"İSTANBUL KURALLAR ŞEHRİ OLMALIDIR"

50 yaşından sonra ilk kez Avrupa ülkelerini gören bir kişiyim. Benelüx ülkelerini kapsayan Avrupa turumuz 2017 yılında gerçekleşmişti.

Tarih:

  • Google
  • Pinterest

Avrupa’ya gitmeden sosyal medya paylaşımları sayesinde, oralarda yeşil alanların, meydanların, tarihi yapıların korunduğunu biliyorduk. Ben ise, oralarda yaşayan insanların yaşantılarını, toplum içerisindeki davranışlarını merak ediyordum. Yeni yerleri görecek olmanın yanı sıra, asıl Avrupalıların yaşam tarzlarını gözlemlemek istiyordum.
Bir haftalık tur sonrası şu kanaate varmıştım. Avrupalılar kurallara uyarak, kendileri ve toplum için yaşıyorlar, kamu yaptırımlarından çekiniyorlar. Abartıdan uzak, oldukça sade yaşantılarını gözlemledim. Toplum düzeninin temelinde, bireylerin kurallara uyması vardı. İstanbul’a dönüşte bizim ülkemiz çok güzel, yeme içme başta olmak üzere her şeyimiz bol, insanımız sıcakkanlı, gözü gönlü tok, ancak, kurallara uyma hiç yok demiştim.

İSTANBUL’DA YAŞAMAK…
İstanbul doğal güzelliği, tarihsel geçmişi, kültürel mirası, ekonomik yapısı ve daha birçok farklı özelliğiyle dünyanın eşsiz şehirlerinden birisi. İstanbul, yerel seçimler sonrası yeni seçilen Belediye Başkanı ile birlikte, yönetim anlayışında yeni bir başlangıç yapmaya hazırlanıyor.
Bu açıdan, tüketicileri, vatandaşları çok yakından ilgilendiren başlıca konuları, başta Sayın Ekrem İmamoğlu olmak üzere, İstanbul’u yönetenlerin dikkatlerine sunmak istiyorum. Amacım, İstanbul’un daha yaşanabilir bir şehir olmasına, daha medeni, daha huzurlu ve mutlu bir şehir olmasına katkı sağlamaktır.

İSKİ SU FİYAT TARİFESİ…
Yürürlükteki mevcut su fiyat tarifesi gereğince, su birim fiyatlarında her ay enflasyon oranı kadar artış yapılmaktadır. Suyun yaşamsal bir kaynak olduğu ve İSKİ’nin kamu kurumu niteliği dikkate alığında, su birim fiyatlarındaki aylık enflasyon oranı kadar artış uygulamasından vaz geçilmelidir. Bu amaçla, İSKİ tarifeler yönetmeliğinde değişiklik yapılmalıdır.

OTOGARDA 25 DAKİKA ÜCRETSİZ GİRİŞ ÇIKIŞ UYGULAMASI…
Yürürlükteki Karayolu Taşıma Yönetmeliğinin 44. maddesinde “Yolcuları terminale getirmek veya terminalden almak üzere terminal içinde bulunan genel park alanlarını kullanan özel ve resmi otomobillerden 25 dakikayı geçmeyen giriş ve çıkışlarda ücret alınmaz“ denilmektedir. Mevcut uygulamada, 25 dakikalık ücretsiz uygulamadan yararlanma, yolcu bileti ibrazı ve belirlenmiş alanlarda bileti onaylatma gibi yönetmelikte olmayan şartlara bağlanmıştır. Bu durum vatandaşların mağduriyetine ve gereksiz tartışmalara yol açmaktadır. Girişte uygulanan plaka okuma sistemi sayesinde, araçların cinsi ve içeride kalış süresi kolayca tespit edilebilmektedir. Bu nedenle, yolcu bileti ibrazı ve belirli alanlarda bileti onaylatma uygulamasından hemen vazgeçilmelidir.

İSPARK CADDE VE SOKAK PARK YERLERİ…
İspark, yürüttüğü otopark işletmeciliği ile önemli bir ihtiyacı yerine getirmektedir. Geçmişte “Değnekçi” diye tabir edilen bazı kişilerin haksız kazanç kapısı haline getirdiği birçok cadde ve sokak, İspark tarafından kiralanmaktadır. Her geçen gün artan araç sayısına karşılık cadde ve sokakların aynı oranda artmaması ya da genişlememesi, trafiği zor hale getirmektedir. Hal böyle iken, mevcut cadde ve sokakların bir de otopark olarak kullanılması, trafiği daha da karmaşık hale getirmektedir. Bu nedenle, İspark’ın otopark olarak kullandığı tüm cadde ve sokakları yeniden gözden geçirerek, bazı cadde ve sokakları otopark olarak işletmekten vaz geçmelidir. Ayrıca otopark yatırımlarında, konutlara yakın mahalle semt otoparklarına da öncelik vermelidir.

HALK MİNİBÜSLERİ, HALK OTOBÜSLERİ, PERSONEL SERVİSLERİ…
Alın terinin, işini layıkıyla yapmanın önemine yürekten inanan ve saygı duyan biriyim. Ancak, kuralsızlıkta sınır tanımayan meslek gruplarının başında halk minibüsü sürücüleri gelmektedir. Bir noktadan diğer noktaya araçla belki en seri şekilde gidiyorlar. Ancak, istediği yerde yolcu alma indirme, dururken yeşil ışık kavşak tanımama, elini camdan çıkardığı an geçiş üstünlüğünü sağlama gibi trafiği altüst eden özelliklerin tamamı, halk minibüslerinde bulunmaktadır. Aynı şekilde, halk otobüsü sürücüleri ile personel servis taşımacılığı yapan araçların sürücüleri de, trafik kurallarını ihlal etmede ilk sırayı çekiyorlar. Mevcut çalışma biçimleri ve kural tanımama özellikleriyle bu şehre hiç yakışmıyorlar. Bu konuda ciddi adımlar atılmalı, önlemler alınmalıdır.

BİLGİ EDİNME BAŞVURULARI VE STK’LAR İLE İLİŞKİLER…
Büyükşehir Belediyesinin Alo 153 Beyaz Masa hizmeti, belediye ile vatandaş arasında önemli bir işlevi yerine getirmektedir. Yapılan başvurular dikkate alınmakta ve başvurular mutlaka cevaplanmaktadır. Başvurulara verilen cevaplar, “Cevap verilmiş olmak için verilmiş” ya da “Konu ile ilgisiz” cevaplar olmamalıdır. İçerikleri, vatandaşları ikna edici ve konu ile doğrudan ilgili bilgiler, açıklamalar içermelidir.
Yerel yönetimlerin en önemi özelliği, o şehri yaşayanlar ile birlikte yönetmek, yönetebilmektir. Bu açıdan, ayırım yapmaksızın STK’lar ile diyalog halinde olmak, onların görüş ve önerilerini dikkate almak, yönetim açısından başarıyı artıracaktır.

YÖNETİMİN BAŞARISI…
Nereyi yönetirseniz yönetin, yönetimde başarı için bazı temel kurallara uymalısınız. Bunlar; amaç ve hedefleri belirlemek, belirlenen amaç ve hedeflere uygun yönetim yapısını (insan kaynaklarını) oluşturmak, üretime geçmek (Ürün veya hizmet üretmek) ve üretiminizi, yani çıktılarınızı kontrol edip, denetleyerek, performansınızı ölçmektir. Yönetimin temel fonksiyonları dediğimiz bu kurallar, bir şehrin iyi yönetimi için mutlak gereklidir. “Balık baştan kokar” anlayışında olduğu gibi örnek bir lider olmayı ve vatandaşlara eşit hizmet götürmeyi başarabilirsek, yaşadığımız şehrin huzurlu ve mutlu, yaşanabilir bir şehri haline gelmesi kaçınılmaz olacaktır.

 

SONUÇ OLARAK;
Her birimiz öncelikle kurallara uyarak, yaşadığımız şehirleri daha mutlu, daha huzurlu şehirler haline getirmeliyiz. Kuralların uygulatılması ve kamu hizmetlerinin tüm vatandaşlara eşit götürülmesinde, yönetimlere büyük görev düşmektedir. İstanbul’u yönetenlerin, amaç ve hedefleri doğru belirleyerek, şeffaflık ve hesap verilebilirlik anlayışında, kaynaklar israf edilmeden, ihtiyaç duyulan projeleri gerçekleştirmelerini bekliyoruz. İstanbul’da yaşayan her bir birey, her bir yönetici, bu şehirde yaşamanın güzelliğine ve sorumluluğuna sahip olmalıdır.

Saygı ve sevgilerimle

 

Levent KÜÇÜK / CAFESİYASET
lk8080@hotmail.com
 


  
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri