KURBANDA DANAYI KAÇIRMAMAK GEREKİYOR…

Yaklaşan kurban bayramı nedeniyle, hepimiz tatlı bir bayram telaşı yaşıyoruz. Kurbanlık hayvanların satışına günler öncesinden başlanırken, evlerde bayram temizlikleri yapılıyor, çocuklara bayramlık giysiler alınıyor, memleketlerine, tatil yörelerine gidecek olanlar ise yollara düşmeye başlıyorlar.

Tarih:

  • Google
  • Pinterest

Bu arada, bazı turizm bölgelerinde tesislerin doluluk oranlarının yüzde yüzler seviyesine ulaştığı, “artık buralara gelmeyin” denildiğine ilişkin haberler ulaşıyor. Ülkemizin ABD ile ilişkilerde (siyasi ve ekonomik temelli) sorunlar yaşadığı bu günlerde, insanlarımızın olağan günlük hayatlarına aynen devam ediyor olması, geleceğe umutla, güvenle bakmamız açısından önemli işaret olmaktadır.

Her yıl Kurban Bayramında, kurban kesimi ile ilgili değişik görüntüler ortaya çıkmakta, haber konusu olmaktadır. Kaçan kurbanlıklar, kaçan kurbanlıkları kovalayan kurban sahipleri, polis ve zabıtanın yakalama çabaları, cadde ve sokaklarda yapılan kesimler ile kurbanı keseyim derken ellerini kesip hastanelere koşanlar, neredeyse her yıl yaşadığımız, alışık olduğumuz manzaralardan bazıları.

KURBAN KESİMİNİN KURALLARI VAR…

Her yıl yayımlanan “Kurban Hizmetlerinin Uygulanmasına Dair Tebliğ” hükümleri ile “Kurban kesmek isteyenlerin kurbanlarını dini hükümlere, sağlık şartlarına ve çevre temizliğine uygun olarak, hayvana en az acı verecek şekilde kesmelerine veya vekâlet yoluyla kestirmelerine yardımcı olunması, kurban satış ve kesim yerlerinin belirlenmesi, kesim yapacak kişilerin eğitilmesi, alınacak tedbirler ve bu konulara ilişkin diğer huşular” belirlenmektedir.

19 Haziran 2018 tarih ve 30453 sayılı Resmi Gazete’de yayımlan “2018 Yılı Kurban Hizmetlerinin Uygulanmasına Dair Tebliğ” yayın tarihi itibariyle yürürlükte bulunmaktadır.

Belirlenen kurallara uyulması, hem bizler açısından, hem de kurbanlık hayvanlar açısından, kurbanın amacına uygun (Dini hükümlere, sağlık şartlarına, çevre temizliğine ve hayvana en az acı verecek şekilde) yerine getirilmesini sağlayacaktır.

KURBANLIK HAYVANLARIN KESİMİNDE VE KESİM YERLERİNDE DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR…

Hepimizi çok yakından ilgilendiren, kurbanlık hayvanların kesiminde ve kesim yerlerinde dikkat edilecek hususlar, söz konusu tebliğde aşağıdaki şekilde belirlenmiştir.

1-Kurbanlık hayvanlar, belediyelerden çalışma izni almış kesimhane ile komisyonların belirlediği kesim yerlerinde kesilecektir.

2-Kasaplık belgesi veya “Kurs Bitirme Belgesi” olanlar tarafından; köylerde ve belirlenmiş kesim yeri bulunmayan yerlerde ise -cadde, sokak ve parka bakmamak kaydıyla, kendi bahçelerinde usulüne uygun olarak ve çevreye zarar vermeyecek şekilde- ehil kişilerce kesilecektir.

3-Cadde, sokak ve park gibi kamusal alanlarda, kurbanlık hayvan kesimleri yapılamayacaktır.

4-Kesim yerleri; resmi ve belediye veteriner hekimleri, belediye zabıta ekipleri ile din görevlileri işbirliğinde, etkin olarak denetlenip, kontrol edilecektir.

5-Kesim yerlerindeki atıkların çevre kirliliğine sebep olmaması için gerekli önlemler alınacaktır.

6-Kesilen hayvanlara ait hastalıklı organlar, kesim sırasında oluşan atıklar, kist hidatik riskine karşı karaciğerler ve akciğerler, kesinlikle evcil ve yabani hayvanlara verilmeyecektir. Hayvanların çıkaramayacağı derinlikte çukurlara gömülerek bertaraf edilecektir.

7-Belediye ve/veya muhtarlıkça çevre ve toplum sağlığı dikkate alınarak temizlik yaptırılacaktır.

PARKTA, CADDEDE KURBAN KESENE CEZA UYGULAMASI VAR…

Park, bahçe, cadde, sokak, bina önleri, meydan gibi umuma açık ve kurban satış ile kesimine uygun olmayan yerlerde bu tür faaliyetlerde bulunanlar ile kesime uygun alanlarda gerekli önlemleri almayanlara, Çevre Kanunu’nun 20 nci maddesinin (s) bendi gereğince 232.-TL para cezası uygulanacaktır.

KURBANLIK HAYVANLARA EZİYET ETMEK YASAK...

-5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nun 14 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendine göre; hayvanlara kasıtlı olarak kötü davranmak, acımasız ve zalimce işlem yapmak, dövmek, aç ve susuz bırakmak, aşırı soğuğa ve sıcağa maruz bırakmak, bakımlarını ihmal etmek, fiziksel ve psikolojik acı çektirmek yasak olup, bu hükme aykırı davrananlara 625.-TL idari para cezası,

-5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nun 14 üncü maddesinin birinci fıkrasının (e) bendine göre; kesin olarak öldüğü anlaşılmadan hayvanların vücutlarına müdahalede bulunmak yasak olup, bu hükme aykırı davrananlara da 625.-TL para cezası uygulanacaktır.

CEZALARI KİM UYGULAYACAK?

Cezai işlemler; İçişleri Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlıklarının ilgili birimleri ile belediyelerce uygulanacaktır. Belirlenen kurallara uymayanları, ilgili bakanlık birimleri ile belediyelere ihbar ve şikâyette bulunabilirsiniz.

HUZURLU VE MUTLU BAYRAMLAR…

Memleketim Osmaniye’de, bayram namazı sonrası hemen kurbanlar kesilir, mangallar yakılır, etler pişirilir, evlerden dumanlar tütmeye başlar. Bazı yörelerimizde de hemen kavurmalar yapılıp, afiyetle yenmeye başlanır. Mezarlıkları, aile büyüklerini, dost ve akrabaları ziyaret etmek, küskünlükleri sona erdirmek, muhtaç ve çocukları sevindirmek, bayramların ayrı bir güzelliğidir.

Yolların, kazasız belasız sizleri sevdiklerinize kavuşturması temennisiyle, tüm sevdiklerinizle birlikte huzurlu ve mutlu güzel bir bayram geçirmenizi diliyorum. Bayramda ağzınızın tadı hiç bozulmasın. Saygı ve sevgilerimle.17.08.2018.

Levent KÜÇÜK / CAFESİYASET

TÜDER GENEL BAŞKANI
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri