İstanbul Valiliği'nden gözaltı açıklaması!

İstanbul Valiliği'nden yapılan bildiride gözaltına alınan DİSK üyelerinin ifadelerinin alındıktan sonra serbest bırakıldıkları duyuruldu.

Tarih:
  • Google
  • Pinterest
#
İstanbul Valiliği'nden yapılan bildiride gözaltına alınan DİSK üyelerinin ifadelerinin alındıktan sonra serbest bırakıldıkları duyuruldu. 
 
Aralarında DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu'nun da bulunduğu DİSK üyesi bir grup gözaltına alınmıştı. İstanbul Valiliği'nden yapılan bildiride gözaltına alınanların ifadelerinin alınmasının sonrası serbest bırakıldıkları duyuruldu.
 
 
Valilikten yapılan bildiride,"1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü sebebiyle Taksim Cumhuriyet Anıtı'na çelenk bırakmak üzere Valiliğimize 9 müracaat yapılmıştır. Konfederasyonlar ve Sendikalar tarafından yapılan müracaatlar Valiliğimizce değerlendirilerek, sosyal mesafe kuralına uymak kaydıyla tamamına izin verilmiş ve bu izninin kapsamı daha daha önceden kendilerine bildirilmiştir. Bazı sivil toplum kuruluşları, sendikalar ve konfederasyonlar doğrulusunda 30 Nisan 2020 tarihinde Kazancı Yokuşu'na bu çerçevesinde çiçek bırakılmıştır. Taksim Cumhuriyet Anıtı'na çelenk bırakma talebiyle müracaat yapan Birleşik Kamu-İş, Enerji-Sen., Hak-İş, Hak-Sen, Nakliyat-İş, Sahim-Sen, Sime-Sen. ve Türk-İş, daha daha önceden kararlaştırılan şekilde bugün hareketlerini gerçekleştirmişlerdir." denildi.

Açıklamanın devamında, "Ancak; Disk Genel Merkez Binasındaki sendika yetkilileri tarafından, çelenk bırakmak amacıyla toplu olarak Taksim Meydanı'na yürümek istedikleri bildirilmiştir. Talepte bulunanlara; Covid-19 Salgınıyla mücadele çerçevesinde sokağa çıkma yasağı olduğu, yapılmak istenen yürüyüşün sosyal mesafenin korunmasıyla alakalı kurallara uygun olmadığı, başka sendikaların yaptığı gibi kendi özel araçlarıyla gidebilecekleri, şayet gereksinim duyuluyorsa temin edilen aracı da kullanabilecekleri izah edilmiştir. Tüm bunlara rağmen; Taksim Meydanı'na yürümekte ısrar ederek, yapılan yasal uyarıları kabul etmeyen ve görevli polis memurlarına mukavemette bulunan gruba Cumhuriyet Savcılığı talimatı ile gözaltı işlemi yapılmıştır. Gözaltı işlemi uygulananlar, ifadeleri alındıktan sonra Cumhuriyet Savcılığı tarafından serbest bırakılmıştır." diye ifade kullanıldı.HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri