İnsani 'TEKAMÜLÜN' Köşe Taşları

İnsanın mayası su ile topraktır. Ona yaratıcı ALLAH c.c. ruh üflemiş eşyanın isimlerini öğretmiş(yazılım ve donanım)diğer varlıklara üstün kılmıştır. İnsan küçük bir dünya, Dünya büyük bir insandır.

Tarih:

  • Google
  • Pinterest

Dünya büyük bir insandır. Dünya’da ikamete mecbur olan insan toprak ve sudan yaratılmış, toprakla ve suyla beslenir ve tekrar toprağa döner. Özü itibarı ile insan toprak ve su gibi temizdir, vicdanı ona hep doğruları söyler. İnsan yaşamı boyunca hep ateşle irtibat halindedir. Ateşe çok yaklaşan insan yanar, ateşi kontrol edebilen ve dengeleyebilen başarılı olur ve bedeninin yok oluşundan sonra da ona ateş  dokunamaz. O çamurken bir işe yaramaz, ama dengeli bir şekilde ateşte pişerse hayata anlam ve değer katar. İşte insanın nefis ve şeytanla olan ilişkisini bu şekilde ele alır ve yola çıkarsak insanın özü olan Su ve toprağı var oluşsal anlamda tahlil edebiliriz.

 

Toprak özü itibarı ile temizdir, temiz kaldığı müddetçe verimli olur. Toprağa müdahale etse de insan etmese de o cömerttir ,verir…Toprakla beslenen İnsan, toprakta gezen, onu işleyen, orada ikamet eden insan bir parçası olduğu toprağı önemsemelidir tıpkı suyu önemsediği gibi. Toprak su olmadan anlamını yitirir ama su hayata anlam ve değer katan daha önemli ve değerli bir melekedir.

 

 Su hayattır, Su arılıktır, Su temizliktir, Su yumuşaklıktır, Su mütevaziliktir, Su Allah’a teslim olarak geldiği çölde, Hacer’in yedi kez gidip geldiği, bulamadığı ama İsmail’in ayağının altından çıkınca sevinerek “zemzem” diye haykırdığı hayat veren, Hz.Nuh’un herkes onunla alay ederken Allah’a teslim olarak, sabrederek, inananların kurtuluşuna vesile gemiyi yapıp beklediği, Hz Musa’nın asasını vurarak yardığı ve inananların kurtulup, selamete kavuştuğu ,azgınların helak olduğu şeydir.

 

Su ticarettir.! Güçtür.! çünkü ; medeniyetlerin en büyükleri denize yakın limanı olan yerlerde kurulmuştur. Su medeniyettir, onun yüzdürdüğü gemiler sayesinde bir yerden bir yere mallarını taşır insanlar. Fakat su ve toprağı daha anlamlı kılan bir şey daha vardır, o olmadan su, toprak anlam örgüsü tamamlanmış (tanımlanabilmiş ) olamaz. Bu onlara hem dost hem de düşman olan ateştir . Ateş ,TUTKUdur , AŞKtır yakar. Ateş öfkedir, hasettir,  kıskanır. (Allah) buyurdu: "Sana emrettiğim zaman, seni secde etmekten alıkoyan nedir?" (İblis): "Ben, dedi, ondan hayırlıyım; beni ateşten yarattın, onu çamurdan yarattın." Ateş kibirdir, kendini üstün görür. (Allah) buyurdu: "Öyleyse oradan in, orada büyüklük taslamak senin haddin değildir. Çık, çünkü sen aşağılıklardansın." Eğer ateş çok yakınsa acı ve ızdırap,uzaksa kontrol edilebilir ve faydalı olur. Bu anlam örgüsünde ateşin yeri, toprağı ve suyu kötülükleri ile harekete geçirmesi , toprak ve suyunda o davranışları dengeye sokarak faydalı kılabilmesi ameliyesidir. Su kirlenir toprak temizler, toprağı da su temizler. Ateş ise suyu yakamıyor fakat toprakla birleşince onu etkileyebiliyor. Mesela şekil verilmiş çamuru pişiriyor ya da çamurun üretimini artırıyor. Evet; toprak ve su insanı, ateş ise dizginlenemeyen nefis ve vesvese veren şeytanı sembolize eder. Suyun durgunluğu bulunduğu yere faydalı  iken ,akan suyun faydası toprakla birleşerek hayata değer katar. Hatta güneş suyun formunu değiştirir de bulut yaparsa farklı bir şekilde toprağa hayat verir.

 

 Siz toprak ve sudan , evrenin bir parçası olan genç İnsanlar. Hangi zaman ve mekanda olursanız olun siz toprağın ve suyun anlamlı ve temiz birlikteliğini temsil ediyorsunuz. Dünyanın her karış toprağı ,durgun, akan her damla suyu sizi temsil ediyor. Siz halifesiniz, siz emanetçisiniz, siz sorumlusunuz. Toprak gibi bıkmadan usanmadan cömertçe üretin, çalışın, vakfedin. Su gibi akın geçtiğiniz her yere hayat verin…,kirlenirseniz yada ateş size dokunur acı verirse temiz fıtratınıza vicdanınıza dönün….korkmayın ateş sizi yakamaz ancak pişirir ve adam( Adem)eder….. Ey su ve toprağın ruh üflenmiş hali insan ateşten korunmak istiyorsan, ateşin ruh üflenmiş hali iblisten korunmak istiyorsan atan İbrahim gibi önündeki engelleri kararlılıkla ve sabırla kaldırmaya gayret et ve seni engelleyen zihnindeki  tüm putları kır…..seni ateşle korkutsalar, hatta ateşe atmak isteseler ,seni yaratan yaşatan ve hayat veren rabbinin sana da İbrahim’e dediği gibi “Ey ateş İbrahim’e serin ol, ey ateş İbrahim’e karşı serin ve selamet ol” diyeceğini unutma ve bu bilinçle sabırla toprak gibi verimli ,cömert, su gibi, temiz, yumuşak ve hayat veren ol.  Ey Erzurum, sen Çoruh ol, Ey Hatay, sen Asi ol, Ey Adana sen Ceyhan, Ey Urfa, sen Fırat ol, Kızılırmak ol, Sakarya ol ak..ak…ak…. Eyyyy  Mısır Nil ol… Mezopotamya ayrılığı bırak Fırat ve Dicle gibi birleş ve Basra’ya ak ve okyanusta ümmet ol…. “Sizden, hayra çağıran, iyiliği emreden ve kötülükten MEN eden bir topluluk bulunsun. İşte kurtuluşa erenler onlardır.”(Ali imran104) Ey Anadolu coğrafyasının gençleri; bu ayetin muhatabı sizsiniz, biziz. Artık sorumluluk alma zamanıdır. Elini taşın altına koy ve hayra çağıran da, iyiliği emreden de, zalime dur diyende sen ol. Bunun bir dava olduğunu, Hz.Adem’den günümüze gelen, hak ve batıl mücadelesinin devamı olduğunu bilerek, oku (iqra)çalış,üret ki seni umut olarak gören mazlum toplumlara lider ol….. Ey genç adam(Adem),kendine hedef koy,” bil “ki “nereye gideceğini bilmeyenin gittiği yerin de bir önemi yoktur.”

HEDEF 2023

İpek YAVUZ / Cafesiyaset.com.tr
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri