‘’Mikrop kınamayla ortadan kalksaydı zaten dünya tertemiz kalırdı..’’

CAFESİYASET yazarı Filiz Akgün'ün kaleminden...Bir Filistin vatandaşına bak, bide Suriye... Biri sandalyede yarım vücut İsrail'e direnirken öldü diğeri...

Tarih:
  • Google
  • Pinterest
#

FİLİZ AKGÜN / CAFESİYASET

Kudüs’ün İslamiyet için yeri ve önemi büyük..Belki de herşey bu noktadan başlıyor..!

*

Kudüs konumu itibariyle İsrail ve Filistin'in orta noktasında yer almakta. Bu nedenle her iki ülke için de büyük öneme sahip. Kudüs'ün diğer ismi, İsrailliler tarafından da Jarusalem olarak biliniyor..

*

Kudüs'ün statüsü, İsrail-Filistin çatışmasının da en merkezi sorunlarından biri olmaya devam ediyor.. Bu yüzden bazı ülkler bunu ‘’hukuki ve siyasi statü’’ olarak, bazı ülkelerde insan haklarına  vurulan bir ‘’soykırım’’ olarak görüyor..

*

İsrail, 5 Haziran 1967'de Doğu Kudüs'ü ‘Altı gün Savaşı’ ile işgal etmesiyle başlayan ve geçtiğimiz aylarda durduk yere ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyıp, Tel Aviv'deki Amerikan Büyükelçiliğini de Kudüs'e taşıma kararı ile Ortadoğu’daki kuyuya bir taş daha atılmış oldu..

*

(Bu arada İsrail'in başarılı kulüplerinden olan Beitar Jarusalem, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımasının onuruna ismini Beitar Trump Jerusalem olarak değiştirmişti..)

*

İsrail zaten acımasız üstüne bi de Trump gibi kendini akıllı zeki zanneden bir deli eklenince…

*

Trump’a geline; bugüne kadar hep  ‘’deli’’ gözüyle baktık, emlak kralından süper güç bir devlete nasıl  başkan olurla, parası pulu tapuları manken karısıyla ilgilendik..

Kendini zeki zanneden tavrına, arabesk tarzına, sarı saçına gülüp geçerken dünya olarak maalesef buyük resmi kaçırdık.. Vicdan..!

 

Bu vicdansız emlakçı, seçim vaadlerini bir bir yerine getiriyor..İran nükleer anlaşmadan çekilmesi bunlardan biri mesela..

Dış politika uzmanı değilim ama o zaman akla şu soru geliyor; İsrail’in dünyadaki güçlü lobisini bi çocuk bile bilir.. Batı’nın politikası da elinde..! O halde Kudüs meselesi İsrail’e verilmiş bir seçim vaadi miydi..?

*

Dün yaşanan katliamlarda 59 kişi yaşamını yitirdi, binlerce yaralı var. Yaralıların olduğu yerde ölüm sayısının daha da yükseleceği anlamına gelir..

*

İşte 70 yıldır dinmeyen acıya bi bidon benzin ABD Başkanı Trump’tan geldi ve böylelikle dün Filistin’de yaşananlar tarihe  ‘’kanlı Pazartesi’’ olarak geçti.. Hem de tüm BM kararlarına ve dünya kamuoyu hassasiyetine karşı çıkılarak..

*

Bu ‘delinin’ neler yapabileceğini dünya dehşetle izliyor ama hiç kimse bişey yapamıyor, ancak bol bol kınıyoruz, kınayalım kınamasına da…

‘’Mikrop kınamayla ortadan kalksaydı zaten dünya tertemiz kalırdı..’’

*

ABD Hamas’ı suçlarken, AB; ‘’orantılı vuralım lütfen’’ diyor..

NATO taraflara itidal tavsiye ederken, Körfez ülkeleri; ‘’Aa çok ayıp’’ diyor..

İsrail-Kudüs arasındaki bugün gelinen noktada Amerika’nın tarafsızlık politikası da son bulmuştur..

Google’a bile ‘İsrail’in başkanti neresi’ sorduğunuzda Kudüs olarak gösteriyor..

KENDİ TOPRAKLARINDA MÜLTECİ GİBİLER..

Filistin devleti aciz ama vatandaşları dirayetli..

Direnişin tekerlekli sandalyeli sembolü Abu Salah direnen direne yarım vücut şehit oldu öte yandan taşı sıksa suyunu çıkaran Suriyeli tosuncuklar ülkesinden kaçıp bizim başımıza dert oldu..

Ha diyeceksiniz ki ‘’ikisi farklı’’

Bir Filistin devleti var bide Suriye..
Sonuçta ikisi de Arap müslüman ülkesi..
Fakat birinde insanlar iç savaştan uzaklaşıp daha güvenli bölgeye kaçıyor Türkiye’ye mesela… Gayet i nsani bir refleksle çoluk çocuğunu kurtarma peşinde...

 

Diğeri tekerlekli sandalyede yarım vücutla ‘’Kaçamıyor’’ değil  kaçmıyor, toprakları için İsrail’in işgaline karşı savaşıyor..
Suriye ve Filistin iki farklı konu tamam anladık da...
Peki hangisi doğru..?

FİLİZ AKGÜN / CAFESİYASET
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri