SEÇİMLERE DOĞRU 1.

Biraz uzun olacak ama ufukta görülmeye başlanan seçimler üzerine bir analiz yapalım.

Tarih:

  • Google
  • Pinterest

CAFESİYASET

Seçimler normal süresinde yapılırsa ki; şu anda planlanmış anayasal takvim 24 Mart 2019'da yerel seçimler, 3 Kasım 2019'da da Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili genel seçimi yapılacak. Bu seçimlerin öne alınması konusunda ise iktidar partisi sözcüleri "kesinlikle zamanında yapılacak" muhalefet ise ısrarla "öne alınacak" diyor.

Bu anlamda yasal zorunluluk olan siyasi partilerin kongre takvimleri gereği teşkilatlar yoğun bir tempo ile çalışıyor.

            Bu anlamda kongre takvimini % 50 üstü teşkilat yenilemesi hedefiyle işleten Ak Parti de bu yenilenme teşkilatlarla sınırlı kalmadı. Bu anlamda pek çok Büyükşehir / il / ilçe belediye başkanı da istifa etmek suretiyle yenilendi / yenileniyor. Öyle ki 2014 yerel Seçim Sonuçlarına göre Büyükşehir / il belediye başkanlığı için Ak Parti'ye oy veren seçmenlerin seçtiği başkanların yaklaşık % 40 lık oy blokuna sahip başkanlar şimdiden istifa etmiş durumda... ( Ak Parti 2014 yerel seçimlerinde 20.519.829 oy almıştı. Belediyelerini kazandığı yerler anlamında bakınca da % 63 lük orana tekabül ediyor. Bu oy kitlesine sahip seçmenin tercihi olan Belediye Başkanları Ankara 1.416.000 Niğde 28.000 Düzce 47.000 İstanbul 4.096.000, Balıkesir 309.000 Çorum 72.000, Bursa 852.000 Belediye Başkanları istifa ile 483.000 oy alan Şanlıurfa Belediye Başkanı Milletvekili Seçilmek suretiyle koltuğunu şu anki başkana bıraktı.)

            Ak Parti kongreleri hızla devam ederken teşkilatlar genel itibarıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ifadesiyle "metal yorgunluk" üst şemsiyesi altında toplanan farklı gerekçelerle yenileniyor.

            Ak Parti kurulduğu günden bugüne kadar kendisine herhangi bir seçimde oy vermiş geniş seçmen blokajı başta olmak üzere Türkiye'deki her seçmene ulaşmayı hedef alacak bir çalışma yapıyor. Referandum sürecinde başlayan MHP desteği de Cumhurbaşkanlığı seçimi için çok değerli görülüyor. MHP nin desteği yada halk arasındaki ifadesiyle MHP ile Ak Parti koalisyon ortaklığının Doğu / Güneydoğu daki yansımasını elbette seçimde göreceğiz. Ancak şu an itibarıyla sıradışı bir tepkinin emaresini görebilmiş değiliz. Özellikle kayyum performansı, merkezi hükümet yatırımları bölgeyi "şarkın makus talihi'nden kurtarmış" görünüyor. Bölgede MAK DANIŞMANLIK tarafından geçen ay yapılan ve kamuoyuyla paylaşılan araştırmada bölge insanının Cumhurbaşkanına desteği oldukça yüksek çıkmıştı. Eğer bölgede başarılı güvenlik politikalarıyla yakalanan istikrar gönüllerin restorasyonu ile de devam ettirilirse Ak Parti bölgede HDP / PKK nın etkinliğini kıracak bir performans yakalar.  

            Ak Parti yerel seçimlerde farklı stratejiler uygulayabilir. Birincisi istifa sonrası gelen başkanlarla birlikte halen görevini sürdüren başkanlara yönelik memnuniyet ve beklenti araştırmaları yapacak. Bunlardan bir kısmı zaten 3 dönem engeline takılıyor. Ak Parti 3 dönem kuralını kısmen esnetse de genel itibarıyla uygulayacak. Bazı büyükşehirleri / illeri riske etmemek için yerel karşılığı da olan bakan / vekil kaydırması yapacak. Bu anlamda Başbakan Binali Yıldırım'ın İstanbul, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun Ankara, e. Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Konya, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Oktay Saral'ın Trabzon, Avrupa Birliği Bakanı Ömer Çelik'in Adana, Milletvekili Selçuk Özdağ'ın Manisa, e. Bakan Faruk Çelik Bursa, Öznur ÇALIK Malatya gibi... Bu isimler şimdilerde kulislerde konuşulan siyasiler. Elbette bu köprülerin altından daha çok su akar.

            Bu anlamda Ak Parti; CHP ve HDP nin kalesi bilinen yerlere yönelik özel çalışmalar yapılacak. Ahlaki ve mali zaafı olmayan, toplumsal karşılığı yüksek, Fetö iltisakı olmayan ama bugüne kadar Ak Parti saflarında da görmediğimiz bazı isimleri bu illerden aday yaparsa şaşırtıcı olmaz.

            Ak Parti yerel seçimlerin sonrasındaki Genel Seçimler ve Cumhurbaşkanlığı için tetikleyici etkisini bildiği için MHP ile değilse de MHP li seçmenle bir yol kazası yaşamamak için yerel seçime dikkat edecek. Hatta Cumhurbaşkanı önümüzdeki günlerde Adana, Isparta gibi MHP li bazı belediyeleri ziyaret ederse sürpriz olmaz.

            Ana Muhalefet CHP ye gelince; bu hafta sonu yapılan Kurultay ile Kemal Kılıçdaroğlu bir kez daha parti içindeki gücünü pekiştirdi. Elbette CHP de olağan / olağanüstü kurultaylar bitmez. CHP nin önemli bir handikabı da Cumhurbaşkanı adaylığı... Bu haftadan itibaren en çok dillendirilecek konulardan biri olacak CHP nin Cumhurbaşkanı adayı. Ancak bu saatten sonra CHP liler ağırlıklı Belediye Başkan adaylıklarına yoğunlaşacaklar. Tabii bu imkanı bulması mümkün olmayanlarda doğal olarak milletvekilliklerine yoğunlaşacaklar. Ama şimdiden bir kaç kopya verelim;

            CHP Adana Büyükşehir için iki merkez ilçe Belediye Başkanı arasında kararda zorlansa da bunlardan biri öne çıkmış durumda. Milletvekillerinden işaret bekleyenlerde var. Mersin için öne çıkan bir e. Bakan'ı Ankara'dan giden bir Belediye Başkan yardımcısı izliyor, Antalya için sırada bekleyen vekiller kadar teşkilattan isimler de uğraşıyor. Muğla da mevcut başkanın koltuğuna göz diken vekiller ve bazı bürokratlar var. İzmir için kelli felli siyasetçiler yanında iş dünyasından isimler mevcut başkanın koltuğunu istiyorlar. Aydın'da "topuklu efe" yerini korurken, Bursa'ya çok önemli bir PM üyesi gidebilir. Yalova Muharrem beye teklif edilebilir.

            CHP İstanbul Büyükşehir için Gürsel Tekin favori gibi. Ancak İstanbul için iştahlı başka isimlerde var. Trakya da mevcut başkanların yerine göz diken milletvekilleri ve teşkilat mensuplarının yanı sıra önemli iş adamları da var. 81 ili tek tek yazamayacağıma göre en çok merak edilenleri yazalım. Ankara için Yavaş'ı mı? İnce'den ince çalışanları mı? ilk Kıbrıs Şehidinin ismiyle müsemma birini mi? Ankara Milletvekilini mi desem... Yok yok hiç kimse Yeni Mahalle yada Çankaya Belediye Başkanını söylemesin onlar yerlerinden memnun İstanbul'da Sarıgül'ün yaşadığını yaşamak istemiyorlar.

            CHP de Zonguldak ve Bartın içinde eski / yeni siyasilerin çalışması var. Ordu'ya efsane başkan Seyit Torun yeniden gidecek gibi. Sinop, Giresun mevcut başkanlarla devam edecek. Balıkesir içinde CHP muhtemelen bir vekille sahaya çıkacak. CHP nin BÜTÜNŞEHİR yasasıyla koltuğu riske olan illeri var Burdur gibi... Çünkü kırsalda Ak Parti daha iyi...

            MHP ye gelince Belediyeler konusunda durumu en rahat parti durumunda. Zira Ak Partili belediyeler Metal Yorgunluktan istifa ederken, CHP li bazı belediyeler yolsuzlukla suçlanırken MHP li belediyeler enerjilerini işe harcıyorlar. Bu noktada 15 Temmuz hain darbe girişimiyle başlayıp Afrin operasyonu ile zirve yapan milli hassasiyet de siyasi stratejide önemli yer tutuyor. Özellikle Isparta, Osmaniye, Adana, Mersin, Manisa belediyelerinin muhalefet olmalarına rağmen yaptıkları açılışlar, temel atma törenleri MHP de geçmişte olduğundan çok ciddi  kalabalıkların toplandığı programlar oldu. MHP tabanından İYİ Parti ye kuruluş öncesi olan ilgi; en azından yerel seçimlerde karşılık bulmayacak gibi.

            HDP nin 2014 yılında aldığı hemen pek çok belediyeye kayyum atanmış durumda. Doğrusu bölge insanı kayyumlara şu an itibarıyla kısmen mesafeli davransa da yapılan hizmetler göz dolduruyor. Bölgede özellikle sosyal sorunlara yönelik çalışmalar; fiziki şartlardan daha önem kazanmış durumda... Uyuşturucu madde bağımlılığı vb. sorunları, dini konularda işin ehli hocaların çalışmaları, sportif aktiviteler, sanat çalışmaları, gençlik araştırmaları... bölgede siyasetin yeni ivme kazanmasını sağlayabilir. Belediye Başkan adaylarının da yıpranmamış isimlerden ve birazda erken tarihlerde öne çıkarılması gerekiyor. Son dönemde atanan bazı sevilen il başkanları belediye başkan adayı olabilir.

            İYİ Parti nin yerel seçimler konusunda iddialı olabilmesi için bireysel karşılığı çok yüksek isimlerle sahaya inmesi gerekir ki şu ana kadar bu anlamda öne çıkan çok kimseyi göremedik. Elbette bizim bu analizimiz bugün için geçerli. 2019 da yapılacak yerel veya birlikte yapılacak olan genel ve Cumhurbaşkanlığı seçiminin erkene alınması ihtimaline karşı üye sayısı 500 bini geçen İYİ parti seçilmiş delegelerle, 1 Nisan’da olağanüstü kongreye gitmeye hazırlanıyor.

            Saadet Partisi Temel Karamollaoğlu sonrası yeni bir çalışma temposu yakalamaya çalışıyor. Referandum sürecinde durduğu yer itibarıyla şaşırtmıştı. Ancak şimdilerde Ak Parti'nin milli blokajı içinde görüşmelere katılıyor. Yerel seçim sürecinde iddiası bireysel adaylara yada koalisyon pazarlıklarına bağlı.

            BBP Genel Başkanı Destici; Cumhurbaşkanlığı seçimi için Sayın Erdoğan'dan yana net tavır koydu. Yerel seçimlerde ise Sivas başta olmak üzere BBP nin beklenti içinde olduğu iller var. BBP nin Ak Partiye yerel seçimde de desteği en azından bıçak sırtı kaybedilen / kazanılan iller ilçeler açısından önemli.

            HÜDAPAR Cumhurbaşkanlığı seçiminde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı destekleyecek. Özellikle Doğu / Güneydoğu da Ak Parti ile hareketi başta sandık güvenliği olmak üzere önemli. Yerel seçimlerde Diyarbakır ve Batman başta olmak üzere etkin oldukları iller var.

            Gün ola harman ola...

 

CAFESİYASET
HABER YORUMLARI
600


Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.Foto Galeri
Video Galeri