Koronavirüs neden kontrol altına alınamıyoru

Dünyada 189 ülkede görülen ve 300 binden çok kişinin ölümüne sebep olan koronavirüsün neden kontrol altına alınamadığı ile alakalı yeni bilgiler ortaya çıktı.

#

Dünyada 189 ülkede görülen ve 300 binden çok kişinin  ölümüne sebep olan koronavirüsün neden kontrol altına alınamadığı ile alakalı yeni bilgiler ortaya çıktı. Almanya’da ilk corona virüs vakasının tespit edilmesinden dört ay sonra yapılan bir incelemede enfeksiyon zinciri analiz edildi. Sonuçlar salgını kontrol altına almanın neden bu kadar zor olduğunu meydana koydu.

İngiltere'de yayınlanan saygın tıp dergisi The Lancet'in son sayısında yayınlanan bir inceleme Covid -19'un semptomlar görülmeden ya da semptomlar görülür görülmez çok bulaşıcı olabildiğini gösterdi.

Bilim adamları bu durumun sağlık tedbirleri amacıyla büyük bir zorluk oluşturduğunu belirtiyor. Zira ortalama 4 gün olan kuluçka döneminin çok kısa bulunduğu belirtiliyor. Araştırmanın yazarları "Covid-19'u küresel olarak kontrol altına almayı başarmanın çok zor olabileceğine" dikkat çekiyor.

WEBASTO VAKALARININ DETAYLI İNCELEMESİ

Bavyera Sıhhat ve Gıda Güvenliği Dairesi'nden Merle Böhme, Robert Koch Enstitüsü'nden Udo Buchholz ve Berlin Charité Hastanesi'nden Victor Corman Münih şehri civarındaki Webasto otomotiv yedek parça şirketinde Almanya'da ilk belirleme edilen corona virüs vakalarını inceledi. Almanya'da sıfır numaralı hasta Webasto‘yu ziyaret eden bir Çinliydi.

Araştırmaya göre virüs bulaşan şahıstan hastalığı kapan 16 vakadan en az biri semptomları göstermeden virüsü bulaştırdı. Bunun beş vakada daha söz konusu bulunduğu belirtildi.

En az dört vakada ise virüs bulaşan şahsın semptomların başladığı gün hastalığı başka insanlara bulaştırdığı tespit edildi. Bu zaman diliminde beş vakanın daha olduğu belirtildi.

Kuluçka döneminin çok kısa bulunduğu ve testlerde negatif netice çıkabildiği belirti edilen incelemede, salgını küresel anlamda uzun dönemli olarak denetim altına almayı başarmanın zor bulunduğu belirtildi.

Köln Üniversitesi Hastanesi‘nden araştırmacılar The Lancet'de bu araştırmanın neticelerini destekleyen bir değerlendirme yazdılar. Değerlendirmede "Bu semptomlar görülmeden yayılanların toplam vakaların yarısına kadarını oluşturduğu tahmini ile örtüşüyor. Bu salgını kontrol altına alma hususundaki en büyük engel" denildi.

"TEMAS TAKİP UYGULAMASI ACİLEN GEREKİYOR"

Büyük bir yayılma durumunda geleneksel temas takibinin yeterli olmayacağını bildiren Kölnlü uzmanlar bu amaçla "salgını etkili bir şekilde kontrol etmek amacıyla" temas takibi uygulamaları gibi yeni teknolojilerin acilen lüzumlu olduğuna dikkat çekiyor.

Londra'daki Hijyen ve Tropik Tıp Okulu‘ndan Annelies Wilder-Smith yaptığı bir değerlendirmede "Araştırma temas takibi ve temas edilenlerin karantinaya alınmasıyla iletim zincirinin takibinin önemini meydana koyuyor" şeklinde konuştu ve temas takibini kullanan tüm ülkelerin yeni vaka miktarını azalttığını belirtti. Wilder-Smith Güney Kore, Tayvan, Hong Kong, Tayland, Vietnam ve Singapur'un temas takibi amacıyla gereken kaynak ve teknolojiyi sağlayarak başarılı olan ülkeler olduğunu belirtti.
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri