'Merhumu nasıl bilirdiniz!'

Eski bakanın cenazesini almaya gelen olmadı diyorlar niye acaba..!

Tarih:

  • Google
  • Pinterest

FİLİZ AKGÜN / CAFESİYASET

BURASI ÖNEMLİ..

Düşün ki koskoca bir bakan olmuş (ANAP dönemi) hem de ‘Milli Savunma Bakanı’ ama sonra adı yolsuzluklarla ve dolandırıcılıkla anılmış hatta hakkında arama çıkartılmış ve yine gazete haberlerine göre (2011) Bakırköy’de yakalanıp cezaevine konmuş bir politikacı ne yazıktır ki dün bıçaklanıip öldürüldüğünde yanında hala (bizim vergilerimizle maaşı ödenen) polis koruması varmış..! 

Alacaklısı olduğu iddia edilen kişi tarafından öldürülen Eski Milli Savunma Bakanı Ercan Vuralhan’ın cenazesini Adli Tıp’tan almaya giden bile olmamış diye yazılıyor..Ne acı, ne kötü ve yalnız bi son..
Allah kimseye böylesi böylesi  inişli çıkışlı yaşam göstermesin, taksiratını affetsin affetmesine  lakin bugün yapılacak cenazesinde İmam sormayacak mı ‘’Merhumu nasıl bilirdiniz?’’

Peki böyle bir Eski ‘Milli Savunma Bakanını’ şimdi kim savunabilir..?

Siyasetçinin korunma lüksü olabilir mi, hele ‘eski’ olmuşsa..

Bu Eski bakan Vuralhan olayında bi kez daha gördük ki; görev süresi dolmuş bir çok eski ve emekli bakan ile üst düzey bürokratın halen devletin imkanlarından faydalandığı acziyeti..

Bi kere adı üstünde ‘ESKİ’ eski olmuş bir makamdaki bir politikacıyı hala neden polis korur..

Bakandan bakana değişir diyelim..! Kelle koltukta gezen bakan olabilir, ama ya diğerleri… Ne tehdit edeni var ne başka bir riski..!

Hadi koltuğu yeni bırakmışı anlarız, hadi birkaç yıllık olanı da anlarız da ama üzerinden çeyrek asır geçmişleri nasıl anlayalım…!

 ‘Süresiz Koruma’ nedir be Allasen..!

Kimden koruyoruz hele ki adı ‘kanunsuz’ işlere karışmış ‘kusurlu’ diye tabir edilebilecek bir siyasetçiyi niye koruyoruz, kimden koruyoruz..!

Bu ‘süresiz koruma’ işine de hükümetimiz tıpkı ‘süresiz nafaka’ gibi 3-5 maddelik kısa net bir düzenleme getirmeli..Bu hem vatandaşın hem devletin üzerinde bir kamburdur yıllardır..

Mesela ilk birkaç yıldan sonra koruma ve araç tahsisini kaldırmalı, hele adı yolsuzluğa karışmış hüküm giymişse o birkaç yıl da araç ve polis koruması verilemeli.. Eşyanın tabiatına aykırı..

MAKAM BİTİYOR SALTANATLIK BİTMİYOR MU..!

Bakınız bu konu bir ara nasıl gündeme gelmiş..

Bakanlıktan ayrılan veya emekli olan bakan, müsteşar, vali ve genel müdürlere sivil plakalı resmi araç tahsis edilmesi ve koruma polislerinin gerekliliği ve bunun devlet bütçesine olan yükü ile ilgili olarak konuyu Meclise taşıyan Balıkesir milletvekili Ayşe Nedret AKOVA, 2013 yılında TBMM’ye bir önerge vermiş.

Sonucu ne oldu diye kendisine mesaj atmama rağmen henüz geri dönmedi, dönerse yine gündeme taşır yazarım buradan..

KORUMA KÜLTÜRÜ:

Dünya ülkelerinde koruma anlayışı hepsinde farklı. Mesela Eski Sovyet Bloğu ülkelerinde ve Rusya’da bakanların, bürokratların devlet başkanı ile katıldıkları programlarda birinci derece önemi yoktur. Bütün koruma tedbirleri birinci adama göre alınıyormuş ki tek bir örnek olan Rusya böyle ise diğerlerini düşünün..
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri