Polisin 3600 Bekleyişi

Polisin özlük haklarıyla ilgili sıkça dillendirilen konuların başında ek gösterge konusu gösteriliyor, oldukça isabetli elbette.

Tarih:

  • Google
  • Pinterest

. Uzunca zamandır Polisin, 2200 olan ek göstergesinin aynı işi yapan jandarma astsubaylar gibi 3600’e çıkarılması talebi bulunuyor en son 3000 ek gösterge ile neticelenen süreç  Anayasa Mahkemesi’ne taşındı bir   polis memuru tarafından.

Davanın gerekçesi ise oluşan durumun  Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırılığıydı. Şayet AYM, Anayasa’ya aykırılık kararı verirse, üniversite mezunu yaklaşık 250 bin polisin emekli olduğunda hem maaşı hem ikramiyesi yükselecek. 

Nitekim maaş hesaplanmasına dayanak oluşturan 2200 ek gösterge rakamının Anayasa’ya aykırı olduğu iddiasıyla dava açılmıştı. 

Yine 3600 ek gösterge Polis teşkilatında emeklilik içinde ciddi bir sorundur, bir polis emekli olduğunda maaşı yarı yarıya düşmektedir. Mesleğin çalışma koşullarının getirdiği yıpranma ile emekliliği hak etmiş bir Polis emekli olmayı düşünemez haldedir 3600 mağduriyetinden  dolayı. Yani 3600 ek gösterge meselesi hem çalışan, hem de emekli olmayı düşünen yada emekli olmuş polisler için hak kaybıdır. Hem de apaçık eşitlik ilkesine aykırı şekilde. Aykırı diyorum çünkü polis ile aynı işi yapan jandarma astsubay 3600 e tabi iken Polis için aynı durum söz konusu değildir. Varın çelişkili durumu siz tasvir edin. 

Teşkilatın 3600’ e eşitlenmesini talep ettiği gösterge 3000’ e çıkmış olsa da bu durum talepleri karşılamadığı gibi sorunları da ortadan kaldırmıyor; dolayısıyla bu süreçte herkesin duymak istediği, gerçekleşmesini istediği şey; 3600 ek göstergenin polis içinde uygulanmasıdır. Böylelikle hem eşitlik ilkesine aykırı bu durumun ortadan kaldırılmasını; hem de uğrunda oldukça uzun zamandır uğraş verilen ek gösterge sorununun çözülerek teşkilatın motivasyonunun artırılmasını sağlamış olacağız.

Sanırım çokta zor olmasa gerek…

Zuhal KARASU / Cafesiyaset
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri