O DEVİR BİTTİ!..

Gazeteci Filiz Akgün, İstanbul'da meydana gelen 5.9 şiddetindeki deprem sonrasında yaşananları derledi.

Tarih:

  • Google
  • Pinterest

Son bir-iki yıldır yazıyorum, büyük projelerden ziyade artık butik apartmanlara dönüş olacak. Önce SAT sonra YAP değil, önce YAP sonra SAT..

Şehire 300 km uzağa site yap, içine bi’kaç park, market küvet gibi havuz koy yetmedi üzerine 3 kat kaçak aidat çık bla bla bla.. Neymiş sitede oturuyor muş! Rezidans bir hayat tarzıymış bla bla bla.. Hepsi “aidat terörüne” hizmet etti..Kira öder gibi aidat öde sonra kalk benim evim var de! “Oooldu canım benim görürsem söylerim!’
Dönüyoruz, özümüze özlediğimiz butik apartman mahalle kültürüne daha samimi ilişkilere dönüyoruz yazıyorum buraya.

Ne oldu?

Son 5,8 İstanbul depremi bu özlemi  öne çekip hızlandırdı çünkü insanlar bu kez yüksek katlardan korkmaya başladılar. Keşke böyle uyanmasaydık. Ama deprem bizi az katlı butik apartmanlara yönlendiriyor.

Emlakçılarla yapılan röportajlarda haberlere de yansıyan tam olarak bu.. 

Yani depremlerden sonra yeni binalara özellikle az katlı binalara talep artmış!..

Olacağı da buydu, olması gereken de..

Aslında bu da yeni değil çünkü müteahhitin kar getirmeyen eski yapılarda “kentsel dönüşüm” projelerinden kaçınması buna katkı sağladı. 

Eski yapılarda oturan malikler “hal böyle olunca” evlerini müteahhite veremeyince depremden korkup çaresiz yeni binalara taşınmaya başladılar. 

Parası olan satın aldı, olmayan kiraladı ama sonuçta bir değişim yaşandı, bu da yeni konuta talebi artırdı.. Ve yine akabinde konut stoğu git gide azaldı-azalıyor göreceğiz zamanla..

*

MALATYA VE KAHRAMANMARAŞ DİKKAT!..

Dün sabah CNN TÜRK'te Hakan Çelik’in yayına katılan Bilim Akademisi Üyesi Prof. Dr. Naci Görür,  İstanbul depremi ile ilgili çok çarpıcı bir açıklamalar yaptı “yüzer hastaneler ve yüzer fırınlar projesinin hazır olması gerektiğini” vurguladı, merak edenler Google abladan girip yayının tamamını izleyebilirler.

Görür ayrıca  Malatya ve Kahramanmaraş’da uyuyan tehlikeli fay hattına dikkat çekerek;  “Buralarda uyuyan ve henüz enerjisi boşalmış bir fay hattı var” deyip Türkiye’deki fay hatlarına tek tek işaret etti uyardı “deprem kapıda”
O yüzden sallanmadan depreme hazırlanalım. 

*
SADECE IRKÇILIK MI?..

“Dünya çocuk günü” kutlamalarının yapıldığı şu günlerde, Mersin’de küçük çocuklar arasında çıkan bir tartışmadan sonra şahıs 5 yaşındaki mülteci (Ürdünlü) bir çocuğa var gücüyle tokat atıp yere seriyor, anneye de hakaret ediyor..

“Irkçılık ideolojik bir düşünce değil, psikolojik bir hastalıktır” 

Ve
Fakat 

Ama bu sadece ırkçılık değil küçük bir çocuğun fiziksel ve duygusal istismarıdır..

Öte yandan dikkat ettiyseniz Mersin Tarsus bölgesinde Suriyelilerle bölge halkı arasında sık sık yaşanan şiddet haberleri artmaya başladı...

*
Boğaz köprüleri ve otoyol geçiş ücretlerine yüzde 20 fiyat düzenlemesi(!) yapılmış. 
Sıradaki zam! sevipte kavuşamayanlara gelsin..

*

Doğalgaza, benzine, elektriğe, petrole, yiyeceğe, içeceğe zam gelince sesi çıkmayanlar,  Halk ekmeğe zam gelince naralar atarlar..

İstanbul seçimini kazananlar da Hamidiye su anlaşması iptal edilince bağırırlar!

E peki aynı kazananlar seçimden önce aynı suyu niye almadılar?..

Siyaseti de sulandırdılar ya!.. 

FİLİZ AKGÜN
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri