Murat Aydın'dan 'Tatlıtuğ' yorumu

YARSAV eski Başkan Yardımcısı Avukat Murat Aydın, Kıvanç Tatlıtuğ ile genç bir kadın hakimin cübbesiyle kürsüde fotoğraf çektirmesi hakkında bir yazı kaleme aldı.

Tarih:
  • Google
  • Pinterest
#

Geçtiğimiz günlerde  Kıvanç Tatlıtuğ ile İstanbul Anadolu Adliyesi Asliye Ceza Mahkemesinde görevli genç bir kadın hakimin cübbesiyle kürsüde fotoğraf çektirmesi çeşitli kesimlerde tartışma konusu olurken, hukukçular arasında ise hala tartışılmaya devam ediyor.

Son olarak da YARSAV eski Başkan Yardımcısı Avukat Murat Aydın konu ile ilgili bir yazı kaleme alıp sosyal medya üzerinden paylaştı. 

Duruşma sonrası genç bir kadın hakimin ünlü oyuncuyla çekilmiş bir fotoğrafı sosyal medyaya düşmüş, önce hakimin Tatlıtuğ’un mahkemesine giren hakim olduğu yönünde bilgiler yayılmıştı. Sonra öyle olmadığı anlaşılmış hatta HSK fotoğraftaki hakim hakkında inceleme başlatıldığını açıklaması gelirken; HSK Başkanvekili Mehmet Yılmaz konuya sosyal medya hesabından açıklama getirmiş, “Hakim ve film yıldızının sosyal medyada yer alan fotoğrafı üzerine başlatılan incelemede  ilk saptanan resmi gerçek, İlgilinin yargılandığı mahkemenin 13. Asliye Ceza Mahkemesi olup, Fotoğraf da yer alan Hakimin 12.Asliye Ceza Mahkemesi hakimi olduğudur” ifadelerini kullanmıştı. 

Kıvanç Tatlıtuğ da bunun üzerine Twitter hesabından “Fotoğraftaki hakim, benim davama bakan hakim değildir" açıklaması yapmıştı.

Tartışma devam ederken gözler HSK’nın konuya nasıl bakacağında idi.

Daha sonra Mehmet Yılmaz’ın sosyal medyadan yaptığı ikinci açıklamada ise şöyle denildi:

"İnceleme tamamlanınca söz konusu eylemin disiplin cezası gerektirir boyutta olup olmadığının tartışılacak" 
Bu arada İstanbul Anadolu Adliyesi Asliye Ceza Mahkemesi hâkiminin mazeret iznine ayrıldığı bilgisi öne sürülürken tartışmalar tam da bu noktada hız kesmeden devam ediyor. 

Yargının ve yargı kararlarının çokça konuşulduğu günlerden geçerken bu “fotoğraf” olayına her hukukçu ne kadar da önce etik ve teknik değerlendirme yapsa da, aynı zamanda kendi bakış açısını ve eleştirisini de katınca ortaya bambaşka bir “FOTOĞRAF” daha çıkıyor. 

Böyle giderse bu fotoğraf biraz daha duvarda asılı kalmaya devam edecek..!

İşte başka bir açıdan çekilip, başka bir vizörden görülmüş Avukat Murat Aydın’ın o “fotoğraf” yorumu:
Yargıcın ve Toplumun Yargı Bağımsızlığı ile İmtihanı Genç bir yargıç, bulunduğu mahkemeye gelen ancak baktığı davanın tarafı olmayan ünlü birisi ile fotoğraf çektirip bunu internet mesaj uygulamasında paylaşınca hararetli bir tartışma ortaya çıktı.

Bazıları bu görüntüyü yargının tarafsızlığına aykırı buldu. Bazıları yargıcın meslek etik kurallarına hatta disiplin hükümlerine aykırı davrandığını söyledi. Bazıları yargıcın genç oluşunu öne çıkarıp tecrübesizliğini dile getirdi.
Öncelikle genç meslektaşıma geçmiş olsun dilemek isterim. Eminim yaşananlar en çok onu üzmüştür ve haddinden fazla şekilde gösterilen tepkilere kırılmıştır. Maalesef, kendisine bunlardan dolayı yılmamasını, yaşadıklarından ders çıkarıp mesleğini daha iyi şekilde yapma konusunda motive olmasını tavsiye etmekten başka bir şey gelmiyor elimden.

Yargıcın uymakla yükümlü olduğu etik kurallar uyarınca tarafsız ve bağımsız olması yeterli değildir. Yargıç tarafsız ve bağımsız olduğunu söz ve eylemleri ile de göstermelidir. Toplumda tarafsız ve bağımsız olmayabileceğine dair algı oluşturan her türlü tutum ve davranıştan özenle kaçınmalıdır. Yargıç bu hassasiyetini özel yaşamında da göstermelidir. Yargıcın davranışlarına konu yer meslek icra ettiği kürsü olunca hele ki üzerinde mesleğin en önemli sembolü olan cübbesi var ise hassasiyeti en üst düzeyde olmalıdır.

Genç yargıç bu hususlarda gereken hassasiyeti göstermediği için kusurlu sayılabilir. Ancak asıl kusurlu olanı görmeden, asıl soruna işaret etmeden, tüm sorumluluğu genç bir yargıca yüklemek ne denli doğru olur?

Örneğin;
Genç yargıcı mesleki kıdem ve deneyimine uygun olmayan bir yerde görevlendirenlerin kusuru yok mudur?
Yargı mensuplarına mesleki etik ve değerleri anlatmayan, hayatlarının bir parçası haline getirmelerini sağlayacak ortamı oluşturmayanların hataları yok sayılabilir mi?

Mesleki teamülleri görerek ve yaşayarak öğrenebilecekleri kıdemli meslektaşlarının yargı içinde kal(a)mayışının bu tür sorunların ortaya çıkmasında hiç mi etkisi yoktur?

Toplumun genel olarak yargıya duyduğu güvensizlik ve memnuniyetsizliğin ortaya çıkan tepkilerin ağırlığında payı olmamış mıdır?

Sorular çoğaltılabilir.

Yargının saygınlığını, tarafsızlığını ve bağımsızlığını korumak ve savunmak öncelikle yargı mensuplarının görevidir. Ancak bu görev en az onlar kadar toplum için de geçerlidir.

Toplum; yargının tarafsız ve bağımsızlığını talep etmiyorsa, iyi işleyen, adil ve etkili bir yargı mekanizması olması hususunda gerekli demokratik baskıyı kurmuyorsa yargı sisteminin sorunlarının giderilmesi mümkün değildir. Yargının tarafsızlığı ve bağımsızlığı, yargıya duyulan güven; yargı reformu belgeleriyle veya yasa değişiklikleri ile sağlanabilecek şeyler değildir.

Her yargıç içinde bulunduğu ortam ve iklimin kendisine öğrettikleri ile yaşar ve öyle davranır. O halde yargı iklimini değiştirmeden, ortaya çıkan yargı kararlarını ve yargı mensuplarının davranışlarını tartışmak sorunu değil sonucu tartışmaktan öteye gitmeyecektir.

Son bir söz de genç yargıca gereğinden fazla yüklenenlere olsun:

Bu ülkenin yüksek yargı organlarının başkanı olan, yani mesleğinde kıdemli, yani deneyimli, yani mesleki etik kural ve değerleri konusunda bilgili kişilerin; yürütme organının temsilcileri ile birlikte gittiği yurt içi ve dışı gezilere, yürütme mensuplarının önünde önlerini kapatıp, eğilmelerine karşı, genç yargıca karşı gösterdiğiniz tepkiyi gösterebildiniz mi? Bu davranışları yapan kişilerin el üstünde tutulduğu, hadi en hafif deyimle yeterince eleştirilmediği bir ortamda genç bir yargıcın ünlü biriyle fotoğraf çektirmesinden hareketle yargının tarafsızlığına dair yorumlar yapabilir misiniz?”

Avukat Murat Aydın
 
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri