"Mutfakta tost yapıyordum ki..."

Cafesiyaset Yazarı Filiz Akgün çocukların tacizlerden nasıl korunacağına dair bir yazı kaleme aldı.

Tarih:
  • Google
  • Pinterest
#
Cafesiyaset Yazarı Filiz Akgün çocukların tacizlerden nasıl korunacağına dair bir yazı kaleme aldı.Akgün yazısında çocukların özellikle gitmek istemedikleri girmek istemedikleri ortamlara dikkat edilmesi gerektiğini yazdı.

 Cafesiyaset Yazarı Filiz Akgün'ün o yazısı:

Mus mutlu bi sabaha uyanmış çocuklar..

Bizi sayma, seçim-dolar-siyaset derken geceden gergin uyumuşuz.
 
Mutfakta düşünceli düşünceli çocuklara kahvaltı hazırlıyorum, kafamda hala dün marketten aldıklarımın fiyatları var birden kızımın sesini duydum ,aynen şu;
 
 
* ‘’Anne Türk Telekom Spor Kulübü’nü duydun mu’’
* ‘’Duymadım ama var böyle spor klüpleri, ne oldu oraya mı gitmek istiyorsun?’’
* ‘’Hayır anne ne gitmesi haberlerde söyledi şimdi, orada çocukları taciz etmişler özel bölgelerine dokunmuşlar!’’
 
Tostu mostu bıraktım koştum internetin başına, haberlere bakıyorum doğru mu, nedir neyin nesi..!
Allah’ım sabah sabah çocukların duyduklarına bak..!
 
+
Haber AYDINLIK Gazetesi’ne ait..
Gazete haberine göre ilgili haberin video görüntülerine bile ulaşılmış..
İddia büyük, önemli, vahim..! Aydınlık’ta “Spor kulübünde çocuklara toplu taciz” başlığıyla yayımlanan haberde, bir spor kulübünün basketbol bölümünde koç M.E ve yardımcısı A.Ş’nin, 11-14 yaş arasındaki erkek çocukları sırayla taciz ettiği ileri sürülüyor..!
 
+
Öyle ya adı taciz iddiasıyla anılan bir markanın Türkiye’nin en büyük iletişim markası ..
Tacizin özeli, tüzeli olmaz..
Sapkınların nerede ne şekilde barındığını ilk etapta bilemeyiz.. Fakat marka ne kadar büyükse, hele devlet güvencesi altında ise kafadan güveniyoruz..
Güvenmeliyiz de..
Devlete güvenmeyeceğiz de kime güveneceğiz önce..!
Ve…
Fakat…
Ama…
Çocuklar büyüyor, büyünce dertleri de o oranla büyüyor, hele günümüzde çocuk yetiştirmek bi tarafa, onları korumak kollamak daha zor hale geldi..
Şehir yaşantısında apartmanlara kısılan çocuklar bi nebze nefes alsın, hele ki terkedilen şehir görünümündeki yaz aylarında bi arkadaş bulsun, sosyalleşsin diye gönderdiğimiz spor kulüpleri, yaz
okulları, kamplar vs. gibi toplu faaliyet alanlarında endişeli bakar olduk artık..
 
‘’Acaba başına bişey gelir mi, taciz tecavüz edilir mi!’’ diye..
Bu yüzden yazın alıp yazlığa götürüyorum, çevremiz yaşlı komşularla dolu, bizimkilere arkadaş mumla arasan yok ama en azından çocuklar yalnız da olsa gözümün önündeler, kardeş kardeşe ğleniyorlar diyorum..
Ya kardeşi olmayan çocuklar iyice yanlızlığa mahkumlar metropol yaşamında..
Neyse..
 
+
Elbette her yer için bunu söylemek mümükün değil ancak sayıları git gide artan bu duyduğumuz haberler tüm sosyal aktivitelere karşı mesafeli yaklaşmamıza sebebp oluyor, hatta çocukları ‘’ne me lazım’’ diyerek göndermeyip küçük dairelere hapsetmek zorunda kalıyoruz..
Ne yapak lazım..
Sabah oturup kahvaltı boyunca kızlarıma böyle bişeyle karşılaşırlarsa ne yapacaklarını, nasıl davranacaklarını, çığlıklarının volümlerini anlatmaya başladım yine..
Bu kaçıncı ‘birmilyonkez’ anlatışım hatırlamıyorum..
Bunun bi adım sonrası artık tatbikat olur zannımca..!
!!!...
 
+
Çocuklar endişeli, kaygılı artık günümüzde..
Kendilerini koruma rollarini bile onlara yüklemek en ağırı olsa gerek..
Çocuk bu..
Tehdit edilince;
Korkar,
Kendini gizler,
Saklar,
Anlatmaz..
Çocuklar kendilerini çok iyi gizlerler..
 
Bu yüden ailelerin kamplara, spor kulüplerine gönderirken çok iyi gözlemci ve takipçi olmaları şart..
 
Çünkü;
Çocuklar kolay korkutulup kandırılırlar, sorunlarını iyi saklarlar.. Pedofililer ise çocukların olduğu alanlarda iş olanağı yaratırlar..
Yani çocukların yoğunlukla bulunduğu (okul, kreş, dershane, servis aracı, oyun bahçeleri, yaz kampları, spor aktiviteleri) gibi alanlarda işe girerler..
 
+
Dün öğretmen, bugün takım kaptanı, yarın doktor, servisçi, simitçi, gazozcu, polisi, öbür gün hurdacısı şucu bucu farketmiyor ...
Çocuk tecavüzlerinin dini, dili, ırkı, kadını erkeği, eğitimlisi eğitimsizi, mesleği, sağı-solu siyaseti, iktidarı hatta 'iktidarsızı' yoktur, vicdansızı vardır..
 
Çocuğunuza vücudunun özel bölgelerini tanıtın. Birinin nereye dokunup dokunamayacağını korkutmadan, anlayabileceği bi dille anlatın.. Buna doktor muayenesi dahil.. Çocuğunuz okula, kampa, antrenmanlara gitmek istemiyorsa sorunu çocukta değil, önce sahada arayın,
 
Çocuğunuz akrabaya dedesine, dayısına, amcasına, teyzesine gitmek, yanaşmak istemiyorsa sorunu önce akrabada sonra çocukta arayın..
 
+
Bu olaylar insanın başına bi kere gelir her gün gelmez.. "Şüphelenin, şüphe hayat kurtarır"
FİLİZ AKGÜN / CAFESİYASETHABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri