Kullanılmış giysi ve ayakkabı kumbarası projesi yüzleri güldürecek

Yerel yönetimler alanında yaptığı çalışmalarla Türkiye’ye örnek olan Kahramankazan Belediyesi, anlamlı bir projeyi daha hayata geçirdi. Yardıma muhtaç vatandaşlara verilmek üzere kullanılmış giysi ve ayakkabıların toplanabilmesi için ilçenin 32 ayrı noktasına “kullanılmış giysi ve ayakkabı kumbaraları” yerleştirildi

Tarih:
  • Google
  • Pinterest
#

Yerel yönetimler alanında yaptığı çalışmalarla Türkiye’ye örnek olan Kahramankazan Belediyesi, anlamlı bir projeyi daha hayata geçirdi. Yardıma muhtaç vatandaşlara verilmek üzere kullanılmış giysi ve ayakkabıların toplanabilmesi için ilçenin 32 ayrı noktasına “kullanılmış giysi ve ayakkabı kumbaraları” yerleştirildi. Bu kumbaralarda toplanacak eşyalardan kullanılamayacak durumda olanlar ise geri dönüşüme tabi tutularak, doğal kaynak kullanımının azaltılmasına, enerji tasarrufuna ve sera gazı etkisinin azaltılmasına katkı sağlayacak.

Yüzleri güldürecek

Kahramankazan Belediyesi ile Öztürk Geri Dönüşüm firması arasında imzalanan protokol kapsamında ilçenin 32 ayrı noktasına “kullanılmış giysi ve ayakkabı kumbaraları” yerleştirildi. Bu kumbaralarda, her türlü kullanılmış, modası geçmiş ya da giyilmeyen giysi ya da ayakkabılar toplanacak. Kumbaralarda toplanan eşyalar periyodik aralıklarla toplanacak. Toplanan bu eşyalar çeşitli tasniflere tabi tutulduktan sonra iyi durumda olanlar yoksul ve yardıma muhtaç vatandaşlara verilecek.

Doğal kaynaklar korunacak

Kullanılamayacak durumda olan eşyalar ise geri dönüştürülmek üzere tekstil geri dönüşüm ünitesine gönderilecek. Geri dönüşüm işlemi sayesinde, doğal kaynak kullanımının azaltılmasına, enerji tasarrufuna ve karbon gazı salınımı azaltılarak sera gazı etkisinin azaltılmasına katkı sağlayacak. 

Bir taşla birçok kuş

Kahramankazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk, kullanılmış giysi ve ayakkabı kumbaralarının oldukça anlamlı bir proje olduğunu belirterek, “Bu sayede tabiri caizse bir taşla birçok kuş vurulmuş olacak. Öncelikle yoksul ve yardıma muhtaç kardeşlerimizin, yavrularımızın yüzleri gülmüş olacak. Ayrıca doğal kaynakların verimli kullanılması sağlanarak, gelecek nesillerin bu konuda sıkıntı çekmesinin önüne geçilecek. Doğa kirliliğinin, su ve enerji kaynaklarının israfının, daha fazla çöp birikmesi gibi birçok alanda oluşabilecek olumsuzlukların önüne geçilmiş olacak” diye konuştu. 
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri