Irak depreminin yaralarını Türkiye sarıyor

AFAD koordinasyonunda Türk Kızılayınca şu ana kadar 3 bin çadır, 10 bin battaniye, 3 bin ısıtıcı, 10 bin yatak ile 29 personel ve 9 binek aracın bulunduğu 55 TIR’dan oluşan konvoy, Irak sınırından geçerek Türk Kızılayı Erbil Deposu'na ulaştı

Tarih:
  • Google
  • Pinterest
#

Türkiye, Irak-İran sınırında meydana gelen ve yüzlerce insanın yaşamını yitirmesine sebep olan 7,3'lük depremin yaralarını sarmak için seferber oldu. 

Irak-İran sınırında 12 Kasım'da yaşanan 7,3'lük depremin hemen ardından harekete geçen Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Türk Kızılayı ve sivil toplum kuruluşları, depremin yaşandığı ilk andan itibaren bölgeye binlerce koli insani yardım malzemesi sevk etti. 

AA muhabirinin kurum ve kuruluşlarca yürütülen güncel yardım çalışmalarından derlediği bilgilere göre, "Afetlerde Türkiye'nin Ortak Gücü" anlayışıyla afet yönetimi faaliyetlerini koordine etmek konusunda yetkili kuruluş olan AFAD tarafından hem arama kurtarma çalışmalarına destek olunması hem de insani yardım malzemelerinin bölgeye gönderilmesi noktasında yoğun çalışma yürütülüyor. 

EKİPLER DEPREM BÖLGESİNE ULAŞTI

Bu kapsamda AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu başkanlığında, depremin hemen ardından Ankara İl AFAD Müdürlüğü ile Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğünden 20 personel; 2 araç ve Ankara AFAD Lojistik Deposu'ndan 320 battaniye ve 60 çadırdan oluşan yardım malzemesinin de yüklendiği Genelkurmay Başkanlığına ait A 400 M kargo uçağı ile dün Irak'a gitti. 

Süleymaniye'ye intikal eden ve ardından 15 araçlık bir konvoyla depremden etkilenen bölgelere ulaşan AFAD ekipleri, burada hasar tespit ve ihtiyaç analizi çalışmaları ile depremden etkilenen Darbandikhan ilçesinde ve bu ilçede bulunan barajda değerlendirme çalışmalarını yürütüyor. 

TIR’LAR DOLUSU İYİLİK 

AFAD eşgüdümünde, Muş lojistik depodan 2 bin çadır ve 640 battaniye ile Diyarbakır lojistik depodan 4 bin battaniyeyi taşıyan 19 TIR’lık insani yardım konvoyu yola çıktı. Konvoyun 12 TIR’dan oluşan bölümü Türk Kızılayı Erbil Deposu'na ulaşırken, diğer TIR’ların da Habur Sınır Kapısı'ndan geçişi devam ediyor.

Öte yandan Türk Kızılayı tarafından insani yardım çalışmalarına destek amaçlı 29 personel, 9 binek araç ve biri mobil mutfak tırı olmak üzere toplam 55 tırdan oluşan konvoy da Irak sınırından geçerek Erbil'e ulaştı. Konvoyda 3 bin çadır, 10 bin battaniye, 3 bin ısıtıcı ile 10 bin yatak bulunuyor. 

İnsani yardım malzemelerini ihtiyaç sahiplerine dağıtılmak üzere Iraklı yetkililere peyderpey teslim eden Türk Kızılayı ekipleri, Derbendihan Şehit Azat Hastanesi bahçesinde bulunan depremzedeler için de Irak Kızılayı Süleymaniye Şubesinin iş birliğinde çadır kurdu.

ARAMA KURTARMA EKİPLERİ TEYAKKUZDA

AFAD, depremden etkilenen bölgelerde arama kurtarma çalışmalarını yürütmek üzere de ekipler görevlendirdi. Bu çerçevede Diyarbakır ve Van'daki AFAD Müdürlüklerinden Habur Sınır Kapısı'na gönderilen ve burada teyakkuz halinde bekleyen 20 personel ile 3 araç, bölgede bulunan ekiplerin ihtiyaç tespit çalışmalarını tamamlamasını bekliyor. 

TDV VE İHH HAREKETE GEÇTİ

Irak-İran sınırında yaşanan depremin yaralarını sarmak için Türkiye'deki sivil toplum kuruluşları da öncü oldu. Bölgede hasar gören dini yapılar, camiler, Kur'an kursları ve eğitim merkezleriyle ilgili hasar tespiti noktasında bölge ile görüşmelerini sürdüren ve gereken desteği vermek üzere planlamalar yapan Türkiye Diyanet Vakfı (TDV), acil insani yardım ve gıda yardımı konusunda da çalışmalarını sürdürüyor. 

İHH İnsani Yardım Vakfı da Türkiye genelinden 30 kişilik acil yardım gönüllüsü ile Irak'a ulaşmak üzere yola çıktı. Hem enkaz araması hem de insani yardımların ihtiyaç sahiplerine dağıtılmasını sağlayacak ekipler, Kilis Koordinasyon Merkezinden yola çıkarılan 2 tır dolusu çadır, kuru gıda ve battaniyeyi afetzedelere ulaştıracak.

Her gün sıcak yemek sağlayan Mobil Aşevi Tırı da depremzedelere hizmet verecek. Uluslararası Doktorlar Derneğinden de 5 doktor, insani yardım çalışmalarına dahil olacak. 

BAĞIŞ HESAPLARI AÇILDI

Irak-İran sınırında meydana gelen depremin yarattığı hasarı en kısa sürede onarabilmek amacıyla hem Türk Kızılayı hem de İHH tarafından bağış hesapları da açıldı.

İnsani yardım çalışmalarına destek olmak isteyen vatandaşlar, Türk Kızılayı için tüm GSM operatörleri üzerinden 2868'e "IRAK" yazıp kısa mesaj atarak 10 lira bağışta bulunabilecek. İHH için de tüm operatörlerden "DEPREM" yazarak 3072'ye kısa mesaj atanlar, 5 lira tutarında bağış yapmış olacak. 

Irak-İran sınırında 12 Kasım'da Türkiye saatiyle 21.18'de Irak-İran sınırında meydana gelen 7,3 büyüklüğünde depremde, İran'da 407 kişi hayatını kaybetmiş, 7 bin 156 kişi de yaralanmıştı. Irak'ta ise 7 kişi yaşamını yitirirken, 535 kişi depremden yaralı olarak kurtulmuştu.

MALATYA’DAN 4 TIR DOLUSU YARDIM

Malatya'dan, Irak-İran sınırında depremin yaşandığı bölgeye 4 tır yardım malzemesi gönderildi.

Yeşilyurt Belediyesinin öncülüğünde oluşturulan, kamu kurum, siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları ve yardımseverlerin katkılarıyla kurulan "Malatya El Ele Platformu" tarafından hazırlanan, içerisinde gıda, giyim ve insani yardım malzemelerinin olduğu 4 yardım tırı deprem bölgesine ulaşmak üzere yola çıktı.

Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, deprem mağdurlarına gerekli insani yardımı ulaştırmak için el ele vererek güç birliği yaptıklarını belirterek, Malatya'nın tamamının bu organizasyonda temsil edildiğini kaydetti.

Türkiye'nin sadece komşu ülkelere değil dünyanın farklı coğrafyalarında yaşayanların yardıma koştuğunu belirterek, "Allah'a şükürler olsun ki böylesine necip ve aziz milletin evlatlarıyız. Platform olarak bugün ilk olarak dört yardım konvoyumuzu depremin yaşandığı bölgelere gönderiyoruz. Hafta sonu itibarıyla bütün sivil toplum kuruluşlarımızın destekleriyle yardımlarımız devam edecektir." ifadesini kullandı.

AK Parti Malatya İl Başkanı Hakan Kahtalı ise Türkiye'nin nerede bir mazlum ve mağdur varsa onun her zaman yanında ve destekçisi olduğunu kaydetti.

Okunan duaların ardından içerisinde gıda, giyim ve diğer yardım malzemelerinin olduğu dört tırdan oluşan yardım konvoyu deprem bölgesine gitmek üzere yola çıktı.
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri