ÖZEL OKULLARA ÇAĞRI!

Derneğimize ulaşan çok sayıda veli, özel okulların 2019 yılı fiyatlarında, bir önceki yıla göre yaklaşık % 35 oranında artış olacağına ilişkin duyumlar aldıklarını, bu artış oranının çok yüksek olduğunu belirterek, 2019 zamlarının kamuoyuna taşınması konusunda destek istemiştir. Özellikle birden fazla çocuğunu özel okullarda okutup, okul ücreti dışında servis ve yemek gibi diğer ücretler ödeyen bazı veliler, artışın kendilerini daha çok etkileyeceğini ifade etmiştir.

Tarih:

  • Google
  • Pinterest

Ülkemizde, özel okullarda bir milyondan fazla öğrencinin öğrenim gördüğü bir gerçektir. 2019 yılı özel okul fiyatlarındaki artış, çok sayıda aileyi maddi açıdan yakından etkileyecektir.

Millî Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği Yıllık Fiyat Artışına İzin Veriyor…

Ülkemizde özel okullar, her yıl Mayıs ayına kadar, o yıl uygulayacakları fiyatları ilan ederek, kayıt yenileme veya yeni kayıt işlemi yapmaktadır. Yıl bitmeden kayıt yenileyen ara sınıfı öğrencilerine, avantajlı özel fiyatlar ve ödeme kolaylıkları sunabilmektedir.

 Yürürlükteki Millî Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği’nin 53. maddesi gereğince okulların ara sınıflarının eğitim ücreti, bir önceki eğitim öğretim yılında ilan edilen, okulda devam eden öğrencilerin ücreti ise öğrenci kayıt sözleşmesinde belirlenen eğitim ücretine (Y.İ-ÜFE+TÜFE)/2 oranına en fazla % 5 oranında artış yapılarak belirlenmektedir.

Yönetmelik hükmü gereğince, Yurtiçi ÜFE+TÜFE/2 oranına en fazla yüzde 5 ilave yapılarak yıllık ücret artış oranı belirlenebiliyor. Özel okullara, ara sınıfları için bu oranda artış yapmaya yönetmelik izin vermektedir.

Yönetmelik Gereğince Ara Sınıfların 2019 Yılı Artış Oranı Ne Olacaktır?

Ülkemizde TÜİK verilerine göre 2018 yılı ÜFE Oranı % 33,64, TÜFE Oranı ise % 20,30 olarak ilan edilmiştir. Bu verilere göre (33,64+20,30)/2=% 26,97 oranına % 5 ilave edilmek suretiyle bulunan % 31,97 oranı, 2019 yılı artış oranı olarak hesaplanmaktadır. 2018 yılında ÜFE ve TÜFE oranlarının yüksek çıkması, 2019 yılı fiyat artış oranını doğrudan etkilemiştir.

Özel Okul Hizmetlerinde KDV Uygulaması…

Yürürlükteki KDV mevzuatı gereğince, Üniversite ve yüksekokullar ile 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu, 2828 sayılı Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Kanunu ve 573 sayılı Özel Eğitim Hakkında Kanun Hükmünde Kararname kapsamında verilen eğitim ve öğretim hizmetleri, "Okul Servis Araçları Hizmet Yönetmeliği" kapsamında verilen öğrenci taşıma servis hizmetleri ile "Özel Öğrenci Yurtları Yönetmeliği" hükümlerine tabi yurtlarda verilen hizmetler,  % 8 oranında KDV’ye tabi bulunmaktadır.

Ülkemizde özel okullar, 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu kapsamında hizmet vermekte olup, bu hizmetler % 8 oranında KDV’ye tabi bulunmaktadır. 2019 yılında özel okul fiyatlarında ortaya çıkacak artışlar, KDV matrahını artıracağından, veliler açısından ödenecek KDV tutarının da artması anlamına gelmekte, aile bütçelerine ek mali yük getirmektedir.

Sonuç Olarak;

Yürürlükteki Millî Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği, özel okullara 2019 yılında bir önceki yıla göre fiyatlarında yaklaşık % 32 oranında artış yapma imkânı vermesine rağmen, eğitim hizmetinin önemi ve gerekliliği ile ailelerinin ekonomik durumları dikkate alındığında, bu oranın oldukça yüksek bir oran olduğu kanaatindeyiz.

 2018 yılında ÜFE ve TÜFE oranlarının yüksek çıkması, 2019 yılı fiyat artış oranını doğrudan etkilemiştir. Özellikle birden fazla çocuğu özel okullarda öğrenim gören ve okul ücreti dışında yemek ve servis gibi diğer ücretleri de ödeyen aileler, fiyat artışından daha çok etkilenecektir.

Bu nedenle, eğitim hizmetinin önemi ve gerekliliği ile ailelerinin ekonomik çıkarlarının korunması açısından, özel okulların 2019 yılı fiyat artışlarının minimum düzeyde tutulması yararlı olacaktır.  Özel okullar ve Milli Eğitim Bakanlığı başta olmak üzere, ilgili tüm kesimleri bu konuda duyarlı olmaya davet ediyoruz.

Ayrıca, özel okul eğitim hizmetleri üzerinden alınan % 8 KDV oranı da indirilmek suretiyle, 2018 yılı enflasyon artışının, 2019 yılı fiyatları üzerindeki artış etkisi, birazcık olsun azaltılmış olabilir. Saygı ve sevgilerimle.

 

Levent KÜÇÜK / CAFESİYASET
lk8080@hotmail.com
 


  
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri