PARKLARI BİR KARGALAR BİR DE BİZ KİRLETİYORUZ

Başka ülkelerde yol kenarlarına, cadde ve sokaklara, park ve bahçelere dikilen çiçek ve ağaçları, yeşil alanları gördüğümde, bunlara imrenerek bakardım.

Tarih:

  • Google
  • Pinterest

Çiçekleri, ağaçları çok seven biri olarak, bunları biz niye yapamıyoruz, benim ülkemde niçin yok diye düşünürdüm.

Ülkemizde yerel yönetimlerin, yeşil alan oluşturma, ağaç ve çiçek dikme, sulama ve bakım yapma konusunda (bazen yapılan harcamaları eleştirip, abartılı bulsak da) önceki yıllara nazaran epey mesafe aldığını söyleyebiliriz. Özellikle yol güzergâhlarına, cadde ve sokaklara, parklara, bahçelere dikilen ağaçlar, renk renk, çeşit çeşit çiçekler, tabir yerinde ise içimizi ferahlatıyor, hayatımıza anlam katıyorlar.
Haftada en az 2-3 gün olmak üzere, fırsat buldukça yürüyüş yapmayı tercih ediyorum. Genelde 45 dakika yürüyüş yapıp, ardından, ortaokul lise yıllarında beden eğitimi derslerinde öğrendiğimiz kültür fizik hareketlerini yapmaya çalışıyor, bazen de parklardaki spor aletlerini kullanıyorum. Sabah yürüyüşünü, hem sağlıklı, zinde bir hayat sürmek, hem de birazcıkta olsa kilo vermek (başta göbeğimi eritmek) amacıyla yapıyorum. 
PARKLARIN GÜVENCELERİ…
Sabahları erken saatlerde evimizin yakınlarındaki parklara gittiğimde, yürüyüş yapan insanlar ve parkları temizleyen temizlik görevlileri ile karşılaşıyorum. Artık neredeyse tanış haline geldiğimiz bazı temizlik görevlileri ile selamlaşma ve ardından “kolay gelsin” “elinize sağlık” dilekleri sonrası, hem yürüyüş yapıyor, hem de dikkatle onları izliyorum. Onlar, parkların sahipleri gibi, büyük bir ciddiyetle önce parkları süpürüp temizliyorlar, ardından çimleri suluyorlar. 
PARKLARA NELER ATILIYOR NELER?
Bu arada, parklara öyle şeyler atıldığına şahit oluyorum ki; oturulan bankın önüne atılmış çekirdek kabukları, kesilmiş, yenmiş kabukları bırakılmış kavun, karpuz kabukları, siyah poşet içerisinde bırakılmış, bazen de çimlerin üzerine fırlatılmış meşrubat, bira şişeleri, sigara izmaritleri ve daha neler neler. Bazen de bir çöp kovasının yanında, poşetin etrafına toplanmış kargaları görüyorum. Poşeti çöpten çıkarıp parçaladıkları ve içerisinden yiyecek aradıkları açıkça anlaşılıyor. Hani cevizler olgunlaşınca, ağızlarındaki cevizi yüksekten caddeye bırakıp parçalayan ve sonra afiyetle yiyen akıllı kargalar gibi. 
YEŞİLKÖY’DE ÇİMLERE UZANMAK...
Geçtiğimiz haftalarda bir gün Yeşilköy Sahilinde yürüyüş yaparken, sabahın çok erken saatlerinde çimlerin üzerine serdikleri kilimlere uzanmış, nargile içen koca koca insanları şaşkınlıkla görmüştüm. Üzerine basmaya kıyamadığınız güzelim yeşil çimler, sergilerin altında, nargile keyfine kurban edilmişlerdi.
TEMİZLİK TERBİYESİ...
İlkokuldan başlayarak bizlere ilk öğretilen şey “Temizlik” ve herkes kapısının önünü temiz tutarsa sokak temiz olur, mahalle temiz olur, yaşadığımız şehir temiz olur anlayışı ve terbiyesi. Hızla betonlaşan şehirlerde, park ve bahçeler, yeşil alanlar, hepimizin nefes aldığı, spor yaptığı, çocuklarımızı götürüp, güzel zamanlar geçirdiğimiz “Şehrin ciğerleri olarak da tanımlanan” ortak yaşam alanlarımızdır. Parkta banka oturup açık havada sohbet etmek, çekirdek yemek çok güzel bir şey, ancak, yediğimiz çekirdeğin kabuğunu oturduğumuz bankın önüne atmak, içtiğimiz sigaranın izmaritlerini etrafa atmak, kabul edilebilir bir davranış değildir.
BİZLERİN KARGALARDAN FARKI OLMALI...
Umuma açık yerlerde her ne şekilde olursa olsun çevreyi kirletenlere, 2018 yılında 232.-TL idari para cezası uygulanacak olsa bile, önce kendimize, sonra çevremize olan saygımız gereği, ortak paylaşım alanlarımız olan park ve bahçelerimizi temiz tutmalı, özenle korumalıyız. 
Sağlıklı bir çevrede yaşam hakkı, hepimizin en öncelikli hakkı ve sorumluluğudur. Buraları nasıl olsa birileri temizliyor diye sorumsuzca kirletmemeliyiz. En azından biz insanların, kargalardan farkı olmalı diye düşünüyorum. Sağlıklı, temiz, çiçek ve ağaç dolu güzel bir yeşil çevrede yaşama dileğiyle, saygı ve sevgilerimle. 15.07.2018. 
Levent KÜÇÜK / TÜDER GENEL BAŞKANI / CAFESİYASET

 
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri