PİYASA DENETİMLERİ SÜREKLİ YAPILMALIDIR...

"Perakende olarak satışa sunulan malların kaça alınıp kaça satıldığı ile malların üzerinde fiyat etiketlerinin olup olmadığı kontrol edilip, sorgulanmaya başladı. Kim kaça alıyor, kaça satıyor sorgulamalarını, uzun yıllar sonra görmeye başladık. Tabir yerinde ise, unutulan ya da önemsenmeyen denetimler, hatıra geliverdi."

Tarih:

  • Google
  • Pinterest
Zamlar peş peşe gelip enflasyon yükselmeye, fahiş fiyat uygulayanlar ile stokçulardan söz edilmeye başlanınca, bir de Sayın Cumhurbaşkanı çağrı yapınca, bizzat Belediye Başkanlarının katıldığı belediye (zabıta) denetimleri ile Bakanlıklara bağlı bazı genel müdürlüklerin gerçekleştirdiği fiyat ve fiyat etiketi denetimlerini görmeye başladık.
Bu arada, İçişleri Bakanlığı da Valiliklere gönderdiği talimat ile “Fahiş fiyat ve stokçuluk” denetimleri yapılmasını istedi.
 
UNUTULAN DENETİMLER...
Perakende olarak satışa sunulan malların kaça alınıp kaça satıldığı ile malların üzerinde fiyat etiketlerinin olup olmadığı kontrol edilip, sorgulanmaya başladı. Kim kaça alıyor, kaça satıyor sorgulamalarını, uzun yıllar sonra görmeye başladık. Tabir yerinde ise, unutulan ya da önemsenmeyen denetimler, hatıra geliverdi.
 
TÜKETİCİLER DENETİMLERDEN MEMNUN...
Biz tüketiciler olarak, gerçekleştirilen denetimlerden memnunuz. Denetimlerin göz boyamak ya da birilerine yaranmak İçin değil, piyasada rekabetin ve sağlıklı işleyişin sağlanması ve tüketicilerin ekonomik çıkarlarlarının korunması için yapılmasını istiyoruz.
Denetimler, belirli süreli değil, sürekli yapılmalıdır. Denetimler, piyasaların sağlıklı işlemesine katkı sağlamalı, makro açıdan gözetim ve kontrol işlevini yerine getirmelidir.
Tüketiciler ile birlikte, işini iyi yapan, kurallara uyan esnaf ve tacirler de korunmalıdır.
 
EKMEKTE FİYAT KARGAŞASINA SON VERİLMELİDİR...
İstanbul Valisi Vasip Şahin’in ekmek fiyatlarıyla ilgili, “250 gram ekmek 1,25.TL'den satılacak. Bunun dışında fiyat uygulayan üreticiler ve satıcılar sıkı bir şekilde denetlenecek” şeklindeki açıklamasına rağmen, ekmek fiyatlarının farklı gramaj ve fiyatla satıldığına ilişkin, çok sayıda tüketici şikayeti ulaşmaktadır.
Bu konudaki tüketici mağduriyetlerini önlemek amacıyla, denetimlerin yanısıra, üretici, satıcı ve meslek odaları arasında bir uzlaşı sağlanması gerekli görünmektedir. Aksi halde, tüketici mağduriyetleri ve fiyat karmaşası devam edecektir.
Sonuç Olarak, hoşgeldin DENETİM diyoruz. Hatırda ve uygulamada hep kalman dileğiyle, saygı ve sevgilerimle...
 
Levent KÜÇÜK / CAFESİYASET
lk8080@hotmail.com
 


  
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri