KORSAN TAKSİLERİ NİÇİN TERCİH EDİYORUZ?

Tüketiciler Derneği Genel Başkanı Levent Küçük, korsan taksilere dair bir yazı kaleme aldı.

Tarih:

  • Google
  • Pinterest

İstanbul’dan sonra Bodrum’da da korsan taksi kullanımının oldukça yaygın olduğunu gözlemledim. Ulaşımda öncelikle ticari taksi veya havaist benzeri belediyeler tarafından işletilen otobüslerden yararlanmayı tercih ediyorum. 

İtiraf edeyim, nadir de olsa ben de korsan taksiden yararlanıyorum. Örneğin, Bahçelievler’den İstanbul Havalimanı’na giderken, Bodrum’da Milas Havalimanı’na giderken ve İstanbul’da havalimanından tekrar eve dönüşte, korsan taksiden yararlandım. Atatürk Havalimanı hizmette iken ise sürekli ticari taksi kullanıyordum. Gideceğim mesafe uzun, diğer ulaşım araçları ile (Otobüs, dolmuş gibi) giderken birden fazla aktarma yapmam gerekiyor, eşyam çok, zamanım kısıtlı ve kişi sayımız fazla ise, işte o zaman, ticari taksiye alternatif olarak korsan taksi arayışına giriyorum. 

Korsan taksiyi tercih ederken, öncelikle ticari taksi ile ücret mukayesesi yapıyor, güvenilir olmalarına özen gösteriyorum. Genelde arkadaş, tanıdık tavsiyelerine itibar ediyorum. Ticari taksi ile  ücret farkı düşükse, riske girmeye hiç gerek yok deyip, ticari taksiyi ya da diğer yasal ulaşım araçlarını tercih ediyorum.

Örneğin, Bahçelievler’den İstanbul Havalimanı’na gitmeden önce evimizin yakınında bulunan ve sürekli kullandığımız Çiçek Taksi’yi aradım, ücret sordum. “Abi son gelen zamlar sonrası 150.-TL tutuyor” cevabını aldım. Korsan taksi ise 100.-TL fiyat verdi. Bodrum dönüşü, bu kez Ortakent’te bir taksi durağını aradım, fiyat sordum. Mesafe uzadıkça düşük ücretlendirmeye geçtiğini söyledikleri taksimetreye rağmen, 190-200.-TL tutuyor cevabını aldım. Korsan taksi ise  90.-TL  fiyat istedi. 
Korsan taksi sürücüleri ile yol boyunca yaptığım  sohbetlerde, kullanımın oldukça yaygın olduğunu öğrendim. Sürekli gelen telefonlardan, polis denetimlerinden çekindiklerini, birbirleri ile ya da merkezleriyle sürekli iletişim halinde olduklarını gördüm. 
Polis denetimlerinden söz edilince, ister istemez siz de tedirgin oluyorsunuz. Çünkü,50-100.-TL ücret avantajı sağlayayım derken, daha yüksek tutarlı cezalar ile karşı karşıya kalabiliyorsunuz. Ayrıca, ticari taksilerde hissettiğiniz güveni, korsanda pek hissedemiyorsunuz. Çünkü, bazı istisnalar dışında, nasıl bir araç ya da nasıl bir sürücü ile karşılacağınızı bilemiyorsunuz. Bu nedenle, bu riskleri bilerek ya da kabul ederek, korsan taksiden yararlanıyorsunuz. 

Polis denetimlerine, kesilen cezalara rağmen, korsan taksilerin günlük hayatınızın bir parçası olduğunu söyleyebiliriz. Kişisel kanaat ve gözlemim, korsan taksi tercihlerinde birinci etkenin taksi ücretleri olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Bu durumun ticari taksi sahipleri, meslek odaları ve yetkililer tarafından titizlikle değerlendirilmesi yararlı olacaktır. 

Ayrıca, İstanbul Havalimanı, Milas Havalimanı benzeri uzak mesafeler için, sabit bir ücret belirlenerek bu sabit ücretin uygulanmasının sağlanması veya km başına daha düşük ücretlendirmeyi esas alan bir taksimetre tarifesine geçilmesi, tüketici tercihleri açısından yararlı olacaktır. 

Böylece, tüketiciler ile birlikte ticari taksi sahiplerinin de hak ve menfaatleri korunmuş olacaktır.

Kazasız, belasız, konforlu ve ucuz ulaşım günleri temennisiyle, saygı ve sevgilerimi sunuyorum. 

Levent Küçük
Genel Başkan - Tüketiciler Derneği (TÜDER)
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri