Şahin: Askeri darbeler sonucu hep kan görüldü

AK Parti Gaziantep Milletvekili Ali Şahin, Mısır’da sabah saatlerinde darbe yönetimi tarafından Mursi taraftarlarına yönelik yapılan ve yüzlerce kişinin hayatını kaybettiği saldırıyı kınadı.

Tarih:
  • Google
  • Pinterest
#
 Şahin, dünyanın neresinde olursa olsun askeri darbeler sonucunda hep kan, kavga ve istikrarsızlık görüldüğünü söyledi. Mısır’da yaşanan son saldırıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Şahin, yaşananları tasvip etmenin mümkün olmadığını belirtti. Şahin, "Demokrasinin neticesi olarak, halk iradesinin tecellisi olarak seçilmiş bir iktidarı silah zoruyla görevden almak, ardından da buna karşı barışçıl tepki koyan kitleye, hiçbir şiddete başvurmadan sadece meydanlarda gösteriler yaparak, gösterinin de ötesinde sadece meydanlarda toplanarak bir araya gelip toplanan halka karşı silah kullanmak, kan akıtmak dünyanın hiçbir yerinde kabul görmeyecek bir davranıştır. Ancak askeri darbelerin bu doğal bir sonucudur. Askeri darbeler gerçekleştikten sonra ondan sonraki süreç genelde gözaltılar, zindanlar, kan akıtmalar, idamlar şeklinde gerçekleşir. Bu anlamda da biz demokrasiye yapılmış müdahalenin maalesef ki akıtılan kanla birlikte doğal sonucu görüyoruz." şeklinde konuştu. 
 
   Seçilmiş bir iktidara, hükümete ve yönetime karşı bu şekilde askeri darbenin neticesinde dünyanın neresinde olursa olsun hep kan, kavga, istikrarsızlık, hapisler, zindanlar, zulümler ve işkenceler görüldüğünün altını çizen Ali Şahin, "Bu açıdan Türkiye olarak, yaklaşık 100 yıllık bir demokrasi mücadelesi vermiş, bir demokrasi geleneği oturtmuş bir ülke olarak, Ortadoğu başta olmak üzere, dünyanın hiçbir yerinde seçilmiş bir iktidara, hükümete karşı yapılan müdahaleyi tasvip etmediğimiz gibi, akabinde gelişen bu tür katliamları da nefretle kınıyoruz. Şunu herkesin bilmesi lazım. Mısır’da son sözü Mısır halkı söyleyecektir. Mısır’da son söz Mısır halkının özgür iradesinin olacaktır. Bu bir süreçtir.Bugün Mısır halkı belki askeri yönetimin zulmüyle,i kurşunlarıyla, tankıyla, topuyla karşı karşıya. Ancak hiçbir yeryüzünde kazanılmış demokrasi yoktur ki, hak edilmiş kalıcı demokrasi yoktur ki mücadele edilmeden, sokaklara dökülmeden, bunun mücadelesini, savaşını vermeden kazanılmış olsun." ifadelerini kullandı. 
 
 Avrupa demokrasisi örneğini veren Milletvekili Şahin, "Avrupa’da, Fransa’nın meydanlarına kurulan giyotinlerle, giyotinlere karşı verilen mücadelelerle demokrasiler, insan hakları, hukukun üstünlüğü hakim olmuş. Bugün de Mısır halkı, Ortadoğu’nun Müslüman halkı, askerlerin kendi askerlerinin kurşunlarına, tanklarına, toplarına, tüfeklerine karşı verdikleri mücadelelerle Ortadoğu’nun muhkem demokrasilerini inşa etmekteler. Er ve ya geç Mısır’da, Ortadoğu’da halk iradeleri hakim olacak, halkın özgür iradeleri hakim olacak. Bundan sonra bu coğrafyada geriye dönüş asla mümkün değildir. Artık Ortadoğu’da yüzyıldır lambaya hapsedilmiş olan cin uyanmıştır. Ortadoğu’da yüzyıldan bu yana bitkisel hayatta tutulan, yaşamaya mahkûm edilen Ortadoğu halkı uyanmıştır. Yüzyıldan bu yana hipnoz edilerek yönetilen Ortadoğu halkı uyanmıştır." diye konuştu.HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri