Savunma bakanı açıkladı!

Katar Savunma Bakanı Khalid bin Mohammad Al-Attiyah TRT World’e verdiği özel açıklamada, “Katar da Türkiye gibi mazlum insanların hakkını savunuyor. 15 Temmuz benzeri bir kalkışma olabir” dedi

Tarih:
  • Google
  • Pinterest
#

Katar Savunma Bakanı Khalid bin Mohammad Al-Attiyah, Suudi Arabistan’ın başını çektiği abluka uygulamasına değindi. Katarlı bakan kendilerine dayatılan 13 madde arasında ülkedeki Türk üssünün kapatılması talebinin olduğunu söyledi.

Al-Attiyah TRT World’e verdiği demeçte 15 Temmuz darbe girişimini de değerlendirdi.

15 Temmuz'da Türkiye’nin İslam dünyası için onurlu bir duruş sergilediğini belirten Katar Savunma Bakanı, benzer bir darbe girişimi için sıradaki ülkenin Katar olabileceği ihtimalinden bahsetti.

TÜRKİYE'NİN KATAR'DAKİ ÜSSÜ

“Evet, öyleydi. Türkiye’nin askeri üssünü kapatmak bizden istenen 13 maddeden biriydi. Ama ne yazık ki Katar’a saldırıp Katar’ı abluka altına alma kararı için seçilen zaman bizim tarafımızdan belirlenmedi, ablukayı ne zaman yapacaklarını onlar seçtiler. Bu yüzden çok uzun zamandan beri herkes tarafından bilinen bir üssü gelip de bizden kapatmamızı isteyemezler. Ve bu sadece iki ülke arasındaki, iki egemen devlet arasındaki ilişkileri ilgilendirir.”

 15 TEMMUZ BENZERİ BİR DARBE GİRİŞİMİ KATAR'DA DA OLABİLİR

“Evet, bu olayı çok yakından takip ettik. Dürüst olmak gerekirse Katar Emiri o gün Erdoğan’ı arayan ilk devlet başkanıydı. Düşünüyoruz ki Katar sıradaki hedef olabilir. Çünkü Türkiye ve Katar dünya üzerindeki mazlum insanlara karşı ortak onurlu bir duruş sergiliyor, bu noktada Katar bir sonraki hedef olabilir.”

YENİ UÇAK SEFERLERİ

Öte yandan Umman Sivil Havacılık Genel Kurulu (PACAOMAN) ve  Katar Havayolları (Qatar Airways),  Doha ile Suhar havalimanları arasında haftada üç sefer yapılması konusunda anlaşmaya vardı.

PACAOMAN resmi Twitter hesabından yapılan paylaşımda, Katar Havayolları ve Doha ile Suhar havalimanları arasında 8 Ağustos'tan itibaren haftada üç sefer yapılması konusunda anlaşmaya vardıkları duyuruldu.

Katar Havayolları'nın bu adımı bazı Arap ülkeleri tarafından uygulanan ablukayla mücadele kapsamında attığı belirtildi.

Katar ile bazı Arap ülkeleri arasındaki kriz, 5 Haziran'da Suudi Arabistan, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn yönetimlerinin Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kesmeleriyle başlamıştı. 

Katar'a abluka uygulayan 4 ülke, ilişkilerin düzeltilmesi için Doha yönetimine "Türkiye'nin Katar'daki askeri üssünün kapatılması, İran ile ilişkilerin kesilmesi ve Al Jazeera televizyonunun kapatılması" gibi şartların bulunduğu 13 maddelik bir talep listesi sunmuş, Katar ise uluslararası hukuka aykırı hiçbir talebin kabul edilmeyeceğini açıklamıştı.
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri