Kontrol edilemeyen güçler: Süper marketler

Türkiye’de Enflasyonu körükleyen sektörlerin en başında ve sorumluları perakendecilerle süper marketçilerdir.

Tarih:

  • Google
  • Pinterest

Perakende sektörünün en başındaki suçlu ve sorumluları ise sayıları hızla artan ve mantar gibi çoğalan süper Market zincirlerinin paraya doymayan patronlarıdır.

Türkiye de sektör bazında Devlet kontrolü sıkı denetimler olmadığından, makul olan   kar marjlarının dışına çıkılması ve adına da liberal ekonomi, serbest piyasa ekonomisine geçildiği andan itibaren, kademe, kademe enflasyonun körük ateşiyle çaktırmadan, sezdirmeden vatandaşı kazıklamaya yıllardır çeşitli metotlarla sömürdüler.

Bugün Türk Perakende sektöründeki süper marketlere baktığımızda raflarındaki ürünlerin dudak uçuklatan fiyatları halkın alım gücünü aştığının acımasız yüksek fiyat etiketlerini görürsünüz.

Süper market sektörü öğle bir güç haline geldi ki bugün gelinen nokta, siyasal gücüde ekonomik anlamda tehdit ederek, istikrarlı hükümetlerin bile seçmen nazarında oy kayıplarına neden olacak kadar hin içerisindeler.,

Süpermarketler zincirlerinin sahipleri veya si yoları siyasetin içerisinde paranın gücüyle olmayı başararak gerek muhalefet gerekse iktidar kanadında kendilerine hatırı sayılı yer edinmesini başarmışlar, siyasetteki nüfuzlarını ekonomik nüfusa dönüştürerek, hep bana rab bana hırsıyla Ülke ekonomisinin ve enflasyonun bel kemiğini oluşturan marketler lobisinin hamisi durumuna gelmişlerdir.

 

Tüketicileri kendilerine mahkûm eden, semt bakkallarının kapanmasına neden olan süpermarketler, üreticileri de kıskaca alarak, Ülkemizi ekonomik darboğaza sürüklemeyi hedefleyen emperyalist güçlerle neredeyse ortak hareket eder duruma gelmişlerdir.

Üreticinin ürününe hak ettiği emeğin değerini vermeyerek ucuza kapatıp, yüksek fiyatlarla halka satarak hem üretimin düşüşe geçmesini hem de Tarımsal alanda Türkiye’nin her geçen zamanda dışa bağımlılığının zeminini hazırlamaktadırlar.

 

Bugün süper market patronlarının servetlerinin niteliğinin boyutunu kestirmek zor.

Devlet Kamu yararını gözeterek, Demokratik ölçülerde, insan yaşamının temeli olan gıda fiyatlarına müdahale etmelidir.

Fiyatlara müdahale hem Demokrasinin hem Sosyal devlet olmanın hem de İnsanı yaşat ki Devlet yaşasın. Sosyal Devlet tasasının temel taşlarından olmasa olmazıdır.

Milli ekonominin gelişmesi, milli üretimin gelişmesi arz ve talebi etkileyecek fiyat politikalarının belli bir oranda tutulması hem üretici açısından hem de tüketici açısından Önem arz eden duyumsallık halindedir.

 

Şu bir hakikattir kontrol edilmeyen güç eninde sonunda kontrol edemeyen gücü baskı altına alır.

Söz konusu kontrol mekanizmasının üç sacayağı vardır.

1. Maliye.

2.Ticaret Bakanlığı.

3.Tarım Bakanlığıdır.

Dolayısıyla bir bütünü teşkil eden devlettir. Şayet Devlet fiyat kontrollerini yapmazsa gerek Devlet çalışanına gerekse özel sektör çalışanına, ne kadar ücret zammı yaparsa yapsın, piyasadaki fiyat dengesizliğinden, pahalılıktan zamlar bir hiç olacağı gibi vatandaşında mutfağı yangın içerisinde kalmaktan kurtulamayacaktır.

 

Ekonomik zorluklardan, işsizlikten, pahalılıktan çok ailelerin canı yanacak ve çok aile yuvaların da dağılmaktan men olunması söz konusu olamayacaktır.

 

Ülkede güzel şeyler olmaktadır. Fakat marketlerin aşırı kazanç tutkunluğunun hırsıyla yaşanmakta olan, gıdadaki pahalılık güzel yatırımların ve güzel gelişmelerin başarısına gölge düşürmektedir.

 

Fiyatların yüksekliğini fırsat bilen emperyalistler ve işbirlikçileri, ülkenin bekasıyla

oynamanın mutfaktan ve boğazdan geçtiğinin hesabı içerisinde olsalar da,

Türk Milleti, Vatanın birliğini ve dirliğini her zaman daim kılacaktır.

Bu Vatanın kolay kazanılmadığını damarlarındaki asil kanda nesiller boyuna taşıdı ve

 taşıyacaktır.

 

Neşat YALÇIN / CAFESİYASET

nesatyalcin@gmail.com
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri