İttifaklar seçmeni nasıl etkiliyor

31 Mart 2019'da yapılacak yerel seçimler öncesi partiler anketlere ağırlık verdi. Ancak çıkan sonuçlar kafa karıştırıyor.

Tarih:
  • Google
  • Pinterest
#

31 Mart 2019'da yapılacak yerel seçimler öncesi partiler anketleri artırdı. Ancak her kafadan bir ses çıkıyor gibi. Kendi yaptırdığı anketlerde 1. çıkan CHP bile buna inanmakta güçlük çekiyor. Peki ittifak seçmeni nasıl etkiliyor? Neye göre anketlere cevap veriyorlar?

"ÖNGÖRÜLEMEZLİK"

ANAR Genel Müdürü İbrahim Uslu, BBC Türkçe'ye verdiği röportajında, bu durumun "öngörülemez" sonuçlar yaşatıp yaşatmayacağı sorusunu cevapladı.

"SEÇMEN SİSTEME AŞİNA DEĞİL"

ANAR Genel Müdürü, bu soruya şu cevabı verdi: "İttifak nedeniyle ilk başlarda seçmenlerin kafası karıştı. Sisteme aşina değil. Kendi partilerinden olmayan, tanımadıkları adaya oy vermeleri istendi. Bir dönem, kararsızlık oranı çok yüksek çıkıyordu. Hala bazı seçim çevrelerinde yüksek.

19 ŞUBAT'TA YENİ ADAY ÇIKTI

Örneğin 19 Şubat'a kadar, bir partinin adayı biliniyordu. Ama 19'unda ittifakgenişledi, aday değişti. Seçmen tavrını düşünün. Henüz ilk başta açıklanan adaya adapte olamamışken, yeni bir aday açıklanıyor. Dolayısıyla yeni bir adayı benimsemeniz, oy verecek hale gelmeniz kolay bir iş değil. İlk başlarda belediye meclislerinde tek liste mi olacak, çift liste mi olacak belliydi. Ama son noktada bazı yerlerde tek listeye döndü.

SEÇMEN KARARINI SON 10 GÜN VERECEK

O yüzden seçmenin, bu tabloyu sindirmesi son dakikaya kadar sürecek. O nedenle bir rakam, oy oranı söylemek yerine, seçmen eğilimi yapmak daha doğru. Seçmen, kararını esas olarak 10 gün kala verecek. Çünkü kanaatini, çok önce vereceği bir atmosfer yaşanmıyor. Mersinlileri düşünün; bir partinin göstermek istediği isim, aday olamadı, sonra başka partiden tekrar aday oldu.

Yüksek Seçim Kurulu'nun ne karar vereceği, ne olacağı konusu belirsiz. (Burhanettin Kocamaz'ın adaylığı YSK tarafından reddedildi.) O nedenle ancak son 10 günde isabetli tahmin yapılabilir. 15 gün önce bulgulanmış rakamlar, sandıktan çıkacak demek büyük iddia olur. Daha önce seçimlere 4 ay kala seçmen kararını verebiliyordu, ama şimdi (seçmen) sandığa gidilecek en yakın zamanda kararını verecek."

ENSONHABER
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri