Önümüzdeki asır mutlak ve mutlak Türk asrı olacaktır

Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu, Azerbaycan halk kahramanı İbad Hüseyinli’yi makamında kabul etti.

Tarih:
  • Google
  • Pinterest
#

Azerbaycan halk kahramanı İbad Hüseyinli’yi kabulünde Türkiye’nin Azerbaycan’ın başta Karabağ meselesi olmak kaydıyla her meselesine ‘bir millet iki devlet’ prensibiyle baktığını vurgulayan Bakan Topçu, önümüzdeki asrın mutlak ve mutlak Türk asrı olacağını kaydetti. Bakan Topçu şunları dedi:

“Öncelikle ziyareti için çok teşekkür ediyorum. Şu anda bizimle bulunan İbad Hüseyinli adeta korkuyu öldüren bir kahraman olarak duruyor. Bu heyetin içerisinde Gölbaşı Belediye Başkanımız Fatih Bey de var. Fatih Bey’i bugün buraya çağırmamın nedeni Gölbaşı’nda bir caddeye Belediye Meclisi'nden geçirerek kahramanımız İbad Hüseyinli’nin ismini vermiş olması. Biz kahramanlarımızı toplumumuzun önüne rol model olarak koymak için bütün girişimleri takdirle karşılıyoruz. Bu vesileyle tabii ki bu davranışınızdan dolayı Belediye Meclis üyelerimize şahsınızda çok teşekkür ediyorum. Bizim kahramanlarımız gelecek nesillere anlatılmalı ve yaşatılmalı. Allah’a hamdolsun İbad Hüseyinli, Ermeni işgaline ciddi bir şekilde direnmiş. Savaş bir sanattır ve stratejidir. Bunun bütün gereklerini genç yaşında yapmış, çok ciddi kahramanlıklar ve başarılar göstermiş. Bir umum Türk milletinin yiğit ve kahraman bir evladıdır. Allah onu çok ciddi bir yaralanmaya rağmen milletine bağışlamış, adeta Azrail ile olan savaşı da kazanmış, çok şükür bugün aramızda hamdolsun, daha nice zamanlar aramızda olacak. Ben bu ziyaret vesilesiyle bir şey söylemek istiyorum. Bizim buradaki medyamız, üniversitelerimiz gençlerimizin önüne bu rol modeli şerefle koyabilirler. İbad Hüseyinli, Türk dünyasının ve tabii ki İslam dünyasının bir kahramanıdır. Böyle bir kahramanı üniversitelerimizin yapacağı konferanslarla basınımızın ve medyamızın tanıtımıyla inşallah hem Anadolu’da hem Türk-İslam dünyasının tamamında önce gençlerle, sonra toplumun tamamıyla buluşturmak gibi bir gayemiz ve görevimiz olmalı. Bu çerçevede ben bakan olarak kendisinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olabilmesi için Başbakanlığa yazısını yazdım gönderdim. Bu konuyla ilgililerin, bu kahramanın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olabilmesi için mutlaka en üst düzeyde hassasiyet gösterecekleri kanaatini taşıyorum.”

“ERMENİ İŞGALİNDE OLAN KADİM AZERBAYCAN TOPRAKLARI AZERBAYCAN’IN HAKKIDIR”

“Bilinmeli ki Türkiye Cumhuriyeti Devleti Azerbaycan’ın başta Karabağ meselesi olmak kaydıyla her meselesine ‘bir millet iki devlet’ prensibiyle bakıyor" diyen Bakan Topçu şunları kaydetti:

"Sayın Aliyev’in G-20’ye davet edilmesi de G-20 ülkelerine bunu göstermenin önemli bir yolu ve metodu idi. Bu vesileyle tabii ki Türkiye Cumhuriyeti’nin seçilmiş Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a da çok teşekkür ediyorum. Azerbaycan Devleti’ni ve hürmetli President’i buraya davet etmiş olması G-20’de onun temsil edilmiş olması çok önemlidir. Karabağ davası, Ermeni işgalinde olan kadim Azerbaycan toprakları Azerbaycan’ın ve Azerbaycanlı kardeşlerimizin hakkıdır, uluslararası hukuk da böyle demektedir. Ben eminim ki en kısa zamanda bu işgal ve oradaki zulümler uluslararası hukukun da anlamasıyla devreye girmesiyle neticelenecek. Türkiye Cumhuriyeti bunu hem devletiyle hem milletiyle takip etmektedir. Yani Karabağ meselesi çözüldüğü zaman 78 milyonluk Anadolu’daki büyük Türk milleti bundan memnun olacak. Tabii ki Asya’daki diğer Türk Cumhuriyetleri bundan memnun olacak. Ve neticede İslam ülkeleri bundan memnun olacak. Bu memnuniyet, bu işgalin kalkması, hakkın iadesi 1,5 milyar insanı sevindirecek, aynı zamanda da demokrasiye, hakka, hukuka inanan dünyadaki bütün iyi insanları sevindirecek. Bu çerçevede inşallah önümüzdeki asır mutlak ve mutlak Türk asrı olacaktır. Bu asırda en gür seda İslam’ın sedası olacaktır. Bunda da sizin gibi kahramanların ciddi payları olmuş olacaktır. Tarih sizi altın harflerle yazmış, aynı zamanda bizim Türk-İslam milleti de sizi gönlüne yazmıştır, bunu bilmenizi istiyorum.”  
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri