İmar barışı

Ülkemizde imara aykırı yapılardan kaynaklanan sorunlar uzun yıllardır Türkiye’nin gündemini işgal eden en önemli konuların başında geliyordu.

Tarih:

  • Google
  • Pinterest
İmar Barışı geçmişten buğuna kadar biriken tüm sorunlarına bir çözüm getirdiği gibi imar kirliliği kentsel dönüşüm çalışmalarıyla geleceğin şehirlerini inşa edeceği gibi imar sorunlarından kaynaklı hukuki sorunlarda mahkemelerde altından kalkamayacak kadar dosyaların birikmesine yol açıp yargıya yük getirmektedir.
Her seçim döneminde verilen sözlerden dolayı belediyeler imara aykırı yapılarla ilgili olarak yıkım işlemini birçok sebepten dolayı gerçekleştirememektedir. Vatandaşlar bu ihtilaflardan dolayı oturdukları evlerine su, elektrik ve doğal gaz bağlatamamakta ya da kaçak kullanım yapmaktadır. Konut veya iş yerleri ekonomik olarak bir değer ifade etmemektedir. Bu bağlamda devletin, vatandaşa ile bu konuyu barışçıl bir çözüm noktasına getirerek hem idari hem de hukuki sorunlara neşter vurmaktadır.  Lakin özellikle kırsal bölgelerde ve çarpık kentleşmenin bulunduğu bölgelerde bu durum vatandaşlarımıza yeterince aydınlatılmayınca birçok vatandaşımız hala bu barıştan yararlanamadığı gibi imar barışından bihaber durumundadır. Yerel yöneticilerimizin bu durumu birebir vatandaşlarımıza duyurması yada imara aykırı yapıya sahip olanları yada mahkemelik olanlara birebir ulaşıp bu soruna yardımcı olması gerekir fakat şuana kadar gördüğümüz manzara ise yerel belediyelerde bir kısım yöneticiler kıraldan daha fazla kıralcı davranarak vatandaşlara olmayacak zorluklar çıkarmaktadırlar. Devlet vatandaşa el uzatıyor bu yöneticiler ise uzatılan elin arasına engel olup vatandaşa zorluk çıkartmaktadırlar. Bu yöneticilerin biran önce düzelmez ise imar barışından beklenen fayda sayısal olarak azalacaktır.
****
ADLİ TATİL
Yargı dünyasında adli tatil geldi ve çattı, Yargı dünyasında gerçekten de Adli Tatili hak ediyor muyuz? 15 Temmuz 2016 Darbesinden hemen sonra yargıda meydana gelen olaylar nedeniyle mahkemelerde biriken dosyaların fazlalığı ve tecrübeli hâkim ve savcıların istinaf mahkemelerine gönderilmesi ile alt mahkemelerde henüz tecrübe sahibi olunmamış genç hâkim ve savcılarında sisteme adapte olması da zorlaşınca dosyalar üst üste yığılmıştır. Yargı dünyasının biriken sorunlar için vakit kaybetmeden çalışması hatta bir kararname ile adli tatilin bu sorunlar çözümlene kadar rafa kaldırılması gerekirken aksi yönde düşünce ile biriken sorunlar halı altına saklanan kir gibi kalmaktadır.
Haziran/Temmuz dönemlerinde yaz kararnamesi ile tayin bekleyen ya da adli tatilde görevli olan yargı mensubunun adli tatil öncesinde izne ayrılması nedeniyle mahkemelere geçici giren hâkimlerde kendi dosyaları olmadığından ve görevlendirme yazıları da kendilerine son dakika geldiği için usuli işlemler haricinde dosyalarda karar verememektedirler ve bu dosyalarda adli tatil sonrasına bırakılmaktadır. Bu durumda olan vatandaşa oluyor ve adli yıl içerisinde şişmeler meydana geliyor ve yük artmaya devam etmektedir.
*****
YARGIDA ARANMASI GEREKEN NİTELİKLER
Yargıda acil olarak aranması gereken olmazsa olmaz nitelikler; Bulunduğumuz her makamda her an Milletin Hizmetkârı + Mütevazı +işinin ehli (Akıllı ) + dosdoğru + yüksek cesaretli; Her zaman iyiye iyi, kötüye yaman üst yöneticiler ile yargı sistemindeki arızalar hızla giderilmelidir.
Hakan ÇELİKKESER / CAFESİYASETHABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri