Kızılay Başkanı Kınık'tan Arakan çağrısı

Türk Kızılayı Genel Başkanı Kınık, Myanmar'da Arakan Müslümanlarına yönelik katliam ve tehcirlerle ilgili bölgeye acil destek için yardım kampanyalarına katılma çağrısında bulundu

Tarih:
  • Google
  • Pinterest
#

Kınık, AA muhabirine yaptığı açıklamada 2012 yılında tırmanmaya başlayan olaylar sonrası çok sayıda insanın öldürüldüğü ve yüzbinlerce insanın sürüldüğünü ve sonrasında bir kısmının geri döndüğünü hatırlatarak Arakan meselesinin kalıcı bir sorun haline dönüşmeye başladığını söyledi.

Kızılay Başkanı Kınık, ellerindeki verilere göre Ağustos ayının sonundan bu yana 300 bini aşkın insanın Bangladeş’e tehcir edildiğini, Arakan'ın içerisinde de 150 bin evlerini terk ederek iç mülteci konumuna düştüğü bilgisini belirterek, "Bu şu anlama geliyor Arakan'ın nüfusunun yarısı ülke dışına çıkmış durumda çünkü 500 bin civarında Bangladeş’te hali hazırda Arakanlı mülteci bulunuyordu." dedi. 

"Uluslararası mekanizmaları harekete geçirmeye gayret ediyoruz" 

Türk Kızılay’ının olayların ilk başladığı günden bu yana gelişmeleri yakından takip ettiğini ifade eden Kınık, şunları kaydetti:

"Bangladeş’e gelen Arakanlılara gıda ve temel ihtiyaç malzemelerini sağlıyoruz. Ancak bunlar yeterli değil. Orada insanların acilen korunmaya alınması, barınma hizmetlerinin sağlanmasını, temiz içme suyu sağlanmasını, sağlık hizmeti sağlanmasını gerekiyor. Türk Kızılay'ı olarak hem Bangladeş içindeki Cox's Bazar ile sınır bölgesine yeni gelen 300 bin insana, hem de Arakan içerisinde evlerini terk eden 150 bin kişiye kalıcı ve çok boyutlu insanı yardım ulaştırmak için gerek Bangladeş nezdinde Bangladeş Kızılay'ı, Bangladeş Güvenlik Bakanlığı, Myanmar'da Myanmar Kızılhaç'ı ve uluslararası çerçevede Cenevre ve Asian çerçevesinde, Kuala Lumpur tarafında bu noktada bizim girişimizi ve projelerimizi kolaylaştıracak olan uluslararası mekanizmaları harekete geçirmeye gayret ediyoruz." 

Kendilerinin de Myanmar Kızılhaç'ından cevap beklediğini ve yanıt gelir gelmez bölgeye giderek Myanmar içerisinde çalışma izni alacaklarını dile getiren Kınık, "Bölgede ki yükselmiş tansiyonu düşürmek ve tehlikelere açık hale gelmiş kırılgan insan topluluklarına, Arakanlı Müslümanlara da koruma hizmeti ve destek sağlama noktasında elimizden geldiği kadar çalışacağız." ifadelerini kullandı. 

Yardım kampanyasına davet

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ’ın koordinasyonunda Arakan kampanyası başlatıldığını hatırlatan Kınık, bağış çağrısında bulunarak sözlerini şöyle tamamladı: 
"Arakan kan ağlıyor', 'Arakan'a sahip çık' isminde kampanyalar yürütülüyor. Bu çerçevede Kızılay'da bu yardım çağrılarını hem toplumun geneline hem de sivil toplum kuruluşlarına ulaştırıyor. Halkımız Arakan yazıp 2868'e kısa mesaj atarak 10 liralık katkıda bulunabilir ya da kızılay.org.tr internet sitesinden Arakan'a doğrudan bağış yaparak oradaki insanlara acil destek sağlayabilir."
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri