Ogan: Hükümetin attığı bu adım iyi niyet göstergesidir

Akil İnsanlar Heyeti Doğu Anadolu Bölgesi Grubu Sekreteri Ayhan Ogan, hükümetin attığı adımın iyi niyet göstergesi olduğunu belirterek, seçimler yakın zamanda olacağı için provokasyonlara karşı dikkatli olunması konusunda uyarıda bulundu.

Tarih:
  • Google
  • Pinterest
#
Ogan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı demokratikleşme paketine ilişkin, meselenin çözümünde Türkiye şartları dikkate alındığında çok ileri bir adım atıldığını belirterek, bunun daha da ileri adımların atılmasını sağlayacağını vurguladı.
 
Demokratik bir anayasanın yapılmasını kolaylaştıracak bir paket olduğunu ifade eden Ogan, memnuniyet verici bir gelişme olarak karşıladığını ve değerlendirdiğini söyledi.
 
Demokratikleşme sürecinde dikkatli olunması gerektiğinin altını çizen Ogan, şunları kaydetti:
 
"Türkiye'de çok önemli iki seçim yapılacak. Birisi yerel seçimler, diğeri cumhurbaşkanlığı seçimi. Yerel seçimlerle ilgili özellikle bölgede bugüne kadar kazandığı inisiyatifi ve gücü BDP korumak istiyor. Bu çerçevede Kürt siyasetinin, silahlı güçlerin dışarı çıkarılması durumunda bu gücünü koruyamayacağı endişesi var. Sadece siyasi olarak değil, diğer alanlarda da kazandığı etkinlik sınırlarının daralacağı endişesiyle silahlı güçlerin dışarı çıkışını ertelemiş görünüyorlar. Burada her an silahlı insanlar bulunduğu müddetçe provokasyona açık bir durum söz konusu olabilir. Yani her iki taraftan da farklı kesimlerden de bölgedeki sıcak gelişmeler de dikkate alındığında, çok soğukkanlı olmak lazım."
 
- "Bölge halkının buna çok olumlu cevap vereceğini düşünüyorum"
 
Bölge halkının, sivil toplum kuruluşlarının özellikle bu paket açıklandıktan sonra silahlı dönemin bittiğini daha güçlü bir şekilde ifade edeceklerini vurgulayan Ogan, "Bunun ifade edilmesi lazım. Yani silahlı güçler sınır dışına çekilmediği sürece zarar veren tarafın örgüt olduğu açıkça görülüyor ve örgüte dönük herkesin bu noktada baskı yapması lazım. Demokratik bir Türkiye'de ortak bir geleceği daha fazla konuşmamız lazım. Bu konuda konferansların, panellerin yapılması lazım" diye konuştu. 
 
Demokratik siyasetin ne manaya geldiğine dair bölgedeki sivil toplum kuruluşlarının daha çok konuşması gerektiğinin belirten Ogan, şöyle devam etti:
 
"Ortaklaşmaya gidecek, beraber yaşama imkanlarını geliştirecek noktalarda çalışma yapmak lazım. Bir iyi niyet göstergesidir hükümetin attığı bu adım. Türkiye gerçekliğine baktığımızda hem de çok ileri bir adımdır. Çok olumlu gelişmelerin olacağını düşünüyorum. Bölge halkının buna çok olumlu cevap vereceğini düşünüyorum."HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri