Rusya'dan peş peşe Türkiye açıklamaları!

Kremlin'den yapılan bildiride İdlib'de Türkiye ile direkt çatışma tehlikesinin en aza indirgenmesinin umulduğu ifade edildi.

Tarih:
  • Google
  • Pinterest
#

Kremlin'den yapılan bildiride İdlib'de Türkiye ile direkt çatışma tehlikesinin en aza indirgenmesinin umulduğu ifade edildi.

Kremlin'den yapılan bildiride, "Rusya, İdlib'de Türkiye ile direkt çatışma tehlikesini en aza indirgemeyi umuyor. İki ülkenin orduları sıksık iletişim halinde" denildi.

Açıklamada ayrıca Erdoğan, Putin ve Ruhani'nin katılımı ile yapılacak bir üçlü zirvenin tartışıldığı belirtildi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, İdlib’deki sorunlarının  çözümünün Rusya ile Türkiye liderleri arasında varılan anlaşmaların yerine getirilmesi ile olası olduğunu söyledi. Basın toplantısında konuşan Lavrov, "Terörle mücadeleyi keserek göçmen sorununu çözmeye yardım edemeyiz. Sorunların çözümü Rusya ile Türkiye liderleri arasında Eylül 2018'de İdlib'deki gerilimi azaltma bölgesine yönelik varılan anlaşmaların uygulanmasıyla olası" dedi. "Ne yazık ki bu anlaşmalar yaşama geçirilmiyor" diyen Lavrov, açıklamasına "Putin ve Erdoğan arasında bu hafta gerçekleştirilecek görüşmenin durumu değiştirmesini ve üstünde çabaladığımız şeyin gerçekleşmesi yönünde gelişme kaydetmemizi sağlamasını umuyorum" sözleriyle sürdürdü.

Rusya'nın Suriye'deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi, Türkiye ve Batılı ülkelerin Rusya ve Suriye yönetimine yönelttiği İdlib'de milyonlarca kişilik sığınmacı akımı oluştuğuna dair eleştirilerin gerçeği yansıtmadığını söyledi. Basın toplantısı düzenleyen Rusya'nın Suriye'deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi Başkanı Oleg Juravlyov, "Türkiye, Avrupa ülkeleri ve ABD tarafından Suriye ve Rusya yönetimlerine yöneltilen, İdlib gerilimi azaltma bölgesindeki durumun kötüleşmesi neticesi milyonlarca kişilik sığınmacı akımı oluştuğuna ve insani kriz yaşandığına dair çok sayıdaki açıklama ve eleştiriler gerçeği yansıtmıyor" ifade etti.
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri