KARA DELİK

“Mazbata/seçmen/oy-şu-bu derken, kafamız iyice çorba olmuş kaşığı alan karıştırıyor.."

Tarih:

  • Google
  • Pinterest

Türkiye’de malum Seçim atmosferi; 31 Mart seçimleri ve devamında gelen; 
“seçim hileleri!” 
“seçmen taşıma!” 
“hile var!” 
“hile yok!”
“Mazbata/seçmen/oy-şu-bu derken, kafamız iyice çorba olmuş kaşığı alan karıştırıyor..
*
Biz burada  seçmenin soyadından hangi partiye oy verdiğini bulmaya çalışırken, NASA bilim ve insanlık tarihinin dönüm noktası olan uzayda KARA DELİK buldu..
*
Kara deliğin fotoğrafı neden önemli?
*
Kara deliklerde ‘zamanın olmadığına’ ya da çok yavaş aktığına inanılıyor. Uzayda ‘zamansız’ yolculuğun anahtarı olarak görülen bu delikler başka evrenlere ulaşmak adına çözülmesi gereken bir esrar olarak görülüyor. Bu sebeple kara deliğin ilk kez fotoğraflanmış olması uzayda yeni bir dönemin başlangıcı olarak görülüyor
*
Biz ülkemizde işte bu “sandık mandıkla” uğraşırken NASA ilk defa bir kara deliği; algoritmayla oluşturulmuş sanal  dev bir teleskopla karadeliğin ilk kez fotoğraflanması olayına şahitlik etti bile..
*
Bu tabii ki çok büyük bir olaydı..
Belki yepyeni ufuklar, bildiğimizin dışında bambaşka bilimsel gerçekler  ortaya çıkacaktır.
*
NASA kara delik bulmuş dünya bunu konuşuyor..
Bizim de şu anda ekranlarda bunu konuşmamız gerekirken hala sandık konuşuyoruz!..
*
Bu nasıl bir yalnızlık bu nasıl bir işsizliktir ki hala bir sandığın etrafında dönüp duruyoruz!..
*
Oysa kara delik belli ki bir çığ açacak, inanç, Tanrı, zaman, mekan, galaksi, nötronlar,  protonlar ve akıl almaz bir sistem, bir düzen ve kara delikten sonra belki bir yaşam ve yeni evrenler var, var, var oğlu var..
*
Bunu merak etmiyor muyuz? 
Ben çok ediyorum..
*
Ekranlarda bilim insanı görmek istiyoruz artık“siyaset tellalları” değil..
*
Okuduğum bilgiler ışığında, çok büyük sekiz adet teleskobun yazılmış bir algoritmayla birleştirilip dünya çapında sanal dev bir teleskop oluşturulup evrenin sonsuzluğuna doğru yolculuk yapılırken, bilmem kaç 1 milyar ışık yılı gittikten sonra karşılarına güneş sisteminden 4,5 milyar kat daha büyük bir kara delik tespit ediliyor..
*
Bu işin bilimsel boyutu benim ilgilendiğim ve beni heyecanlandıran şey bu algoritmayı yazan ekibin içinde bulunan gencecik pırıl pırıl bir bilim kadını olan 29 yaşındaki Dr. Katie Bouman..
*
O genç kadının ekran başında, o büyük ana tanıklık ederken ki o tarif edilemez mutluluğu, ve o yüzündeki hayret ifadesinin objektife yansımasına bakarken, kendi kendime “bilim ne güzel bir şey, yeni ufuklar, yeni hayaller insanlık için ne güzel bir şey ve bu güzel insanların varlığı bizim için ne büyük bir şans” dedim..
*
Siyasi çekişmelerin, gereksiz meşguliyetlerin kutuplaşmaların insanların ve gençlerin enerjisini ne kadar ve nasıl çekip alabildiğini görüyoruz..
*
Umudumuz; Bu yaşlı yorgun gezegenimiz böylesi genç pırıl pırıl beyinlerin elinde döner..
*
Ve bu beyinlerin bize sağladığı yeni ufuklarla, çok daha mutlu çok daha güzel bir geleceğe doğru yol alırız..
*
Beynini, benliğini  bilime adayan güzel insanlar iyi ki varsınız..

 

FİLİZ AKGÜN / CAFESİYASET 

flzadm@hotmail.com

  
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri