LİDERLERİN vücut DİLİ bize ne diyor. sizce.!

Erken seçime merdiven dayadığımız şu günlerde...

Tarih:
  • Google
  • Pinterest
#

FİLİZ AKGÜN / CAFESİYASET

Bu sabah haberleri izlerken yine gözüme çarptı, Sayın Meral Akşener’in ciddi bir iletişim uzmanından yardım alması gerekiyor, alıyorsa da değiştirmeli belli ki eksik kalıyor..

Giyim kuşam ehh hadi neyse vücut dili bir siyasetçiyi geç, normal sıradan bir insan için bile çok acemice..

Özellikle elleri, ellerini kullanış biçimi..

Bi zamanlar Tansu Çiller’in vücut dili çok eleştirilmişti hatırlarsanız. Söyledikleriyle el hareketleri bir birini tutmaz, senkronize olmazdı bi türlü..

Aynı eksikliği Meral Hanım’da görüyorum.

Özellikle ellerini iyi kullanamyıyor..Sanki bulaşık yıkamış, kurulama bezi bulamayınca kurusun diye silkeleyip duruyor ekranda.. Cama su sıçrayacak diye geriliyorum her seferinde..

Neyse;

Seçime merdiven dayadığımız şu günlerde konuşmacılar her gün Tv.’lerde tabi açık verenler var her halde biz farkında değiliz belki ama uzmanlar beden dilini en iyi okuyanlar. Ne kadar samimi olup olmadıkları vücut dilleri ele veriyor aslında.

***

Eskiden Çinliler mahkemede sanığın yalan söyleyip söylemediğini anlamak için sanığa kuru pirinç tanesi koyarlarmış. Pirinç ıslanırsa doğruyu, kuru kalırsa beyanları yalan kabul edilirmiş..

Yalan konuşan insanın rahat konuşamamasının nedeni tükürük bezlerinin dengesiz ve düzensiz çalışmasıdır. Tükürük bezleri düzensiz çalışan insanın ağzı kuru kalacağından konuşması zorlaşır diyor uzmanlar.

Ellerini yumruk şekline sokarak yalanı kurtardığını düşündüğünde ellerini aşağıya salıp yumruğunu açıyorsa ya kumar borcu vardır veya sağlam yalan söylüyormuş..!

Yalan söyleyenler mesela sol kulağını burnunu kaşır, konuşurken ağzını eliyle kapamaya çalışır, kesik kesik konuşurmuş..!

Ağız kapama veya yanağı sıkıştırmak da beyin altındaki yalanın açığa çıkmasını engellemek için..

Gözlükleri ağıza götürmek de bir kararı bekletmek veya geciktirmek için kullanılır diye belirtiyorlar..!

Şuna bende katılıyorum, vücut dilinde en güven verici avuç gösterme hareketi olarak bilinen avuçların yukarıya veya aşağıya doğru kullanılması.. Avuç içini göstermek gerçek dürüstlük, sadakat ve teslimiyetle bağdaştırılır çok etkili olduğu bilinir.

Siyasilerin elini güçlendiren beden dili yani sözsüz iletişim, işaretler, mimikler, ses tonu ve şiddeti onları ele veriyor..

Siyaset biliminde en önemli iletişim aracı beden diliini doğru kullanan liderler topluluklar önünde konuşurken hem rahat hem de ikna edici olurlar.. Propaganda ve kampanyalar sonra gelir..Giyim kuşam ve seçilen renkler de yabana atılmamalı tabi..

***

Hakkını teslim etmek gerekir ki; Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan bu konuda çok başarılı. Özellikle hitabet şekli kuşatıyor.. İyi bir hatip kesin. Konuşmasıyla adeta uyuşturuyor. Topluluklar önünde çok rahat. Ellerini kürsünün altına gizleme gereği duymuyor, avuç içini iyi kullanıyor..

Hitap tarzını daha halk seviyesinde tutuyor, avuç içlerini topluluğa yönelterek sorun yok güvendesiniz mesajı verirken, attığı adımlara, nerede duracağını kendinden emin kararlılıkla uyguluyor. Giydiği renkleri özenle seçiyor. Pazarlama rengi olan mavi gömlekleri açık miting meydanlarında sıkça kullanıyor, kırmızıyı sadece ulusa sesleniş gibi milli mesele içeren konuşmalarında tercih ediyor...

Tüm bunlar rast gele davranışlar değil elbet, bir bütündür iletişim, bir birinden bağımsız olmayan bir birini destekleyen unsurlardır siyasette ve aslında hayatın her alanında..

***

En bilinen dikta rejiminin lideri Hitler’i sevmeyebiliriz ama onun çatık kaşları, gergin yüz hatları, parmağıyla direktif ve emir veren otoriter konuşması onun yandaşları gözünde bağımlı hale getirdiği, uyuşturduğunu söyler uzmanlar

***

Topluluklar önünde beden dilini en iyi kullanan ebedi siyasi lider ve Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’ü ise tek geçerim.

Şık giyimiyle, kararlı ve karizmatik duruşu, giyim kuşamı, konuşurken iki elinin ceketinin yakasından tutuşu, hitabeti ve etkileyici bakışları ile Atatürk,  insanda saygınlık ve güven hissi oluşturuyor hala izlendiğimde...

FİLİZ AKGÜN / CAFESİYASET
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri