“PLASTİK POŞETTE 25 KURUŞ ÜCRET UYGULAMASI”

Bilindiği üzere 01 Ocak’tan geçerli olmak üzere, 2872 sayılı Çevre Kanunu’na eklenen Ek 13. madde ile plastik poşetlerin satış noktalarında kullanıcıya veya tüketiciye ücret karşılığı verileceği düzenlenmiştir.

Tarih:

  • Google
  • Pinterest

Poşet başına alınacak ücret, komisyon tarafından 2019 yılı için 25 kuruş olarak belirlenmiştir. Müşteriden tahsil edilecek poşet ücretleri, %18 oranında KDV’ye tabi tutularak fatura veya fatura benzeri belgede gösterilecektir.

ÜCRET UYGULAMASI FARKINDALIK YARATIR...

Çevre Kanununda ücret uygulamasına ilişkin değişiklik yapılması ile tüketiciler olarak bir bedel ödeyerek plastik poşetlere sahip olacak olmamız, plastik poşetlere dikkat çekmek, poşetlerin çevreye, doğaya olan olumsuz etkilerini gündeme getirmek ve toplumda bir farkındalık yaratmak açısından çok olumlu olmuştur.

PLASTİK POŞETLERE ALIŞTIRILDIK...

Yıllardan beri hepimiz plastik poşet kullanmaya alıştık, alıştırıldık. Günümüzde, sadece alışverişlerimiz sırasında satın aldığımız ürünleri koymak, onları taşımak İçin değil, evimizdeki çöpleri koymak, onları atmak veya bir şeyleri muhafaza etmek için de plastik poşet kullanıyoruz. Marketlerden fazla poşet almak, onları biriktirmek, her birimiz için benzer davranış biçimlerinden biridir. Bu nedenle, plastik poşet kullanımı alışkanlığımızdan hemen vazgeçmemizin zor olduğu kanaatindeyim.

Ayrıca, poşet başına belirlenen 25 kuruş ücretin, günümüz şartlarında düşük bir bedel olduğu, bu ücretin kullanımı caydırmaktan uzak ve kullanım kararını büyük ölçüde etkilemeyeceği düşüncesindeyim. 

ÜCRETİNİ ÖDERİM, POŞET KULLANIRIM ANLAYIŞI OLMAMALI...

Kullanımı daha da sınırlandırmak amacıyla poşet başına alınan ücreti artırmak, dar gelirli tüketicilerin bütçesine olumsuz etki yaratırken, gelir seviyesi yüksek kesim açısından etkisi daha az olabilir. Bu nedenle, poşet başına alınan ücreti artırmak, beklenen faydayı gerçekleştirmez. Ayrıca, ben ücretini öderim, plastik poşet kullanırım anlayışı olmamalı ve buna izin verilmemelidir.

PLASTİK POŞET KULLANIMI TAMAMEN KALDIRILMALIDIR...

Belirlenecek ve önceden ilan edilecek bir zaman diliminde, plastik poşet kullanımı tamamen kaldırılmalıdır. Bunun için hem işletmeler, hem de tüketiciler açısından bir hazırlık süreci olmalı, alternatif ürünler kullanıma sunulmalıdır.

ATIK BİRİKTİRME BİLİNCİ GELİŞTİRİLMELİ...

Plastik poşet, pil ve diğer plastikler gibi atıkların doğaya verdiği zararı önlemek ve toplum bilinci oluşturmak amacıyla, bir yandan bunların kullanımı ücretlendirilirken, bir yandan da evsel atıklar başta olmak üzere, tüm atıkların usulüne uygun biriktirilmesi, ayrıştırılması ve imhası büyük önem taşımaktadır. Atık biriktirme bilincinin toplumda oluşması ve yaygınlaştırılması amacıyla çalışmalar yapılmalı, başta kamu ve özel sektör olmak üzere, hepimiz çaba göstermeliyiz.

Ayrıca, sigarasız hayat benzeri kampanyalar, plastik poşet kullanımını önlemek amacıyla da yapılmalıdır. Plastik pet şişe iadesine ilişkin özendirici uygulamaların, plastik poşetler için de yapılması sağlanmalıdır.

Sonuç olarak,

Plastik poşet başına ücret uygulamasını, doğayı ve çevreyi korumak, toplumda bir farkındalık oluşturmak açısından olumlu bir başlangıç olarak kabul etmek gerekir. Asıl hedef ise, plastik poşet kullanımının tamamen kaldırılması ile evsel atıklar başta olmak üzere tüm atıkların bilinçli biriktirilmesinin sağlanması ve imhası olmalıdır.

Saygı ve sevgilerimle.

 

Levent KÜÇÜK / CAFESİYASET
lk8080@hotmail.com
 


  

 
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri