İşte 108 yıllık Şehitler Tepesi!

1912’deki Balkan Savaşı’nda Osmanlı Devleti, kendisinden ayrılarak ayaklanan Bulgaristan, Yunanistan, Sırbistan ve Karadağ devletlerine karşı savaşa girmişti.

Tarih:
  • Google
  • Pinterest
#
1912’deki Balkan Savaşı’nda Osmanlı Devleti, kendisinden ayrılarak ayaklanan Bulgaristan, Yunanistan, Sırbistan ve Karadağ devletlerine karşı savaşa girmişti. Çatalca’nın Dağyenice köyünde 108 sene evvel bir gece baskınıyla Bulgar çeteciler tarafından katledilen 86. Alay’ın askerlerine ait toplu mezar belirlendi. İskeletler o gece yaşanan dehşeti gözler önüne seriyor.
 
1912'deki Balkan Savaşı'nda Osmanlı Devleti, kendisinden ayrılarak ayaklanan Bulgaristan, Yunanistan, Sırbistan ve Karadağ devletlerine karşı savaşa girdi.
 
Düşman Çatalca'ya kadar ilerlerken, Anadolu'nun değişik şehirlerinden binlerce vatan evladı cepheye katıldı. Alanya'dan yola çıkan askerlerimiz de günlerce yollarda yürüyüp cepheye geldi. 86. Alay'a bağlı Alanyalılardan meydana gelen Alaiye (Alanya) Redif Taburu bir gece evvel düşmanı püskürtüp Dağyenice köyü seviyesinde mevzilerde konuşlanarak dinlenmeye başladı. Mevzilere sızan Bulgar çeteciler, Alaiye Taburu'na saldırarak 657 askeri şehit etti. 1912 senesinin 17 Kasım gecesi yaşanan bu acı olaydan sonra bu tepe 'Alaiye Şehitliği' olarak kayıtlara geçti. 1954 senesinde da tepeye bir anıt yapıldı. Geçen sene İstanbul Valiliği 'Şehitlik Müzesi' projesi kapsamında ilk kazmayı vurduğunda şehitlerin iskeletleri çıkmaya başladı. HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri