Kapılarında üst düzey önlem!

Çin'in Hubey eyaletinin Vuhan kentinde görülen ve çoğu ülkeye sıçrayan koronavirüse (Kovid-19) karşı Türkiye'de sınır kapılarında sıkı önlem alındı.

Tarih:
  • Google
  • Pinterest
#

Çin'in Hubey eyaletinin Vuhan kentinde görülen ve çoğu ülkeye sıçrayan koronavirüse (Kovid-19) karşı Türkiye'de sınır kapılarında sıkı önlem alındı. Virüsün komşu ülke İran'da görülmesi üzerine Türkiye'nin İran, Irak, Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti ve Gürcistan'a olan sınır kapılarında termal kameralar ile sahra hastaneleri yerleştirildi.

Çin kaynaklı koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı Türkiye'nin aldığı sıkı önlemler titizlikle sürdürülüyor. Salgının İran'da görülmesinin sonrasında ateşi olan ya da öksürük, burun akıntısı, hapşırık, halsizlik ve solunum sorunu gibi hastalık bulguları tespit edilen yolcuların sınırdan girişlerine izin verilmedi.

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu, İran gündemiyle yaptığı toplantının sonrasında sınır hareketinin azaltılması tarafında tavsiye kararı verdi. Tablonun ağırlaştığı komşu ülke İran ile sınırların geçici kapatılması kararı alındı.

Dışişleri, Milli Savunma, İçişleri, Ulaştırma, Ticaret ve alakalı başka bakanlıklarla koordineli alınan karar, İçişleri Bakanlığınca valiliklere duyurdu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun imzasıyla 81 ildeki valilikler, İl Güvenlik Müdürlükleri, İl Jandarma Komutanlıkları, İl Göç Müdürlükleri ile hudut sınır kapılarına "Hudut kapılarında alınması gereken önlemler"le alakalı bilgilendirildi.

Genelgenin sonrasında İran ile Türkiye arasında kara ve demir yolu geçişlerine olanak veren Ağrı-Gürbulak, Van-Kapıköy, Hakkari-Esendere, Iğdır-Dilucu kara hudut kapıları ile Van-Kapıköy demir yolu hudut kapısı 23 Şubat'ta geçici süre ile giriş çıkışlara kapatıldı.

Öte yandan Türkiye ile İran arasında karşılıklı işletilen Trans Asya Ekspresi ve Van-Tahran yolcu treni ile yük treni seferleri de Kovid-19 tehlikesi sebebiyle geçici olarak durduruldu.

Türkiye'nin İran'a olan sınır kapılarında önlem alınarak sahra hastaneleri kuruldu.
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri