OKULDA BAĞIŞ YOK!

Filiz Akgün, yeni bestelenen okul zili ve okullarda bağış meselesine değindi.

Tarih:

  • Google
  • Pinterest

Romeo gibi romantik bir Milli Eğitim Bakanımız var [☺] ve en önemli sorunumuzun okullarda çalınan zil sesi olduğunu düşünmüş olmalı ki!.. bu yıl teneffüs zilleri klasik batı müziği formunda biraz da “kilise müziği” tonunda tam bir “beyaz Türkler!” tadında bir “başyapıt..” Nil Karaibrahimgil’e yaptırıldı..

Hoş bu millet sırf Sibel Can okul yaptırdı diye teneffüs zili olarak Berivan’ı çalan okul da gördü, “onun arabası var güzel mi güzel mi” zilleri de..!
Daha daha nicelerini de..
Bu son zilimiz hepsinden iyidir yine de..

Nicelikli eğitim mi?
Nitelikli eğitim mi?
Öncelikle ele alınması gereken bir mesele..

Yine hoş bu son zilimiz “Hababam sınıfı” müziğinden de iyidir çünkü okulda geçen ve temel konusu hayta/yaramazlık olan bir filmin müziğinin öğrencilerin kulaklarına üflenmesi de ayrı bir çelişkiydi..
Neyse bu ayrı bir yazı konusu olur da benim takıldığım şey Sn. Ziya Selçuk, Nil Karaibrahimgil’in yaptığı yeni okul zilini telefon melodisi yaptığını açıklamış ve tavsiye etmiş..
Oooolldu!..
Gözlerim doldu!..
Ben almayayım alana da mani olmayayım Sayın Bakanım..
Zira okul yıllarımdaki teneffüs zili hala kulaklarımda iken!

Valla Sayın Bakanım, ne kendime ne çocuklarıma hayatı 10 dakikaya sığdıramayacağım üstelik zaten okullara bitişik nizam bir evimiz varken ...
Size iyi dinletiler diliyorum ben okula çocukları almaya gidiyorum çünkü zil çaldı..
Biz size yine de “Bilge Kral” demeye devam ediyoruz, sizden hala umutlu olduğumuzu yine söylüyoruz..

*
“5 BİN LİRA BAĞIŞ” MI!..

Kadın Twitter dan yazmış; “devlet okullarında okuyan 2 çocuğum var bu kadar ödedim” diye çarçaf çarşaf sıralamış ekran görüntüsünü aşağıda ekledim..

Bir ‘yanlışlık’ var bu işte be abla’m!..
Anlatacağım:
Benim de iki çoçuğum devlet okuluna gidiyor biz ne kayıt ne bağış parası verdik, gönüllü olduğumuz halde almadılar..
Son 4 yıldır devlet okulundayız ki büyük kızım İlkokul 1 ve 2.sınıfları Türkiye’nin marka bilinirliği en yüksek kolejinde (burssuz) okudular yani kuruşu kuruşuna cebimizden milyonlar verdik, bunlardan biriyle mahkemelik oldum, diğeriyle olmak üzere iken krizi iyi yönettiler..

Tabi diğer kolej bünyesinde üniversitesi olan, eğitime yatırım yapan ve % 100 kurumsal çalışan bir marka oldukları için krizleri tam zamanında ve çok iyi yönetiyorlar..
Hemen beni merkeze çağırıp yöneticiler krizi hallettiler ama ...
Üzerine her yıl milyonlarca ödedidiğim janjanlı kolejlerde hem kızım hem biz üzüldük..
Neyse;

Aldım eve en yakın devlet okuluna verdim, aman nazar değmesin şimdi hepimiz mutluyuz ..4 yıldır bir sorun yok.
Servis derdimiz de şükür yok..
Çocuklar servislerde mahvoluyorlar..

Bu arada deneme amaçlı girdiği başka büyük bir marka kolejin %60 oranda bursluluk sınavını kazanmasına rağmen biz devlet okulunu tercih ettik..
Sorun her yerde var..
Önemli olan öğretmen..

Geçen gün uzman eğitimci bir akademisyen yazmıştı “özel okullardaki en iyi eğitim, o okulda çalışan öğretmenlerin en üst kapasitesi kadardır” diye yazmış .. Doğru.

Gelelim masraflara:

O kadın velinin iddia ettiği gibi ben ne ana okulunda ne de ilk ve ortaokulda kayıt parası ödemedim. Sadece ana okulunda aylık 160 lira verdik o da yemek veriliyor minik çocuklarımıza o kadar da olsun artık.. Ama kayıt parası sıfır (0) lira ödedik..Bu yıl İlkokula başladı yine kayıt parası alınmadı sadece her okulda toplanan yıl da 1 defaya mahsus 100X2= 200 lira alınıyor o da gücü olmayanlar itiraz edip muaf tutuluyor..

Kırtasiye için zaten zorunlu olan standart defter kalem boya almak zorunda her çocuk. Kitapları devlet veriyor.
Kaynak kitap (40-60 lira arası) bazen öneriliyor o da zorunlu değil hatta bazı öğretmenler kitaptan fotokopi çektirip dağıtıyor..

Hafta içi okulda etüdler var onlara da 5 kuruş ödemiyoruz.

Sadece zorunlu olmayan sinema piknik vs. geziler gibi aktiviteler için makul paralar toplanıyor o kadar..
Hatta bazı öğretmenler kendi dersinde başarılı olmuş çocukları ödül olarak kendi cebinden karşılayarak sinemaya götürdüğü oldu..

Ortalık kolejden geçilmiyor pıtırak gibi her yerde açıldılar. 4 katlı villası olan koleje çeviriyor “eğitiyoruz!” diye tabela yazıyor..

Sonra patır patır kapanıyorlar olan yine çocuklara oluyor..

Bu özel okullarda ‘parayı görmüş müteahhit’ çocuğu dolu..

Ortalık kolej mağduru çocuktan geçilmiyor..

FİLİZ AKGÜN (Anaokulu terk)
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri