Köşe yazarlarının gündeminde neler var?

Köşe yazarlarının gündeminde Anıtkabir'de video çekerek Atatürk'e küfür eden provokatör Safiye İnce vardı. İşte günün öne çıkan yazıları:

Tarih:
  • Google
  • Pinterest
#

 Melih Altınok / Hedef Atatürkçüler / Sabah Gazetesi

Türkiye günlerdir çarşaflı genç bir kadının Anıtkabir'de çektiği videoyu konuşuyor.
Görüntülerde, kadın Atatürk'e hakaret ediyor.
Kadının hali tavrı, kullandığı kelimeler her ayrıntısıyla leş bir görüntü... İzleyenin rahatsız olmaması zor. Zaten herkes de ayakta.
Üstelik yalnızca kendisini "Atatürkçü" olarak tanımlayanlar değil.
Muhafazakârlar, dindarlar ve çarşaflı kadının "Tayyip" diye hitap ettiği Erdoğan'ınseçmenleri de kendisine ateş püskürüyor.
Çünkü böylesine çıkışlara hepimizin karnı tok.
Bu tarz olayların ahmaklıktan kaynaklı spontane çıkışlar değil, bir şeylere zeminhazırlamak için müsait karakterlere yaptırılan provokasyonlar olduğunu biliyoruz. Yakın tarihimiz de, arkasındaki hedefin tüm ayrıntılarıyla ortaya çıktığı benzeri eylemlerle dolu.
Dolayısıyla "bu kez" zor.
Yargı da anında devreye girdi ve çarşaflı kadın tutuklanarak cezaevine gönderildi.
Soruşturmanın kapsamının yalnızca devlet büyüklerine hakaretle değil, provokasyon boyutunu da içerecek şekilde genişletilmesini umuyoruz.
Zira ciddi iddialar var.
Ancak bu "anında tepkilere" karşın sanki Anıtkabir'deki tiyatroda söylenenler toplumdaki yaygın bir eğilimi yansıtıyormuş gibi davrananlar var...
En çok da sosyal medyadaki FETÖ'cüler... Yeniden kafalarına kalpak geçirip, en sıkı Atatürkçü pozlarında ortalığı velveleye veriyorlar. Hiç demezsiniz, bir çakma imamı,Humeyni gibi Türkiye'ye getirmek, Cumhuriyet'in köküne kibrit suyu dökmek için örgütlenenler bunlar diye...

Ahmet Hakan / Hürriyet / Safiye’nin tutuklanmasına dair yedi temel prensip 

- PRENSİP BİR: ODTÜ’lülerin tutuklanmasına itiraz ediyorsan, Safiye’nin tutuklanmasına da itiraz edeceksin. ODTÜ’lülerin tutuklanmasına ses etmiyorsan Safiye’nin tutuklanmasına da ses etmeyeceksin.

*

- PRENSİP İKİ: ODTÜ söz konusu olduğunda “Ne var bunda? Çocuklar şaka yapmış” diyorsan... Safiye söz konusu olduğunda da “Ne var bunda? Çocuk şaka yapmış” diyeceksin.

*

- PRENSİP ÜÇ: ODTÜ söz konusu olduğunda “Ama bu hakaret, ama bu suç” diyorsan... Safiye söz konusu olduğunda da “ama bu hakaret, ama bu suç” diyeceksin.

- PRENSİP DÖRT: ODTÜ’lü tutuklandığında “Tutuklamayla sorun çözülmez” demediysen... Safiye tutuklandığında da “Tutuklamayla sorun çözülmez” demeyeceksin.

*

- PRENSİP BEŞ: Tutuklamanın bir cezalandırma yöntemine dönüştüğünü düşünüyorsan... Bunu hem ODTÜ’lü için hem de Safiye için aynı güçle haykıracaksın.

*

- PRENSİP ALTI: “Memlekette önüne gelen önüne geleni tutuklattırmaya çalışıyor” diyorsan... Bunu sadece Safiye’nin tutuklanması söz konusu olduğunda demeyeceksin.

*

- PRENSİP YEDİ: Tutarlı olacaksın ki hep genç kalacaksın... Tutarlı olacaksın ki hep haklı olacaksın... Tutarlı olacaksın ki, “Hakkaniyete bak be” dedirteceksin. Tutarlı olacaksın ki, canımı yiyeceksin...

Nihal Bengisu Karaca / Herkesin birbirini hapse attırmaya çalıştığı bir ülke / Habertürk

S.İ. isimli çarşaflı ama çok makyajlı bir genç kızın Anıtkabir’de çektiği videoda Atatürk’e hakaret etmesi pek çok kişinin tepkisini çekti. İkinci videoda bu kez yüzünü kapatıyordu S.İ.; kendisini tahkir eden arkadaşını sinirlendirmek için böyle bir kayıt yaptığını, kimseyi incitmek istemediğini söyleyip özür diliyordu.

İlk videodaki kişi ile ikinci videodaki kişi aynı mı, emin olduğumu söyleyemeyeceğim.

Ayrıca S.İ. ne kadar gerçek onu da bilmiyorum. Çarşaflı bir kadının o kadar profesyonel bir göz makyajı yapabiliyor olmasını; o kadar rahat argo ifadeler kullanabilmesini garip buldum.

Kullandığı pespaye cümlede bir tuhaflık daha var. Atatürk ile Erdoğan’ı kıyaslayıp Erdoğan’ı daha büyük bir lider olarak gören biri, ondan ‘Tayyip’ diye;  komşusunun oğluymuş gibi bahsetmez diye düşünüyorum. Lakin bunlar ufak tefek tuhaflıklar. Sözkonusu detayların polisiye bir komplo teorisinin altını dolduracağını sanmıyorum. Bu bağlamda hemen bir parantez açmalı ve konuyu çarpıtarak “S. İ aslına çarşaflı değil, başörtülü değil, hatta Ak Partili de değil, o aslında bir ODTÜ’lü. Vurun provokatörü!” mesajı vermek isteyenlerin sosyal medyada teşhir ettiği kızcağızın haklarını kim koruyacak sorusu da sorulmalı. Genç kız iki gündür, ‘o ben değilim, Atatürk’e hakaret etmek için çarşaf giymedim, fotoğrafım neden bu haberlerde geçiyor, lütfen kaldırın’ diye yalvarıyor ama nafile. Sosyal medya kişisel hakları ihlal edilen vatandaşların seslerini duyuramadığı, dertlerini anlatamadığı bir terör mecrası olmaya doğru gidiyor.

Ahmet Kekeç / Atatürk’e küfreden soytarı / Star

Hürriyet’in taze Kemalist’i Ahmet Hakan Coşkun, Atatürk’e hakaret eden “başörtülü” Safiye İnce’ye saydırıyor: “Aşağılık, dangalak, ahlaksız, soytarı, şuursuz bünye...”

İyi ediyor da, “başörtüsüz” Mehmet Bekaroğlu da aynı Atatürk için “kefere” demişti.

Coşkun Kemalist’imiz aynı tarifeye uygulayacak mı?

Bu karakteri ve ağzı bozuk CHP’li için de “Aşağılık, dangalak, ahlaksız, soytarı, şuursuz bünye...” diyecek mi? Yoksa “dedikodu partnerine” kol kanat mı gerecek?

Hasretle bekliyoruz!
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri