İtalya'da 16 milyon insan karantina altında!

Avrupa'da corona virüsün en çok can aldığı ülke İtalya. Son bilgilere göre virüsten ölenlerin sayısı 366'ya yükseldi. Virüs günlük hayatı da olumsuz etkiliyor.

Tarih:
  • Google
  • Pinterest
#
Avrupa'da corona virüsün en çok can aldığı ülke İtalya. Son bilgilere göre virüsten ölenlerin sayısı 366'ya yükseldi. Virüs günlük hayatı da olumsuz etkiliyor. Tarihi meydanlar boşaldı. Lombardiya bölgesinde 16 milyon insan karantinada yaşıyor. Ülkenin kuzeyinden güneyine gidenlerden ise 14 gün evlerinden çıkmamaları isteniyor. Sicilya, Basilicata, Campania, Calabria, Puglia, Abruzzo ve Molise bölge yetkilileri, bu durum üstüne kuzeyden gelenlerin kendilerini evlerinde 14 günlük karantinaya almalarını isteniyor.
 
İtalya'da yeni tip corona virüsten 133 şahıs daha yaşamını yitiridi, bu sayı ülkede bir gün içersinde salgından en çok ölüm olayı olarak kayıtlara geçti. Ülkedeki ölü sayısı 366'ya yükseldi. Covid-19 bulaşanların sayısı 7 bin 375'e çıktı.
 
İtalya'da hükümetin ülkenin kuzeyini karantina altına almasının sonrasında istasyonlar da boşaldı. Başkent Roma'da Termini istasyonu nerdeyse terkedilmiş görünümünde.
 
İtalya'nın bir başka büyük şehri Milano da karantina altında. Turistik Garibaldi kapısının çevresinde kimse yok. Milano'nun alışıldık kalabalığından eser kalmadı.
 
Normalde turistlerin büyük ilgi gösterdiği kentte, karantina sebebiyle müzeler, spor salonları, kültür merkezleri, kayak tesisleri, yüzme havuzları kapatıldı.
 
Milano ve Venedik şehirlerinin tam ortasında yer alan Verona'da da tablo farkli değil. Kentin en büyük meydanında insan yok. Karantina orayı da hayalet şehre çevirdi.
 
Ülkede iki hafta evvel patlak veren Covid-19 salgını nedeniyle bilanço ağırlaşmaya devam ediyor.
 
Sivil Savunma Genel Müdürü Angelo Borrelli, başkent Roma'da düzenlediği günlük basın toplantısında Covid-19 olaylarına dair son durumu paylaştı.
 
Borrelli, ülkede Covid-19 vaka sayısının 6 bin 387'ye, ölen ve iyileşenler dahil edildiğinde ise 7 bin 375'e ulaştığını söyledi.
 
Sivil Savunma Genel Müdürü Borrelli, ölü sayısının önceki güne göre 133 şahıs daha artarak 366'ya yükseldiğini bildirdi.
 
İlk kez bir günde salgından ölenlerin 3 haneli rakamlarla kaydedildiğine dikkat çeken Borelli, dün 589 olarak açıkladığı iyileşenlerin sayısının 33 şahıs artışla 622'ye ulaştığını belirtti.
 
Sivil Savunmanın açıkladığı son bilgilere göre, en çok vaka ve ölü sayısı , bugün Başbakanlık kararnamesiyle "kırmızı bölge" ilan edilen Lombardiya Bölgesi'nde görüldü. Bölgede ölü sayısı düne göre 113 şahıs artarak 267'yi buldu.
 
Sağlık Bakanı Roberto Speranza, Rai3'te katıldığı programda, daha evvel hiç yaşamadıkları bir krizle karşı karşıya olduklarını ifade etti.
 
Hükümetin virüsün yayılmasının önüne geçmek amacıyla çıkarttığı son kararnamelere değinen Speranza, bunların tek başına yeterli olmayacağını, vatandaşlardan sorumlu davranarak belirtilen hususlara uymalarını istedi.
 
Bu arada, Kültür Bakanı Dario Franceschini, Twitter'dan yaptığı paylaşımda, 3 Nisan'a kadar tüm sinema salonu ve müzelerin kapatıldığını, tiyatro ve konserlerin de iptal edildiğini öğrenildi.
 
Hükümetin Lombardiya Bölgesi'ne yönelik önlemleri sıkılaştıracağı haberlerinin yayılmasının sonrasında çok sayıda şahıs bölgeyi terk etmek amacıyla garlara akın etmişti.
 
Ülkenin güneyindeki Sicilya, Basilicata, Campania, Calabria, Puglia, Abruzzo ve Molise bölge yetkilileri, bu durum üstüne kuzeyden gelenlerin kendilerini evlerinde 14 günlük karantinaya almalarını istemişti.
 
Covid-19 nedeniyle olağanüstü günlerden geçen ülkede Başbakan Giuseppe Conte, bu sabaha karşı virüsün yayıldığı kuzey bölgelere daha sıkı önlemler getiren yeni bir kararname açıklamıştı.
 
Buna göre, daha evvel 11 beldeye yapılan giriş-çıkışların sıkı şekilde denetim yapıldığı "kırmızı bölge" uygulaması, Milano'nun içersinde olduğu Lombardiya ile Venedik'in de olduğu 14 kente genişletilmişti.
 
Söz konusu yerlerde her türlü toplu etkinlik ve eğitim-öğretim, 3 Nisan'a kadar askıya alınmıştı.HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri