Piyasalar şokta!

Koronavirüs dünya ekonomisini resesyona sürüklüyor... Yatırımcılar korona virüsün sebep olduğu küresel şokun dip noktasını bulmaya çalışıyor.

Tarih:
  • Google
  • Pinterest
#
Koronavirüs dünya ekonomisini resesyona sürüklüyor... Yatırımcılar korona virüsün sebep olduğu küresel şokun dip noktasını bulmaya çalışıyor. Ancak korona virüs ortamının tutsak aldığı piyasalarda dip noktasını tahmin etmek olası değil. Dow Jones endeksinin göstergelerinde meydana gelen “ölüm haçı” borsaların daha da düşeceğini gösteriyor. St. Louis Fed Başkanı ise ABD'de işsizliğin 30'a tırmanabileceğini söyledi.
 
Korona virüsün küresel bir kamu sağlığı krizi olmasıyla birlikte volatilitenin tarihi seviyelere çıkışı ve Dow Jones’un 2016 yılından bu yana en düşük seviyelere gelişi ardından yatırımcıların aklındaki en büyük soru krizin daha ne kadar kötüye gidebileceği.
 
Yatırımcılar amacıyla dibe ulaşmayan piyasalara yatırım gerçekleştirme büyük bir risk oluşturuyor. Invesco Küresel Piyasalar Stratejisti Brian Levit, bugüne kadar gördüğü 6 ayı piyasasında orta nokta ile dip arasında %38’lik bir kayıp olduğunu vurguluyor. Bununla birlikte ayı piyasalarının uzun dönemde biteceğini anımsatan Invesco stratejisti, orta noktalarda 10 senelik yatırım yapanların %110’luk bir kazanç elde ettiğini vurguluyor.
 
Bazı yatırımcılar bu denli düşen borsaların fırsat olduğunu düşünerek buna yönelik hareket etme eğiliminde. Ancak deneyimli Wall Street yatırımcılarının tavsiyesi şu dönemde temkinli olunması yönünde... 
 
Yatırım danışmanlık şirketi Invesco’nun küresel piyasalar stratejisti Brian Levitt, “Öncelikle hiçbirimizin piyasaların dibi konusu ile ilgili öngörüde bulunamayacağımızı anlamamız gerekiyor” ifadelerinde bulunuyor.
 
Dow Jones endeksi haftanın son iş gününde 913 puan ya da %4,5 düştü. 12 Şubat’taki rekor seviyesinden %35’den çok düşüş gösterdi. Dow Jones endeksi üst üste altıncı hafta getiri sağlamamaya hazırlanıyor.
 
Dow Jones endeksinin 50 günlük ortalaması 27.290’dan 27.109’a, 200 günlük ortalaması 27.184’den 27.152’ye düştü.
 
“Ölüm Haçı” denilen olay borsalarda kısa vadeli yatırımcıların kullandığı 50 günlük ortalamanın, uzun vadeli yatırımcıların kullandığı 200 günlük ortalamanın altına geçtiğinde olur.  Fikir borsalardaki kısa vadeli satışların uzun vadeli bir düşüş trendine geçtiğine işaret eder.HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri