OKULLAR AÇILIRKEN...

Tüketiciler Derneği Genel Başkanı Levent Küçük, okul alışverişi yaparken dikkat edilmesi gereken noktaları yazdı. İşte Küçük'ün yazısı...

Tarih:

  • Google
  • Pinterest

Bugün başlayan 2019-2020 Eğitim Öğretim Döneminin öğrenciler, öğretmenler ve aileleri için hayırlı olmasını, başarılı geçmesini diliyorum.

Okul alışverişlerinde;

- Öncelikle ihtiyaçlarımızı iyi belirleyerek, zorunlu ihtiyaçlarımızı satın almalıyız. Kullanılabilecek araç, gereç ve giysilerimizi mutlaka değerlendirmeli, kendimiz kullanmalı veya ihtiyaç sahipleri ile paylaşmalıyız. İsraftan mutlaka kaçınmalıyız.

- Çarşı ve pazarda mutlaka fiyat araştırması yapmalı, bir tek mağazaya bağlı kalmamalıyız. Aile bütçemize, aylık gelirimize uygun güvenli ürünleri, kaliteli giysileri en uygun fiyata satın almalıyız.

- Satın aldığımız araç ve gereçler ile giysiler için mutlaka fatura almalıyız. Faturada, satın aldığımız araç ve gereçler ile giysilerle ilgili, adet, cins ve fiyat bilgilerinin yer almasına özellikle özen göstermeliyiz. Örneğin, pantolon, gömlek veya eşofmanlar, faturada adet, cins ve fiyat olarak mutlaka ayrı ayrı yazılmalıdır.

- Okul servis ücretlerinde UKOME’nin belirlediği ücretleri ödemeliyiz. Fazla ücret talep edilmesi halinde, “UKOME tarafından belirlenen ücreti ödemek istiyorum” şerhi sözleşmeye düşülmeli veya taşıyıcıya bildirilmelidir. Yapılan ödeme karşılığı mutlaka fatura almalıyız. Banka dekontlarını, kredi kartı sliplerini saklamalıyız.

- Satın aldığımız ürünler ya da servis taşıma hizmeti ile ilgili bir sorun veya uyuşmazlık halinde, mutlaka Tüketici Hakem Heyetlerine müracaat etmeliyiz. İl/İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Ticaret Bakanlığı gibi resmi kurumlara şikayet hakkımızı kullanmalıyız.

Başarılı bir eğitim öğretim dönemi temennisiyle, saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

Levent Küçük
Tüketiciler Derneği (TÜDER) Genel Başkanı
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri