Koronavirüse karşı bağışık olabilir

Ağır akut solunum yolu yetersizliği belirtisi olan SARS ya da diğer adıyla atipik zatürre yaşamış bireylerin Kovid-19'a sebep olan koronavirüse karşı bağışıklık sahibi olabilecekleri söylendi.

#

Amerikalı ve İsviçreli bilim insanlarından meydana gelen bir grubun araştırmasında, 2003 salgınında ağır akut solunum yolu yetersizliği belirtisi olan SARS ya da başka adıyla atipik zatürre yaşamış bireylerin Kovid-19'a sebep olan koronavirüse karşı bağışıklık sahibi olabilecekleri söylendi.

Nature dergisinde yayınlanan araştırmaya göre 2003 salgınında atipik zatürre yaşamış kişiler, Kovid-19'a sebep olan koronavirüse (SARS-CoV-2) karşı bağışık olabilir.

Araştırmayı yapan uzmanlar, akut solunum yolu yetersizliği sendromuna sebep olan SARS-CoV virüsünün bulaşmasının, koronavirüsün hücre yüzeyindeki reseptörlerle kenetlenmesinden sorumlu S proteinini hedef alan antikorların üretimini uyardığını belirledi. Bu antikorların bir çeşidi olan S309'un SARS-CoV-2'deki S protein bölgelerini etkili bir şekilde nötralize edebildiği neticesine varan bilimciler, bu sayede akut solunum yolu yetersizliği belirtisini yaşamış şahısların yeni tip koronavirüse karşı bağışık olabileceklerini savundu.

ANTİKORLAR HASTALIKTAN KORUNMAK İÇİN KULLANILABİLİR

Araştırmacılar, bu türdeki antikorlardan yapılacak kokteyllerin ağır Kovid-19 vakalarının tedavisinde ve yüksek bulaşma riski bulunan şahısların hastalıktan korunması amacıyla kullanılabileceğini belirtiyor.
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri