Kudüs Elçiliğinin Keyfini Çıkaramayacaksınız

Sayın Trump Türklerde bir atasözü vardır;” Gelen gideni aratır. Emin olun siz seçimleri kazanınca birçok ülkede umut ışıkları yeniden umutsuzluğu karanlığa boğmuş geleceğin daha güzel olacağı umuduna kapılmıştı.

Tarih:

  • Google
  • Pinterest
Hele kaynayan bir kazan olan Ortadoğu coğrafyasında suların kaynama noktasının altında bir seyir alacağı ve ülke halklarının yıllardır hasret kaldığı birazcık barışa, huzura kavuşacağının umudu yeşermeye başlarken, Ortadoğu coğrafyasına sağ gösterip sol vurmaya başlaman bunca masum halkın, çocukların öksüz, yetim kalmasının vebalinin ahının ağırlığı altından nasıl kalkacaksınız.
Zamanınızın büyük bölümünü kilisede geçirip günah çıkarmaya kalksanız bile inanın kilise işlediğiniz günahları bağışlamakta zorlanacaktır.
 Dünyanın fani olduğu her Millet için gerçek ama baki olan Dünyada hoş bir sada bırakmaktır. Tarihte ve kutsal kitaplarda nice zalimler gelip geçti, lanetle yad edilen zalimler, rahmetle minnetle anılan ise insanlık tarihinde hoş sada bırakan liderler, siyasetçiler olmuştur. Sizde Dünyanın bağrına bir ateş topu yerleştirdiniz Kudüs’ü Başkent olarak tanımakla, Dünyaya bunca nefretiniz kininiz ve gareziniz neydi.
Maddi desek! maddi olarak Amerika Tarihinde gelmiş geçmiş en güçlü liderlerden birisisiniz. Şirketlerinizin varlığı Birleşik devletlerin hazine bütçesine denk gelecek bir boyutta bu bağlamda işin ucunda maddi çıkar yok. Manevi olarak ise inançlı bir lidersiniz. Manevi zenginliğiniz masum halklara kalkan, zalimlere karşı da kılıç olabilecek bir manevi ruh olmak varken, zalimliği tercih etmenizin altındaki cezbedici gizem nedir.            Birleşik Devletlerindeki tartışmalı seçim galibiyetinin ve iç siyasetteki sıkışıklığınızın kamufle etme biçimini Ortadoğu coğrafyasına kan kusarak eyleme dönüştürme gayretinin iç siyasetinize prim getireceğinin hesaplarını mı yapıyorsunuz ikinci bir defa daha seçilmek için.
Yoksa sevgili damadınızı geleceğin İsrail başbakanı olarak görmeniz için bir zemin mi hazırlıyorsunuz. Unutmayın herkesin bir hesabı var. Asıl olan insanı yaratan yaratanın hesabıdır. Büyük devlet olmak, büyük Devletin Lideri olmak kolay değil, hele bir Türklerin Tarihini okuyup Türkleri tanımış olsaydınız, büyük devlet olmanın sorumluluğunu daha iyi anlamış olurdunuz. Osmanlı Adriyatik’ten, Çine kadar yedi asır halkları yönetmiş, barışı, huzuru, hakkı, adaleti, sevgiyi, hoş görüyü halkların kalbine nakşetmiştir. Büyük devlet ve büyük Lider olabilmenin erdemliği kalbinde insan sevgisiyle ve evrensel düşünebilecek hoş görü, sorumluluk hissiyle insani duyarlılığının hassasiyetiyle   dünyada zulme karşı koymaktır. Büyük Liderler ve büyük Devletler, Arıkan’a, Mısır’a, Libya’ya, Tunus’a, Irak’a, Suriye’ye, Bosna’ya. Karşı duyarsız kalmaz entrikalar çevirmez. Aksine Dünya barışını sağlamak için çaba gösterir. Mazlumun yanında yer alan, “Dünya beşten Büyüktür”. Diyerek mazlumun hakkını savunan, Devletiyle, Lideriyle insani yardımda bütün benliği ve varlığıyla yardıma koşan Ülke büyük olan Devlettir.
Yani Türkiye Cumhuriyetidir büyük olan. Silahla, Dolarla, büyük olunmuyor. Büyüklük insanı kazanmaktır. Amerika’nın yapmış olduğu dünya siyasi strateji eylem hareketleri Ortadoğu coğrafyasında nefretle ve kinle karşılandığı gibi, gelecekte ise, Birleşik Devletlerin sevimsizliğinin tohumlarını ekmektedir. Dünya Tarihi, zalim ve zulüm eden devletleri ve Liderlerini nefretle, esefle geleceğe taşıyacaktır.
Elçiliği Kudüs’e taşımak ne Amerika’ya, nede İsrail’e kazanım sağlayacaktır. Ortadoğu coğrafyasında nefret ve kinin dozunu bu iki devlete karşı artıracaktır. İsrail’in rotası Kudüs’ün Başkent olmasından ziyade bölgenin tek hakimiyeti olmasının hayalleri yatmaktadır. Bu hayallerine Amerika liderlerinin üzerinde finansal gücünü kullanarak yapmaktadır. Bu güce boyun eğen bir lider olarak anılacaksınız. İzin elinizle Suriye’yi parçalattılar, Irak’ı Parçalattılar, sırada İran var. İran’ı parçalama planı yapılırken, Türkiye’nin üzerinde her koldan saldırı planları yapma hayalleriniz suya düşecektir. Unutmayın ve Tarihe lütfen bakın. Türk Milleti bu coğrafyanın tek sahibidir.
Neşat YALÇIN/ CAFESİYASET

 
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri