Melih Gökçek'in en büyük seçim kozuna iptal kararı

Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Melih Gökçek'in en büyük seçim kozu olan AnkaPark'ı idare mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Tarih:
  • Google
  • Pinterest
#

Atatürk Orman Çiftliği arazisinde devam eden yeni Başbakanlık binası ile Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı Hayvanat Bahçesi ve AnkaPark gibi projelerin dahil olduğu ana imar planı hakkında mahkeme, yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Ankara 5. İdare Mahkemesi, AOÇ’de 1/10000 ölçekli AOÇ 1. Derece Doğal Sit Alanı ve Tarihi Sit Alanı Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı ile 1/1000 ölçekli, içinde yol ve çevre düzenlemesi çalışmalarının da bulunduğu planların yürütmesini durdurdu. Yeni Başbakanlık Binası’nın bulunduğu araziyle ilgili olarak Ankara 11. İdare Mahkemesi de 7 hektarlık alanı sit statüsünden çıkaran Tabiat Varlıkları Bölge Komisyonu kararının yürütmesini durdurmuştu.

ÇALIŞMALAR SONLANDIRILMALI

Konu hakkında açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan, alınan kararın çok önemli olduğunu vurgulayarak şu açıklamayı yaptı: “Meslek odalarının 2011 yılında açtığı, 1/10000 ölçekli AOÇ 1. derece doğal sit alanı ve tarihi sit alanı koruma amaçlı nazım imar planı ve 1/1000’lik yol projelerine dair açılan davalarda hukuk gecikmeli de olsa yürütmeyi durdurma kararı verdi. Şu anda AOÇ’de yapılan bütün çalışmaların durdurulmuş olması gerekiyor. Bugün de avukatlarımız devam etmekte olan 22 dava için de yürütmeyi durdurma kararı isteyecek. Hukuk, AOÇ’de son noktayı koydu ve talanı bitirdi. Başbakan’dan ve Gökçek’ten beklentimiz Twitter’ı kapattıkları gibi aynı şekilde hukuku uygumalarını burada da sürdürmeleridir.”

GERİ DÖNÜŞÜ MÜMKÜN DEĞİL

Mahkeme kararını Ankara Hürriyet’e değerlendiren Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, şunları söyledi:

“Bu kadar yatırımın yarım kalması düşünülemez. Yeni Büyükşehir Belediye Meclisi’nden gerekiyorsa yeni bir karar geçiririz. Gerekiyorsa başbakanımız yeni bir kanun çıkarır. Ne Başbakanlığın ne Ankapark’ın bu kadar yatırımdan sonra geri dönüşü mümkün değildir. Bazı odaların kamu zararının kişiler tarafından ödenecektir lafı, temeli olmayan bir laftır. Eğer bu zamana kadar odaların lafını dinleseydik, Ankara’nın trafiği İstanbul’un üç katı olurdu. Başladığımız işi bitireceğiz, burada kamu yararı esastır. Hem odalar hem de başta Çankaya Belediyesi olmak üzere CHP’li belediyeler istedikleri kadar bağırıp çağırsınlar, buralar Allah’ın izniyle ya bitecek, ya bitecek.”

Ankara Haber
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri