Koronadan ölme riskini iki katına çıkarıyor

Yüksek tansiyonun, yeni tip koronavirüsten (Kovid-19) ölme tehlikesini iki katına çıkarabileceği bildirildi.

Tarih:
  • Google
  • Pinterest
#

Yüksek tansiyonun, yeni tip koronavirüsten (Kovid-19) ölme tehlikesini iki katına çıkarabileceği bildirildi. Araştırma Vuhan'daki hastanede Kovid-19 teşhisiyle tedavi gören aşağı yukarı 3 bin kişiyle alakalı veriye dayandırıldı.

Uzmanlar, yüksek tansiyon hastalarının Kovid-19'dan yaşamını yitirme ihtimalinin iki katına çıktığını, yüksek tansiyon için ilaç kullanmayan hastalarda bu ihtimalin daha da yükseldiğini gözlemledi. 

"European Heart Journal" dergisinde yayımlanan inceleme kapsamında Şincing Hastanesi'nde görevli uzmanlar, İrlandalı meslektaşlarıyla ortaklaşa 5-15 Şubat tarihlerinde Kovid-19 teşhisiyle hastaneye kaldırılan 2 bin 886 şahsa dair veriyi inceledi.

YÜKSEK TANSİYONU OLAN 850 HASTADAN 34'Ü ÖLDÜ

Ekip, yüksek tansiyonu olan 850 hastadan 34'ünün (yüzde 4) Kovid-19'dan yaşamını yitirdiğini, yüksek tansiyon rahatsızlığı bulunmayan 2 bin 27 şahıstan ise 22'sinin (yüzde 1,1) yaşamını yitirdiğini tespit etti. 

YÜKSEK TANSİYONU OLUP DA İLAÇ KULLANMAYANLARDA BÜYÜK RİSK

Yüksek tansiyonu olup da ilaç kullanmayan 140 hastadan 11'inin (yüzde 7,9), ilaç kullanan 710 hastadan ise 23'ünün (yüzde 3,2) yeni tip koronavirüs sebebiyle hayatını kaybettiği gözlendi.

Yaklaşık 2 bin 300 şahsı içine alan 3 başka incelemenin verilerini de değerlendiren uzmanlar, yüksek tansiyonu tedavi etmede kullanılan ACE inhibitörleri alanlarda ölüm tehlikesinin, beta blokerler, kalsiyum kanal blokerleri ya da diüretikler kullanıcılara nazaran daha düşük olduğu bulgusunu elde etti. 

"ENFEKTE OLMALARI HALİNDE DAHA ÖZENLİ BAKILMALILAR"

Araştırma ekibinde yer alan Profesör Fei Li, "Yüksek tansiyonu olan hastalar, Kovid-19'dan ölme risklerinin daha yüksek bulunduğunu farkında olmalı, bu salgın esnasında kendilerini iyi bakmalı ve enfekte olmaları durumunda daha özenli bakılmalılar." değerlendirmesini yaptı. 
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri