İşte ABD'nin Irak ziyaretinin sebebi!

Amerika Birleşik Devletleri'nin geçtiğimiz hafta Irak'a bir ziyaret düzenlemişti. Sebebi belli oldu.

Tarih:
  • Google
  • Pinterest
#

İngiliz haber ajansı Reuters, ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’nun Irak ziyaretine ilişkin bir yazı yazdı.

AÇIKÇA SÖYLEDİ

Pompeo'nun geçtiğimiz hafta Irak’a düzenlediği sürpriz ziyarette, Bağdat yönetimini sert bir dille uyardığını, İran’a yakın olan milis gruplarını kontrol etmesini istediğini, bu gerçekleşmezse, bu gruplara karşı, Bağdat’a haber vermeden güç kullanacağını açıkça söylediğini iddia etti.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun, geçtiğimiz hafta Irak'a düzenlediği sürpriz ziyarette, Bağdat yönetimine, İran'a yakın olan milis grupları kontrol etmeleri için sert bir uyarıda bulunduğu belirtildi.

İngiliz haber ajansı Reuters, bu uyarının, Şii milis gruplarının ABD üslerine yakın bölgelere füze rampaları yerleştirdiği istihbaratının ardından geldiğini duyurdu.

GÜÇ KULLANARAK YAPACAKLAR

Ajans, üst düzey iki Irak güvenlik yetkilisine dayandırdığı haberinde, Pompeo'nun açık bir dille Bağdat'a, söz konusu milis grupları üzerinde kontrol sağlamamaları durumunda kendilerinin güç kullanarak bunu yapacaklarını ilettiğini aktardı.

Özellikle Washington - Tahran hattındaki gerilimden sonra Irak, kendini İran'ın köşeye sıkışmış komşusu olarak görüyor. ABD ise İran'ın bu ülke üzerindeki etkisinden rahatsız.

IRAKLI YETKİLİ AÇIKLAMA YAPTI

Iraklı askeri yetkili, “ABD'lilerin mesajı netti. Iraklı milis gruplarının, kendi çıkarlarına dönük tehditlerinin önünü almak için garanti istiyorlar. Eğer ABD'ye Irak topraklarında bir saldırı olursa, Bağdat'la koordine olmadan buna yanıt vereceklerini söylediler” dedi.

Pompeo sürpriz ziyaretine ilişkin bir açıklama yapmazken, “Kimsenin Irak'ın içişlerine karışmasını ve bu ülkenin topraklarını kullanarak başka ülkelere saldırmasını istemeyiz” demekle yetinmişti.

ABD'NİN İRANLI MİLİSLERDEN RAHATSIZLIĞI

Diğer bir Iraklı yetkili ise, “Amerikalıların sunduğu belgelere göre milis gruplar tekrar şüpheli bazı bölgelere dönmüşler ki Amerikalılar bunları bıktırıcı can sıkıcı adımlar olarak niteliyor. Pompeo, bu gruplardan gelecek en ufak saldırıya doğrudan güç kullanarak cevap verileceğini iletti” diye konuştu.

Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi ise herhangi bir tarafa yönelik bir tehdit söz konusu olmadığını belirterek, “Amerikalılara, hükümetin bütün tarafları koruma görevini yerine getirdiğini net bir dille aktardık” dedi.
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri