O belediye evde ölmeyi yasakladı...

Biz İzmir’de çocukken bir birimizin en sevdiği şeyini elinden alınca ‘kesik attı’ derdik.. İzmir’de belediye suya kesik attı.. Baz ilçelerde 3-4 gündür su kesik, parası olmayanlar çeşme başında su kuyruklarında, parası olan damacana suyu ile popolarını yıkıyorlar..

Tarih:

  • Google
  • Pinterest

İzmir her zaman adından söz ettirmeyi başarmış, kendine münhasır duruşu olan değişik bir dokuya sahip bir kent tüm eksiklerine olumsuzluklarına rağmen.. Bu da yerel yönetimlerin eksikliğidir.. Maalesef İzmir layık olduğu şekilde yönetilememiştir..

Yağmur yağdığında toprak kokusu yerine mis gibi beton kokusunu içinize çekersiniz.. Bilirim, İzmirliyim üstelik haberciliğe ilk olarak yerel yönetim yani belediyecilik haberleriyle başlamış bir gazeteciyim..

***

O zamandan bu zamana AKP’nin en çok savunduğum ‘tek geçerim’ dediğim yönetim biçimi başarılı belediyecilik olmuştur.. İkinci sırada sağlık, en başarısız ve acemi bulduğum ise eğitim politikasıdır.. Umarız en kısa zamanda ona da akılcı çözümler üretirler..

***

İstanbul sokaklarından geçerken içiniz açılır, ne dert ne tasa kalır.. Bu kadar mı güzel peyzaj olur kardeşim.. O laleler, papatyalar, erguvanlar, laflanlar, menekşeler, selviler Allah ne yaratmış ise..

Otobanlar hele köprü altları yok mu o köprü altları; hani şarapçı olup köprü altlarında yatasım geliyor yeminlen ama yakışmam bozmayayım diye utanır döner giderim

İzmir mi..? İzmir’in caddelerinde görebileceğiniz tek çiçek, sarımsak kokan soğanlı mor çiçekli uzun bitkilerdir.. Parklar bahçeler çiğdem kabuklarından geçilmez, Semt pazarı sonrası çöpler günlerce temizlenmez..

‘’İzmir’de yerel yönetimlerin eline gerçekten artık kimse su dökemez. Çünkü suları kesik..’’

Belediye evde ölmeyi yasakladı..

Fransa’da bir belediye başkanı evde ölmeyi yasakladı..

Üniter devlet yapısıyla ve tarihteki demokrasi haraketleriyle dikkat çeken Fransa geçtiğimiz gün de adından genç cumhurbaşkanı Macron ile söz ettirdi.. Hem genç olması hem 16 yaşında iken aşık olduğu ve kendinden 23 yaş büyük öğretmeniyle evlenmesi tüm dünyanın gündemindeydi..

Bu kez Fransa bir belediye başkanıyla gündemde.. Anayasal güvenceye sahip örgütlü ve güçlü yapısıyla bilinen Fransa’nın yerel yönetim anlayışı hizmet politikasına vurgu yapmayı, dikkat çekmeyi başarıyor..

Naigneville Beldiyesi bölgesindeki doktor eksikliğine dikkat çekmek için evde ölmeyi yasaklayan bir karar aldı.. Kararın uygulabilir olmadığını söyleyen Belediye Başkanı Dietrich bunu doktor eksikliğine dikkat çekmek için sembolik bir karar olduğunu açıkladı.. Başarılı da oldu..

O değil de, tesadüf bu ya tanm da bu kararın ardından belediyenin önünde biri ölürmü..! İzmir de ölmesinde, çünkü sular kesik..

Filiz Akgün / CAFESİYASET
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri