Robot işçiyi kolundan tutup fırlatarak öldürdü..

Önce kapitalizmin kibirli firavunları, şimdi de onların robotları vuruyor..! Gelen vuruyor, giden vuruyor..

Tarih:
  • Google
  • Pinterest
#

FİLİZ AKGÜN / CAFESİYASET

Almanya’da otomobil fabrikasındaki robot, bir işçiyi kolundan tutup fırlatarak öldürdü..

Temmuz 2015 tarihinde bu acı olay haberlere düştüğünde yaz tatilinde olan çoğu insanın belki ruhu bile duymamıştı.. Okuyan oldu ise de eminim aklında bile kalmamıştır, okuyup geçmiştir iki satırda..

Oysa olayın yaşanış biçimi, kendisi bile biçok dramatik betimlemeye gebedir..

Belki olay 1 Mayıs’a tesadüf etseydi Türkiye’de bi tık daha yankı bulur ‘’İşçi düşmanı robot’’ başlıklarıyla elden ele paylaşılırdı. O yüzden bugünün anlam ve önemine ilişkin hatırlarda kalmayan bu olayı tekrar ısıtmak istedim..

Olayın ertesinde Volkswagen'den yapılan açıklamada, hayatını kaybeden işçinin üretim robotunun montajı için tesise geldiğini, montaj sırasında robot kolunun işçiyi yakalayıp metal levhaya çarptığını belirtilmişti Financial Times kaynaklı haberde..

Haberi okuduğumda içimden bir parça kopmuştu..

İşçinin haklarını almak, bi parça değer bulmak için yıllardır verdiği çaba karşılığını bulamadan robor teknolojisine yenik düşmüştü..

Başka bi tarafından okunursa; İstediği kalifiye elemanı bulamayan roboto geçiyor fakat robotu çalıştıracak eleman da yok’’ diye yorumlanabilir bu haber..

Nasıl yorumlanırsa yorumlansın sonunda robotlar fabrikaları işgal ediyor.. İnsanları işlerinden eden robotlar ücretleri de düşürüyor.. Üstelik robotların vergisini işveren mi, çalışan mı diye tartışılıyor..

Bu soruları dünyada ilk kez vatandaşlık hakkına sahip roobot Sophia’ya sormak gerek bide şunu; ‘’Çocukken hayalin robot mu olmaktı’’

Robotların dünyasında doğan çocuklara ne olmak istiyorsun diye bir soru yöneltildiğinde verilen cevaplar;

-Yapay zeka satıcısı

-Robot teknisyeni

-Dijital lojistik yöneticisi

-Veri brokeri

-Enerji uzmanı

-Blokcchain geliştiricisi

-Akıllı şehir yöneticisi

-Sanal gerçeklik tasarımcısı

Çocuk demişken;

Eğitim almak istediği halde bu olanaklara erişemeyen ya da sınırlı erişen binlerce çocuk var ülkemizde ve tüm dünyada.

2017 yılında basına yansıyan araştırma raporlarına göre; Türkiye'de çocuk işçi sayısı 2 milyona yaklaştı, kayıt dışı çalıştırılanlar bu sayıya dahil değil elbette..

Zayıf karne getiren çocuğa ‘seni tamirciye veririrm’ diyen bir neslin evlatları olarak çocuk işçiliğine de, çocuk evliliğine de artık dur demek gerek..

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın  2018 yılını ‘Çocuk işçiyle mücadele’ yılı olarak ilan etmesi bile tünelin ucunda görünen ışık kadar kıymetli bir adımdır.. Yeter ki o tünelin ucunda gördüğümü sandığımız  yaklaşan trenin ışığı olmasın..

Özetle;

Bugün devlet memurları izinli ve patronlar kotralarında güneşlenirken ben ve benim gibi çalışan, üreten, ülkesine ailesine katkıda bulunan her emekçinin, her işçinin  ‘1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı’  kutlu olsun..
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri