Karanlık Gökyüzü Parkı kuruluyor

Isparta'nın Yenişarbademli ilçesindeki Türkiye'de ilk Karanlık Gökyüzü Parkı'nı kurulacak

Tarih:
  • Google
  • Pinterest
#

Türkiye'nin belirli birçok zirvesinde alınan ölçümler alındı. Bu ölçümler sonucunda gökyüzü gözlemlerinin yapılabileceği en karanlık noktanın, Isparta'nın Yenişarbademli ilçesindeki 1700 rakımlı Melikler Yaylası olduğu tespit edildi. Türkiye'de ilk olacak Karanlık Gökyüzü Parkı'nın kurulması için çalışmalara hazırlanılıyor.

Ankara Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Ethem Derman ve ekibi uzay gözlemlerinin yapılabileceği yer bulmak için şimdiye kadar Türkiye'nin birçok dağlık alanında ölçümler gerçekleştirdi. sayısızca yapılan çeşit çeşit kentte ölçümler sonucu uzay gözlemlerinin yapılabileceği en karanlık noktanın, Isparta'ya 110 kilometre uzaklıktaki Beyşehir Gölü'nün batısında, Toros Dağlarının kuzey uzantısı olan Anamas Dağları ile bütünleşen Yenişarbademli ilçesindeki 1700 metre yükseklikteki Melikler Yaylası olduğu belirlendi.

"22,04 RAKAMI EN KARANLIK DEĞERDİR"

Uludağ'dan, Kuş Adası Davutlar'a kadar birçok yerde ölçüm aldığını söyleyen Prof. Dr. Ethem Derman, “Ama en karanlığı Melikler Yaylası idi. Geçen sene ölçtüğümüz 22,04 kadir. Astronomide biz parlaklığı kadir cinsinden ölçeriz. Kadir cinsi tersinedir, ne kadar karanlıksa rakam o kadar büyüktür. 22,04 rakamı en karanlık değerdir. İki ölçüm yaptık ve iki ölçümün ortalaması da 22,04'tü. Bu yılki etkinlikte tekrar ölçeceğiz" dedi.

"İLK KARANLIK PARK PROJESİ YAPILABİLİR"

En kısa zamanda çalışmalara başlamak istediklerini dile getiren Derman, “Burada herkesin gözlem yapabileceği küçük bungalov tipi evlerin olacağı bir yer olsun istiyoruz. Karanlık Gökyüzü Parkı çok önemli ve Türkiye'de yok. Dünyanın bütün gelişmiş ülkelerinde var. Dolayısıyla ilk adımı atmak istiyoruz ama birilerinin yardımcı olması gerekiyor. Belediye, Milli Parklar, Orman Müdürlüğü, hep birlikte Türkiye'nin ilk karanlık park projesi yapılabilir" diye konuştu.

ENSONHABER
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri