“KADIKÖYLÜLÜK KÜLTÜRÜNÜ GERİ GETİRECEĞİZ”

AK Parti Kadıköy Belediye Başkan Adayı Özgül Özkan Yavuz’la Kadıköy’de yapmak istediklerine dair keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Tarih:
  • Google
  • Pinterest
#

ÖZEL HABER

Özgül Özkan Yavuz bir siyasetçiden öte şehir planlamacısı. Özgül Özkan Yavuz yüzlerce projeyi gerçekleştiren bürokratik yaşam sonrası Kadıköy’den aday gösterildi. Yavuz  yaşam tarzı konusuna ise titizlikle değiniyor . “Hepimiz Kadıköylüyüz. Dolayısıyla Kadıköy’ün yaşam tarzıyla ilgili hiçbir problemimiz yok. Tam tersine yaşam standartlarını düzenlemeye geliyoruz” diyor.

İşte Özgül Özkan Yavuz’la gerçekleştirdiğimiz o sohbet…

 

TÜRKİYE TANITIM ATEŞESİ OLARAK GÖREV YAPTIM

Daha önce siyasetin içinde bulunmadım. Siyasetçi değilim ben. İlk defa böyle siyasi boyutu olan bir çalışmanın içerisindeyim. 23 yıllık bürokratım. Devletimizin pek çok alanında görev yapma fırsatım oldu. Son 15 yılı yöneticilikle geçti. Meslek olarak şehir plancısıyım. ODTÜ Şehir ve Bölge Planlama mezunuyum. Yerel yönetimler alanında yüksek lisansım var. Daha sonra İngiltere’de Türkiye’nin turizm politikaları alanında ikinci bir yüksek lisansım var. Ankara ve İstanbul’da çok uzun yıllar turizm Bakanlığı’nda görev yaptım. Hatta yurt dışında Türkiye Tanıtım Ateşesi olarak görev yaptım. En son İstanbul Kalkınma Ajansı Genel Koordinatörlüğünü yaptım. Sivil toplum alanında da kadın mücadelesi veren Kadın ve Demokrasi Derneği’nde de 6 yıldır görev yapıyorum. Dolayısıyla şehircilikle kültürle yerel planlamayla turizm ve ticarete ilişkin yüzlerce projeyi gerçekleştiren bir bürokratik hayattan sonra şimdi de yaşadığım yer olan Kadıköy’den bir şehir planlayıcısı ve kadın aday olarak buradayım.

KADIKÖY’Ü HİZMET ALAN İNSANLARIN MUTLU OLDUĞU BİR ŞEHİR YAPACAĞIZ

Vatandaşımız Kadıköy’ün yıpranmışlığından şikayetçi. Aslında Kadıköy büyük bir köy oldu diyebiliriz. Pek çok yerde alt yapı projeleri en son 30 yıl önce yapıldı. En ufak bir yağmur yağdığında bile rögarlar taşıyor. Temel sorunlarını çözememiş bir ilçeyle karşı karşıyayız. Kentsel dönüşüm süreci iyi yönetilememiş. Trafik problemi çok fazla.  Kadınlar ve çocuklar için sosyal donatı alanları, sosyal alanlar yok. Spor alanlarımız çok eksik. Sahil olmasa Kadıköy diye bir şey yok. Kadıköy’e yakışmayacak bir noktada. Vatandaşımız ve esnafımız da şikayetçi.

NASIL BİR KADIKÖY HAYAL EDİYORUM

Kadıköy’ün tarihine baktığımız zaman çok güzel insanların çok keyifle yaşadıkları bir alandı. Eskiden de Kadıköylü olmak bir ayrıcalıktı. Fakat konut alanlarıyla eğlence mekânlarının ayrıştırılmamış olması geldiğimiz noktada ilçenin düzgün bir şekilde denetlenmemesi, mevzuata aykırı yerlerde birtakım ruhsatların verilmesi, konut alanlarının içerisinde eğlence mekânlarına izin verilmesi yerel esnafı çok zor durumda bırakıyor. Esnaf kendi yerinden ayrılmak zorunda kalıyor. Çünkü bu eğlence mekânlarırantı yükseltiyor.  Hem de Kadıköy’de yaşayan aileleri zor durumda bırakıyor. Fazla gürültü, çevre kirliliği ve mahallerimizin taşıyamayacağı bir kalabalıkla karşı karşıya kalması bazı noktaları yaşanmaz hale getiriyor. Oysa bunların ilçe belediyesi tarafından yönetilmesi lazım. Hem bir bölgeleme yapılması lazım. Bir taraftan fonksiyon yüklenmesi diğer taraftan da alt yapı yapamıyorsunuz. Öyle olunca da ilçe taşıyamadığı bir güçle karşı karşıya kalıyor.

Daha doğrusu yönetilemeyen bir süreçle karşı karşıya geliniyor. Yoksa Kadıköy ticaret ve ziyaret anlamında pek çok kişiyi ağırlayabilir. Elbette buranın gündüz nüfusu daha fazla olacak. Buraya ticaret için gelenler de var. Sonuçta burası bir alt merkez. Ama bu süreci ve kalabalığı yönetmek lazım. Burada bir kendi haline bırakılmışlık var. Bu da tabii ki zorlyor ve bazı mahallelerde aileler evlerini satıp gidiyor. Çünkü çocuklarını götürebilecekleri bir park yok.

KADIKÖY KADIN DOSTU KENT OLACAK

Her şeyden önce Kadıköy kadın dostu kent olacak. Bir kent kadın için güvenliyse kadındostuysa; sokaklar caddeler yaşlı ve çocuklar için de güvenlidir. Bugün Kadıköy sokaklarında bir çocuk arabasıyla yürümemiz mümkün mü? Bir kaldırımdan devam edip gidemezsiniz. Engelli arabasıyla bir yerden bir yere gidemezsiniz. Bazı sokaklar inanılmaz karanlık.  Ve bir kirlilik var. Kadıköylüleri Kadıköy’ü terk etmekten kurtaracak bir ilçe belediyesi istiyoruz.

 

Kimsenin yaşam tarzıyla ilgili bir problemimiz yok. Öyle bir problemim olsa Moda’dan ev alıp yaşamazdım. Biz burayı seven, burada yaşayan insanlarız. Hepimiz Kadıköylüyüz. Dolayısıyla Kadıköy’ün yaşam tarzıyla ilgili hiçbir problemimiz yok. Tam tersine yaşam standartlarını düzenlemeye geliyoruz. Yaşam tarzına karışmaya değil. Biz Kadıköylü olmaktan mutluyuz. Değiştirmeye değil, parlatmaya geliyoruz. Pek çok ilçemizde olan merkezler burada yok. Hiçbir fonksiyonu olmayan bir yerde yaşıyor gibiyiz. Şehrin merkezinde pek çok imkandan yoksun yaşıyoruz.

KADIKÖY’DE GEREKSİZ BETONLAŞMANIN ÖNÜNE GEÇECEĞİZ

Kadıköy son 30 yılda müthiş bir betonlaşmaya maruz kaldı. İlçe belediyesi hiçbir şekilde yönetemedi. Betonlaşma yapılırken açık alanlar yok edildi. Tüm bunlar yapılırken alt yapı ve otopark sorunları çözülmedi. Hem betonlaşma hem de hiçbir kentsel ihtiyacı çözmeyen bir süreç. Riskli yapıların parsel bazında yıkılıp yakılması sebepler arasında. İnşaat alanlarındaki paravanlar bile kontrol edilmemiş.Çok çirkin ve kötü yönetilen bir betonlaşma süreci.

Mandalina bahçeleri olması gerekirken hiçbir şey kalmadı. Kadıköy Rıhtım için büyükşehir belediyesiyle el ele verdik. Çünkü İstanbul’un en güzel noktalarından bir tanesi.Kadıköy rıhtım için yeni bir proje hazırladık. 

Kadıköylünün mutlu olduğu, Kadıköylülüğün tekrar bir değer olduğu günleri geri getireceğiz.

GENÇLERE YÖNELİK ÇALIŞMALARIMIZ VAR

Gençler için girişimcilik merkezleri, çocuklariçin bilim merkezleri olmazsa gençler bağımlılığın kucağına düşüyor. Genç nüfus çok az baktığımızda.  Fikirtepe haricinde hep 65 yaş üstü nüfus söz konusu.bu profile uygun hizmet vermek gerekiyorsa bol bol yaşlı yaşam merkezlerinin olması lazım. E böyle bir hizmette yok. Yaşlıların ekstra birtakım şeylere ihtiyacı var. Burada böyle bir kitle varsa onlara uygun bir şeyler yapılması lazım. Yaşlılara yapmadın, gençlere yapmadın, ailelere yapmadın. Peki ne yaptın? Sadece eğlence yerlerine ruhsat verdin.

CHP SEÇMENİDE OYUNU BİZE VERECEK

CHP seçmeni de bu durumdan memnun değil. Kadıköy yavaş yavaş bir çöküntü alanı haline gelmeye başladı. Tarihi evlere restorasyon çalışmaları yapacağız. Bir rota haline getirilir. Yerli ve yabancı turist çekeriz. Avrupa Yakası’nda müthiş bir turist akını var. Koskoca turizm ekonomisinden Kadıköy hiç pay alamıyor. Kadıköy’ün İngilizce web sitesi bile yok.

Şu anda hem teşkilatımız heyecanlı hem de sahada güzel çalışıyor hem de ben de teknik geçmişi olan bir aday olarak geldim. İlçe başkanımız da avukat olduğu için teknik süreçlerin takibini de çok rahat yapıyoruz. İyi bir enerji yakaladık. Şu an elimizde çok önemli fırsatlar var.

ÇÖZÜM ODAKLI BELEDİYECİLİK YAPACAĞIZ

Kadıköy için büyükşehirle birlikte çalışıyoruz. Kadıköy’ün ihtiyacına göre belediyede bazı projeleri  de değiştirdik. Mahalleleri dolaşıyoruz, ihtiyaç listesi yapıyoruz. Direkt insanlara somut çözümler koyuyoruz. Bu süreç böyle yönetilir. Kadıköy Belediyesi Büyükşehir Belediyesi’ne küs, bakanlıklara küs hiçbir kurumla el ele vermez hiçbir kurumla iş birliği yapmaz kendi içine kapanmış buradaki büyük potansiyelin üzerinde oturuyoruz. İlçe belediyesi dediğin girişken olmalı, gelişmeleri takip etmeli. Belediye’nin görevi Kadıköy’ün çıkarlarını savunmaktır dedi.

 

 

 

 
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri