İSKİ SU FİYATLARI ENFLASYON PROGRAMI

En doğal ve yaşamsal kaynağımız olan suya, ülkemizin en büyük su işletme kurumu olan, kamu kurumu niteliğindeki İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi İSKİ tarafından yılbaşından bu güne kadar % 18 zam yapılmıştır.

Tarih:

  • Google
  • Pinterest
Dün açıklanan enflasyonla mücadele programının başarılı olmasını, tüketicilerimizin zam ve enflasyon illetinden kurtulmasını ve ekonominin sağlıklı bir yapıya kavuşmasını temenni ediyoruz. 

Programın başarısı, üretici, satıcı ve tüketicilerin programa sahip çıkması ve devlet organlarının denetim ve gözetim görevini eksiksiz yerine getirmesi ile mümkün olacaktır.
Bu tür programların uygulama ve tanıtım aşamasında, tüketici örgütleri başta olmak üzere, vatandaşla doğrudan ilgili olan STK’ların görüş ve önerilerini almak, başarıyı artıracaktır.

İSKİ SU FİYATINA ZAM YAPMAKTAN VAZGEÇMELİDİR...
Enflasyonla mücadele programı kapsamında yıl sonuna kadar elektrik ve doğalgaza zam yapılmayacağının açıklanması, tüketicilerimiz açısından olumlu değerlendirilmektedir.
En doğal ve yaşamsal kaynağımız olan suya, ülkemizin en büyük su işletme kurumu olan, kamu kurumu niteliğindeki İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi İSKİ tarafından yılbaşından bu güne kadar % 18 zam yapılmıştır.
Her ay oransal olarak artırılan su birim metreküp fiyatları, konutlarda yılbaşında (1-10 metreküpe kadar) 4,37.-TL iken, 05 Ekim tarihi itibariyle % 18’lik artışla birim fiyat 5,16.-TL’ye yükseltilmiştir.
Enflasyonla mücadele programı kapsamında, suya her ay yapılan zamdan vazgeçilerek, su birim metreküp fiyatları indirilmelidir.

KADEMELİ FİYAT TARİFESİ TEKRAR GÖZDEN GEÇİRİLMELİDİR...
Yürürlükteki İSKİ Abone Hizmetleri Uygulama ve Tarife Yönetmeliği hükümleri gereğince, su tasarrufunu sağlamak amacıyla, konutlarda tüketilen suyun birim fiyatı, tüketim miktarına bağlı olarak kademeli olarak belirlenmektedir.
05 Ekim 2018 tarihi itibariyle, tüketilen 01-10 m3 suyun birim fiyatı 5,16.-TL olurken, 11-20 m3 suyun birim fiyatı 7,55.-TL ve 21 m3 üzerinde birim fiyatı 10,98.-TL olmaktadır.
Örneğin, son okuma tarihi 09 Ekim 2018 olan Eylül 2018 dönemine ait iki ayrı konut su faturasında tüketim miktarları sırasıyla 12 m3 ve 14 m3 olurken, fatura toplam tutarları 79.-TL ve 131.-TL olmaktadır. İki (2) metreküp daha fazla su tüketen abone, diğerine göre 52.-TL daha fazla su bedeli ödemektedir. Bir (1) metreküp suyun maliyeti, diğer ödemeler ile birlikte 26.-TL olmaktadır. Bu durum, su birim fiyatlarında ve kademeli tarifedeki adaletsizliği ortaya koymaktadır.
Günümüzde, 3-4 kişilik bir ailenin aylık ortalama su tüketimi 0-15 metreküp arasında değişmektedir.
İSKİ, konutlarda uyguladığı kademeli fiyat tarifesini ve tarifedeki kademe dilimlerini yeniden gözden geçirerek, su fiyatlarında adaleti sağlamalıdır. Bu yolla, hem tüketicinin aile bütçesine katkı sağlanacak, hem de enflasyonla mücadele programına destek verilmiş olacaktır.

Sonuç Olarak,
Ülkemiz, enflasyonla mücadele kapsamında, topyekün mücadeleyi gerektiren bir programa adım atmış bulunmaktadır.
Bu kapsamda, üretici, satıcı ve tüketiciler ile birlikte, kamu kurumlarına da büyük bir görev ve sorumluluk düşmektedir.
Su birim fiyatını her ay artıran ve konutlarda tüketilen su birim fiyatını kademeli tarife ile belirleyen kamu kurumu niteliğindeki ülkemizin en büyük su İşletmecisi İSKİ, su birim fiyatlarındaki aylık artışa son vererek, su birim fiyatlarında indirime gitmeli ve tüketime bağlı kademeli fiyat tarifesini adaleti sağlayacak şekilde yeniden düzenlemelidir.
Unutmayalım, “Su hayattır ve hayatı seviyoruz”
Saygı ve sevgilerimle.
Levent KÜÇÜK / CAFESİYASET

 HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri