Kripto Ekonomi Danışmanları ve 5,97 kuruş, 5,95 kuruş olsun

Seçim arifesinde, Son günlerde birdenbire artan enflasyon giderek toplumda sosyal kültürel ve psikolojik davranışlara neden olacak travmaların artışına da zemin hazırlayacak duruma gelmesinin sevincini yaşayacak olanlar hiç şüphesiz kripto ekonomik danışmanlardır.

Tarih:

  • Google
  • Pinterest

 Ülke ve Milliyet farkı gözetmeksizin akıl almaz ekonomik tedbirlerin alınması için görünüşte halktan yana olup aslında halkı uzun vadede zora sokan adına kemer sıkma vb gibi masumane isimler ülke ve halkın kalkınmasından çok emperyalist ekonomi kriptocuların(siyasal inancını gizleyenlerin) gücüne güç katmıştır.

Ülkemizde her dönem bu tür tedbirlerin alınmasına şahit olunmasına rağmen bir türlü ekonomik istikrarın sağlanması görülmemiştir.

 

 Seçim arifesinde, Son günlerde birdenbire artan enflasyon giderek toplumda sosyal kültürel ve psikolojik davranışlara neden olacak travmaların artışına da zemin hazırlayacak duruma gelmesinin sevincini yaşayacak olanlar hiç şüphesiz kripto ekonomik danışmanlardır.

 

Küresel sermayenin Türkiye ekonomisine saldırıya geçmesinin ardından hemen daha önce kurgulanmış olan dolar kurunu da bahane ederek, a dan z ye varan ürünlerde fiyat artışlarını gizli ajandalarından çıkartıp, hükümetin ekonomik anlamda darbe almasının planlarını ince ayrıntılarıyla sahlendirdiler.

Sahnelenen oyundan başarı elde etmeleri bir nebze kısa sürede hükümet tarafından alınan önlemlerle bertaraf edilse de ne yazık ki artçı sarsıntılar devam ede gelmektedir.

 

Artçı sarsıntıların devamlılığı ise kripto ekonomi danışmanların aracılığıyla yürütülmektedir.,

Çevreye duyarlılık, gelecek nesillerimiz için önemli, doğal ve yaşanabilir çevre yaratmak toplum olarak hepimizin görev sorumluluğundadır.

 

Çevre duyarlılığı sadece hükümetlerin görev sorumluluğunda değil, İnsan olarak, insanca yaşamanın görev ve vicdani sorumluluğudur.

Çevre duyarlılığı aynı zamanda evrensel boyutta olduğu gibi her Devletin yasal önlemler almasının yanında, alınan yasaların da uygulanabilirliğinin takibinde devletin elemanlarının görev sorumluluğundadır.

Yasalar, denetlenmediği sürece alınan yasal tedbirler ve kanuni müeyyidelerin de uygulanışı sadece havada kalacağı gibi ana tabanı halkı da zaman zaman mağdur eder durumda olması Devletin adil olmayışını sağlarken, halkında devlete karşı tepkisel eylemler ininde sinsi hazırlayıcısı olur.,

 

Çevre bilinci önce eğitimle olur. Eğitimle çevre bilinci veremezseniz ne kadar cezai yaptırım tedbiri alırsanız alın, Devlet olarak uygulanabilirlikte başarılı olunamadığı gibi, vatandaşla devletin arasının da açılımlarına da engel olamazsınız.

Sözü naylon poşet kullanımına getireceğim, çevreyi kirleten sadece naylon poşet değil bu sadece aysbergin görünen yüzü, naylon poşete sıra gelene kadar çevreyi nice kimyasal materyaller kirletmektedir.

 

Ya bu kimyasal materyalleri tüketim sektörüne sunmayacaksınız, ya da sunduğunuz zamanda halkın kullanışına ek bir ekonomik yük getirmeyeceksiniz.

Hayatımızın vaz geçilmez kimyasal organı haline gelen plastik kullanımının olmadığı bir gıda sektörü var mı.?

Yoğurt kapları, kuru gıda ambalajları ve daha nicelerini saymakla bitirmemiz mümkün değil.,

Poşeti halka para ile satmak çözüm değil, halkın benimsemediği bir karar alınırsa alınan karar kararlıktan çıkar halka ek külfet olarak bindirilir bu durumdan da tekelleşmiş marketler karına kar katar.

Avrupa marketçiliğinin ilk örneklerinden olan Metro Marketler zinciri yıllardır naylon poşeti para ile satıyor ve vatandaşta para verip poşeti satın alıyor, değişen bir şey oldu mu çevre temizliğinde. Kazanan çevre değil marketler zinciri oluyor.

 

Bugünde naylon poşeti çevre temizliği adına vatandaşa marketlerde para ile sattırılması çevrenin temizliği açısından değişen bir şey olmayacağı gibi, kartelleşen marketlere zincirinin kar hanesine artı bir kar geliri olarak yazılacaktır.

Tabii ki vergilerini hakkaniyet ölçüsü içerisinde veriyorlarsa, bir nebzede devlet bütçesine gelir vergisinde artış olur ki amenna sözümüz olmaz.

 

Bir Bakanlık ne kadar vatandaştan yana tedbir alırsa o derecede başarılı olur.

Vatandaşının yararına tedbir ve önlem almayan bakanlık, uygulamada zorluk çeker ve başarısızlık hanesine eksi puan yazılır.

 

Önce gıda sektöründe plastik ambalajı kaldırmalısınız.

Gıda sektöründe plastik ambalaj yapan imalathanelere ruhsat vememelisiniz. Üniversitelerde bilim adamları plastik ambalaj ürünleri yerine gıda sektöründe kullanılabilir ambalajların üretilmesi için ARGE çalışmalarına ve bilimsel araştırmalarına hız vererek sanayi üniversite iş birliği içerisinde üretimin gerçekleştirilmesinin teşvik ve uygulanabilirlilik yasal tedbirlerinin alınması çevre kirliliğinin önüne geçilmesinin temeli atılmış olunur.

Gıda üreticiliği ve satışını yapan firmalara kimyasal naylon poşet kullanma yerine çevre dostu ambalajları tüketicinin hizmetine sunulması konusunda zorunluluk getirip bu hizmetin maliyetini de tüketici vatandaşa yansıtmama yasal zorunluluğunu sağlayabiliyorsak o zaman çevre ye vatandaş katkısını eğitimle birlikte kazandırmış oluruz.

 Naylon poşetin maliyetini vatandaşa yükleme kararından dönülmesi Bakanlığımızın vatandaşın çevre konusundaki duyarlılığını daha çok artıracaktır.

 

Zira poşet parasını vatandaşa yüklemek emperyalist kripto ekonomik danışmanlarını sevindirecek bir duruma zemin hazırlamak olacaktır.,

Tıpkı tedavülde olan fakat piyasada olmayan bir buruşlar gibi, küresel gıda sektörünün 1 krş. lar la tüketicinin sırtından trilyonlarca haksız kazançlar belki de vergi dışı sağlamaktadırlar.

Vatandaş marketten alışveriş yapıyor aldığı ürünün tutarı, 5,97 krş 5,95 krş yuvarlama alt değerden olmuyor, her zaman üst değerden oluyor ve market kasasına 6 Tl ödüyorsunuz aradaki 3 krş un nereye gittiğinin bilinmezliğinin olduğu gibi. Lütfen vatandaşlardan yana kararların alınması vatandaşların mutlu olmasına neden olacaktır.

Bazı küçük şeyler çok şeyleri getirir.

Poşet ücretlerinin tüketiciye yüklenmesi çevre temizliğinin önüne geçilemeyeceğinin bilinmesinin gerçeğini vatandaşlar biliyor.

Neşat YALÇIN / CAFESİYASET
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri