Köy Muhtarlığı Sistemi ve Kadastro Mağdurları

Yanılmıyorsam 2008 yıllarında Türkiye’de bir Kadastro çalışması oldu. Cumhuriyetin kuruluş yılından sonra geniş ve kapsamlı bir çalışma olmasının yanında, olması gereken bir çalışma. Devletin ve vatandaşın nerede ne var, neresi kimin, neresi kime ait bilinmesi yönünden önemli çalışmasıydı.

Tarih:

  • Google
  • Pinterest
Yalnız bu derece önem arz eden bir çalışmayı yaparken ne yazık ki bazı şehirlerde, bazı İlçelerde ve köylerde bir sürü mağdur vatandaşında oluşmasına neden olunmuş olundu.
 
Zira bazı yerlerde   İl ve İlçelerde, Köylerde kurulan ve adına ehli hukuk denilen şahıslar, hem vicdandan yoksun, hem de Allah korkusundan yoksun, Kul hakkının ne olduğunu bilmeyen vicdanının sesini dinlemeyen kendilerince uyanık olduğunu sanan kişiler ehli hukuk heyetinde yer alınca her şey değim yerindeyse  Arap saçına dönerek bir sürü mağdur vatandaşın oluşmasına sebep oldukları gibi,vatandaşlarıda mahkeme kapılarına taşımaktan zevk alma despotluğuyla haz duymaktan kendilerini tatmin etmenin sözde mutluluğu içerisinde olduklarının farkında zaman geçince su üstüne çıktığının utancını yaşamaktan bile aciz olduklarının düşünce fukaralığındalar.
 
Günümüzde gelişen yönetim şekilleriyle birkaç kurum işlevini kaybeder duruma geldiği gibi, Köy Muhtarlıklarının işlevi, görev ve sorumluluklarında tartışılır durumdan işlevselliğini yitireceği zamanına doğru gitme aşamasının süreci başlama noktasına girdiği gözlemlenmektedir. Köy Muhtarlarının görevlerini ne kadar adil yaptıklarının durumsal lığı her geçen zaman dahada tartışılır bir hal konusuna gelmektedir.
 
 Her geçen gün tartışma yaratacak duruma gelen Köy Muhtarların görevlerinde ihmal ve sorumluklarında tarafsızlığı tartışma konusu olup, vatandaşların geneli Köy Muhtarlarından memnuniyetsizlik duymaktadır. Oy uğruna devlete ait hazine arazilerinin köy sakinleri tarafından işgal edilmesi veya ence misil ödemeden kullanılmasına ses çıkarmadan zaman aşımına uğratma hilebazlığı, kamu meralarını ve kamuya ait yerleri zilli yet edinme tasarrufu düşüncesiyle, Köy de bazı olumsuzluklara karşı duyarsız kalmaları sık sık gündeme otururken, mülkü amirleri haberdar ettikleri bilgisi ender rastlanan bir hadiseler zincirinde.
 
Değişik tarihlerde köylerden, şehirlere, göç eden ve kadastro çalışmaları sırasında bulunamayan vatandaşların kullanımında oldukları, arsa, arazi gibi taşınmazlar ya hiç yazdırılmamış veya eksik ya da yanlış yazdırılmış.
 
Devletin koymuş olduğu on yıl itiraz süresini kullanamayan köyden göçer vatandaş ise haksızlığın pençesinde kıvrana, kıvrana mücadeleyi mahkeme kapılarında sürünerek adalet arayışı içerisinde mağdurları yaşamaktadır.
 
 Vatandaşın uğraşı ve mahkeme kapılarında dava açma, dava takip etme, keşif ve bilir kişi götürme gibi bir sürü bürokratik zırhı aşana kadar harcadığı paralar ise söz konusu mülkiyetin değerinden daha fazla olduğundan en sonunda vatandaş pes ederken, kendilerini uyanık sananlar, kazandıklarının zaferini yaşarken, mağdur vatandaşın adalet arayışının sonuçsuzluğu, Devletin dürüst vatandaşla arasında soğukluk oluşmasına neden oluştururken daha ileriki aşama ise namuslu, adalete inanan  insanların, Devletine küskünlüğünün burukluğunu içerisinde yaşatarak, kişilerin adaletsizliğine boyun eyerken, bazı cahil vatandaşlar da adalet dışı bireysel hak arayışına girerek fevri çözüm yolları arayışına girmesine neden olmaktadır.
 
Mahkemeler ve Kadastro ofisleri, tapu daireleri halen daha mağdur vatandaşlarla uğraşmakta, yanlışlıklar düzeltilmeye çalışılmaktadır.
Devletin Köy Muhtarlık sisteminin yeniden gözden geçirmesi, zira köy muhtarlarının çoğu seçildikten sonra asil görevi muhtarlık olmasına rağmen, aylarca, günlerce ve seçildiği yıllar boyunca, kendini köy halkı içerisinde imtiyazlı görme kibrine kapılırken aynı zamanda kendi özel işlerini takip eder durumdalar. Devlet Sigortasını yatırıyor, maaşını veriyor olmasına rağmen köy sorunlarından çok kendi özel işleriyle ilgilenmektedirler.
 
Köy gelir gider bütçesini her ay bilançolar halinde mülki amire sunmalı ve bir suretini ise duyuru yolu ile köy sakinlerine ilan etmeli.
Kadastro çalışmalarında bir yasa ile zaman aşımı süresini kaldırarak, Cumhuriyet dönemi Tapu kayıtları esas alınarak adaletli bilir kişi heyetleriyle taşınmazların karşılaştırılmalı ölçeklerinin yeniden güncellenmesini sağlamak, Devletin mağdur vatandaşlara karşı sorumluluğudur.
 
Kadastro genelde Tapusu olmayıp zilli yet yöntemiyle sahiplenil inen taşınmazlara olması gerekirken, Cumhuriyet dönemi tapulu mülkiyetlere uygulanan kadastro çalışması ise tapu kayıtları göz önüne alınarak aplikasyonlarının yapılması Mağdur vatandaşların gönlünü ferahlatacağı gibi, kamusal vicdanı da rahatlatacaktır.
 
Muhtarlık sistemi yerine, yine seçilmiş olan Belediyelerde köylerden sorumlu Başkan yardımcılıkları oluşturulmalıdır.
Muhtarlık müessesi yerine gurup köy projeleri kapsamında köylere ya mülkü amir yardımcıları veya Belediye Başkanı yardımcıları görevlendirilmeli.
 
 Köy sorunlarının çözümü, itilaf, haksızlık, anlaşmazlık gibi durumlarının daha adil, eşit, tarafsız ve sağlıklı çözümü mülki amir yardımcılarının veya Belediye Başkanı yardımcılarının kanalıyla sağlıklı çözüme kavuşacağı, zira oy alma uğruna köy  muhtarları yan tuttukları gibi kendi tarafını tutanları kayırma yöntemine gittiklerinden, köylü ile muhtar arasında tatsız hadiseler yaşanması kaçınılmaz olmaktadır.
 
Bazı Muhtarlar, Devletin   vatandaşa tanıdığı teşviklerde kendilerine ve birinci derece akrabalarına öncelik vererek, vatandaşlar arasında ayrımcılık yaratırken, Devletin Adaletini temsilde yetersiz kalarak, hazine arazilerin kötü niyetli kişiler tarafından gasp, işgal edilmesine sessiz kaldığı gibi, zamanında gerekli mercilere haber vermeyerek zaman aşımıyla zilliye tin sağlanmasına göz yummaktalar.
 Bu ve bunun gibi nice hadiseler karşısında işlevsiz hale gelen Köy Muhtarlığı sisteminin kaldırılarak. Belediye Başkanlığı yardımcılığı birimlerine bağlanması daha adil ve sağlıklı olacağı kanısındayım.
Neşat YALÇIN/ CAFESİYASETHABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri