Ş - A - R - B - O - N ..!

"Ot ile beslenen hayvanlardan insanlara temas yoluyla bulaşan bir enfeksiyon hastalığıdır. Hayvanların açık yaralarında dokunarak insanlara bulaşıyor. Şarbon virüsü aslında bir Bacillus antrcis bakterisidir."

Tarih:

  • Google
  • Pinterest

Çok uygun bi argüman ŞARBON..

Ne için uygun..?

Biçok şey için..

Ş - A - R - B - O - N ..!

11 Eylül saldırılarının ardından ilk kez ABD'nin Florida eyaletinde ortaya çıkan ve kısa zamanda tüm dünyaya yayılan şarbon mikrobunun hikayesi yüzyıllar öncesine kadar uzanıyor. 

Ama biyolojik silah olarak ilk kez I. Dünya Savaşı sırasında kullanıldı.

M.Ö 1500 - Mısır'da meydana gelen ve binlerce kişinin ölümüne neden olan salgınla ilgili belgelerde rastlanan özellikler Şarbon mikrobu şüphesini akla getiriyor.

1600 - "Kara Felaket" olarak adlandırılan ve Avrupa'da 60 bin kişinin ölümüne neden olan salgının şarbondan kaynaklandığı sanılıyor.

1876 - Robert Koch şarbona neden olan bakteriyi teşhis etti.

1880 - İlk kez çiftlik hayvanlarına bağışıklık kazandırıldı.

1915 - ABD'deki Alman ajanlarının bazı çiftlik hayvanlarına şarbon virüsü bulaştırdığı öne sürüldü.

1937 - Japonlar ellerindeki savaş esirleri üzerinde şarbonu denedi. Mançurya'da 10 bin mahkum bu deneylerde öldü.

1942 - İngiltere İskoçya açıklarındaki Gruinard adasında deneme yaptı. Deneyin adadaki etkileri, 1979 ile 1987 yılları arasında yapılan ve yaklaşık 2000 bin ton suyla temizlenebildi.

1943 - ABD şarbonu silahlar olarak kullanma çalışmalarına başladı.

1945 - İran'da meydana gelen salgın 1 milyon koyunu öldürdü.

1950/1960 - ABD'de bazı üniversiteler daha sonra başka ülkelere satılacak şarbon türevleri içeren biyolojik silahlar yaptı.

1969 - ABD Başkanı Nikson, ülkesindeki biyolojik silah programlarını durdurdu.

1970 - ABD Gıda ve İlaç Birliği, Şarbon aşısını onayladı.

1972 - Biyolojik silah geliştirmeyi ve üretimi yasaklayan uluslararası bir anlaşma imzalandı.

1978 - Zibabve'de meydana gelen salgında 6 bin kişi hastalanırken 100 kişi öldü.

1980 - Irak, ABD'den şarbon mikrobununda aralarında bulunduğu bazı biyolojik silahlar satın aldı.

1991 - ABD ordusu, Körfez Savaşı'nda şarbon tehlikesine karşı önlemler aldı.

1990/1993 - Japon 'Yüce Gerçek' tarikatı, ülkede şarbon saldırısı denemeleri yaptı ancak başarılı olamadı. Tarikat daha sonra Tokyo Metrosu'na sarin gazı saldırısı düzenlemişti.

1995 - Irak, ürettiği 8 bin 500 litre şarbon konsantresini BM yetkililerine teslim etti.

1998 - ABD Savunma Bakanlığı, ordunun tüm bölümleri için Şarbon önlemleri planları hazırlattı.

2001 - 11 Eylül saldırılarından bir hafta sonra NBC televizyonuna için de şarbon tozu bulunan bir zarf gönderildi.

ŞAKAYA GELMEZ..

Ot ile beslenen hayvanlardan insanlara temas yoluyla bulaşan bir enfeksiyon hastalığıdır. Hayvanların açık yaralarında dokunarak insanlara bulaşıyor. Şarbon virüsü aslında bir Bacillus antrcis bakterisidir.

Şarbon nasıl bulaşır?

Şarbon hastalığı insanlara 3 farklı yoldan bulaşabilir. Birinci yol; Hasta hayvanlar veya hayvanların kirli olan bölgelerine temas yoluyla bulaşır, deri şarbonu. İkinci yol; Şarbon hastalığı bulunan memeli hayvanların etinin yenilmesiyle bulaşır, bağırsak şarbonu. Üçüncü yol ise; Şarbon hastalığı bulunan hayvanların tüylerinde ve kıllarında şarbon mikrobunu solunması halinde bulaşan duruma da, akciğer hastalığı denir.
Şarbon hastalığı herkese bulaşabilir.

Şarbon belirtileri? 

Akciğer şarbonunda, mikrop akçiğere ulaştıktan sonra yara haline gelir ve nefes almakta zorluklar çekilir. Solunum zorluğu yaşayıncada insanın şok geçirmesine neden olur. Çoğunlukla bu akçiğer şarbonu ölümle sonuçlanır.

Deri şarbonu; 
en çok rastlanan şarbon tipidir. Hayvanın yarasına temas halinde insanın derisinde bulunan herhangi açıkta içeri sızar. İçer sizen Şarbon mikrobu deri de yara haline gelir ve bir kaç gün içerisinde 1-3 cm boyutuna ulaşan yaranın ortasında siyah nokta belirir.

Bağırsak şarbonu; mide bulantışı, kanlı kusma, kanlı dışkı görülür. Hayvan etinin düzgün pişmemesi ve mühürlenmemiş eti az pişirerek tüketilmesiyle ortaya çıkar. Bu tarz şarbon hastalığına bulaşan insanların yaşaması çok düşüktür.

Şarbon nasıl tedavi edilir?

Bu hastalığı tedavi etmek için bir çok antibiyotikler vardır. Ama tedavilerin iyi sonuçlanması için yukarıda belirtilen sebepleri gördüğünde hızlıca en yakın hastanelere gitmenizi tavsiye ederiz. Geç kalındığında hastalık ölüme sebebiyet verebilir.

FİLİZ AKGÜN / CAFESİYASET

 
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri